Pruszcz Gdański: Dotacja na likwidację ogrzewania węglowego. Złóż wniosek, otrzymasz pieniądze

oprac. ds
Fot. Archiwum NM
Jest dotacja z budżetu miasta na zadania związane z modernizacją źródeł ciepła. Urzędnicy zachęcają mieszkańców Pruszcza do składania wniosków o dofinansowanie zadań związanych z likwidacją ogrzewania węglowego na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

W dniu 26 czerwca 2019 r. Rada Miasta Pruszcz Gdański przyjęła uchwałą Nr VII/84/2019 regulamin udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański na dofinansowanie zadań związanych z likwidacją ogrzewania węglowego na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański. Uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego w dniu 22 lipca 2019 r. i wejdzie w życie 14 dni od dnia jej ogłoszenia tj. w dniu 5 sierpnia 2019 r.

Dotacja może być udzielona na zadania polegające na likwidacji ogrzewania opartego na paliwie węglowym i zastąpieniu go innym źródłem ciepła, w tym: węzłem cieplnym, systemem ogrzewania elektrycznego, kondensacyjnym kotłem olejowym, kondensacyjnym kotłem gazowym, powietrzną pompą ciepła, pompą ciepła odbierającą ciepło z gruntu lub wody, kolektorami słonecznymi czy mikroinstalacją fotowoltaiczną.

czytaj także:Pruszcz Gdański: Szukali dawców szpiku dla Rafała, teraz dla pana Jana z Gdańska

Do udzielenia dotacji mogą być zgłaszane tylko zadania nierozpoczęte a likwidacja ogrzewania węglowego dotyczy: jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych, wielorodzinnych budynków mieszkalnych, budynków usługowych lub produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

Wnioskodawcami mogą być: osoby fizyczne, wspólnota mieszkaniowa, osoba prawna, przedsiębiorca oraz jednostka sektora finansów publicznych będąca gminną lub powiatową osobą prawną.

Tzw. kosztami kwalifikowanymi zadania, czyli takimi, które podlegają dofinansowaniu są wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na:
1) dokumentację i nadzór techniczny,
2) demontaż źródła ciepła na paliwo węglowe,
3) zakup i montaż nowych źródeł ciepła wraz z oprzyrządowaniem, w tym koszt zakupu i montażu instalacji źródeł energii odnawialnej (kolektor słoneczny, ogniwo fotowoltaiczne),
4) wykonanie instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.

Wysokość dotacji uzależniona jest od rodzaju paliwa, jakim zastąpione zostanie ogrzewanie węglowe i wynosić będzie 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
1) kotły opalane gazem, olejem opałowym:
a) 6.000 zł na jedno źródło ciepła zasilające pojedynczego odbiorcę,
b) 12.500 zł w przypadku kotłowni zasilającej budynek wielorodzinny,
2) pompy ciepła – 10.000 zł na jedno źródło ciepła,
3) podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej:
a) 20.000 zł na jeden węzeł o mocy do 30 kW wraz z przyłączem,
b) 30.000 zł na jeden węzeł o mocy powyżej 30 kW wraz z przyłączem,
4) elektryczne urządzenia grzewcze na potrzeby ogrzewania budynków:
a) 10.000 zł za zestaw wraz z instalacją,
5) kolektory słoneczne:
a) 8.000 zł za zestaw wraz z instalacją,
6) ogniwa fotowoltaiczne:
a) 15.000 zł za zestaw wraz z instalacją.

czytaj także:Dwa niewybuchy w Cedrach Wielkich

Powyżej przedstawiono ogólne założenia gminnego programu, który wspiera likwidację piecy węglowych.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze
Przy tej okazji należałoby również wspomnieć o podpisanym w dniu 10 lipca 2019 r. przez Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla porozumienia pomiędzy Gminą Miejską Pruszcz Gdański a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Porozumienie ustala zasady wspólnej realizacji programu „Czyste powietrze” na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański. Krótko mówiąc, mieszkańcy naszego miasta będą mogli składać wnioski za pośrednictwem Gminy.

Program „Czyste powietrze” to rządowy program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach tego programu Wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki na wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła tj. kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania, pompy ciepła lub węzeł cieplny w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej. Dotacja lub pożyczka przyznawane są także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Ponadto, w ramach programu można również uzyskać pożyczkę na montaż odnawialnych źródeł energii.

czytaj także:W sierpniu dłuższe godziny pracy MOPS w Pruszczu Gd.

Więcej informacji oraz szczegółowe zasady przyznawania dofinansowania przez Gminę, oraz przez WFOŚiGW w Gdańsku zawarte są pod adresem http://www.e-bip.pl/Start/51/ActDetails/152255, oraz https://wfos.gdansk.pl/czyste_powietrze_icon.

Informacji udzielają również pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej pod numerem telefonu 58 775-99-31.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie