Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pruszczu Gdańskim jest dużo zielonych miejsc? Zdania są podzielone

Wawrzyniec Rozenberg
Danuta Strzelecka
Czy Pruszcz Gdański jest zielonym miastem. Zdania są podzielone. W rozmowie z młodymi ekolożkami z ZSO nr 1 miasto zostało w nadmiarze zabetonowane i sprzedano na działki budowlane nawet najmniejsze skrawki gruntu, zamiast je zadrzewić, urządzić zielone wyspy. Innego zdania są samorządowcy, włodarze miasta.

W przypadku terenów prywatnych samorząd nie ma żadnego wpływu na to jakie rośliny czy drzewa zostaną posadzone przez ich właścicieli. Niemniej jednak władze miasta zachęcają do sadzenia gatunków rodzimych, takich, które w przyszłości z uwagi na ich gabaryty nie będą powodowały uszkodzeń budynków. Do zadrzewień nadają się tylko tereny wolne od sieci podziemnych.

- Promujemy bardzo mocno dbanie o zieleń w naszym mieście. Przykładem są organizowane co roku zielone miejskie konkursy na najładniejszą posesję, balkon czy ogród na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Podejmujemy również działania edukacyjne wśród najmłodszych mieszkańców miasta - zastrzega Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

- Akcja sadzenia drzewa, w której przedszkolaki z Przedszkola Publicznego im. Janusza Korczaka, sadziły drzewo, którym będą się opiekowały rozwija w nich wrażliwość na otaczająca przyrodę. W najbliższym czasie taka akcja zostanie powtórzona i tym razem drzewo będą sadzili podopieczni OREW w Pruszczu Gdańskim. Zgodnie z zapisami planów miejscowych bardzo duży obszar na terenie Osiedla Strzeleckiego przeznaczony jest pod tereny zieleni urządzonej i rekreacyjnej.

Ogólne przeznaczenie terenów określone jest i planowane na etapie tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Praktycznie cały obszar Pruszcza Gdańskiego pokryty jest miejscowymi planami zagospodarowania. Określają one minimalną powierzchnię biologicznie czynną, jaką inwestor musi zachować w trakcie zabudowy danego terenu. Musi to zostać uwzględnione w projekcie budowlanym i zweryfikowane na etapie procesu administracyjnego związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W planach minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej to około 30 proc. Po sprzedaży nieruchomości gruntowej, to inwestor decyduje o zagospodarowaniu terenu, ma jedynie obowiązek przestrzegać zapisów znajdujących się w planie miejscowym.

Z szacunkowych informacji wynika, że miasto posiada trzy tereny zakwalifikowane jako parki spacerowo-wypoczynkowe o łącznej powierzchni 9,42 ha. Zieleńców jest 32, co stanowi 13,31 ha. Ponadto zieleń uliczna i tereny zieleni osiedlowej to ok. 8,9 ha. Bardzo dużo zieleni znajduje się na terenie cmentarzy, jest to obszar około 6,3 ha. Do tego dochodzi 2,3 km żywopłotów. Należy jeszcze wskazać, że 6,1 ha to zinwentaryzowana powierzchnia gruntów leśnych w mieście. Łącznie to ok. 44 ha terenów zieleni na 1650 ha obszaru miasta. Jest to więc 2,67 proc. powierzchni miasta.

- Troska o stan roślinności na terenie naszego miasta to również dbanie o rosnące kasztanowce, które chronimy przed szkodnikami – dodał burmistrz.

- Wykonujemy ekspertyzy w zakresie stanu zdrowotnego i statystyki drzew cennych przyrodniczo. Organizujemy kwietniki z roślinami wieloletnimi a także w miarę możliwości dokonujemy nasadzeń roślin jednorocznych. Wspomnę, że w ciągu ostatnich 3 lat posadzono w Pruszczu Gdańskim 1348 drzew oraz około pięć tysięcy krzewów.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto