Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przywidz dba o planetę. Kolejne "zielone" inwestycje w planach!

Wawrzyniec Rozenberg
Pixabay
Solary, wiatraki, czy panele fotowoltaiczne. Gmina Przywidz od lat działa w kwestii odnawialnych źródeł energii. Pojawiają się inwestorzy, którzy właśnie tutaj otwierać chcą kolejne "farmy" ze słonecznymi panelami. Tymczasem "zielone" inwestycje już teraz spotykają się z uznaniem na skalę kraju.

Gmina wie, jak zadbać o planetę

Chlubą powiatu gdańskiego jest gmina Przywidz. Przynajmniej jeśli chodzi o rozumienie zagrożenia, jakie powoduje ocieplenie klimatu. Tu samorząd nie udaje, ale konkretnie działa. Najpierw, kilka lat temu na budynkach gminnych zamontowano solary, aby wykorzystać ciepło promieni słońca do ogrzewania szkół oraz pozostałych obiektów gminnych, oraz do podgrzewania wody. Tam, gdzie istniała potrzeba większej ilości ciepła zainstalowano pompy cieplne. Jednocześnie wykonano termomodernizację tych budynków, żeby zatrzymać ciepło w ich wnętrzu. To akurat wykonano we wszystkich gminach, na prawie wszystkich obiektach.

Fotowoltaika popularna w Przywidzu

Nie lada odwagą wykazały się władze gminy przystępując z sąsiednią gminą Somonino do programu instalowania ogniw fotowoltaicznych na budynkach gminnych oraz na dachach domów prywatnych osób chętnych do takiej formy pozyskiwania energii elektrycznej. Na początku chętnych było niewielu, ale pod koniec przyjmowania wniosków przekonano się do tego stopnia, że ci, co późno podjęli decyzję, już nie znaleźli się na liście. Wszystkie te ekologiczne inwestycje wykonywał samorząd z wykorzystaniem korzystnych dofinansowań z funduszy Unii Europejskiej. Udało się i prąd elektryczny wytwarzany jest na wielu dachach w gminie Przywidz. Posypały się wyróżnienia. Gmina Przywidz została liderem najbardziej innowacyjnego samorządu w Polsce. W nagrodę samorząd otrzymał wiatę przystankową, która zasilaną baterią fotowoltaiczną oświetla wieczorem okolicę, a od jesieni podgrzewana jest ławeczka. Obiekt zostanie zamontowany w centrum Przywidza.

Zielone światło dla inwestorów

Prywatni inwestorzy przekonali się, że samorząd sprzyja ekologicznym innowacjom, więc właśnie tu chcą lokalizować budowę farm fotowoltaicznych. Jedna taka, o mocy 1,5 MW powstała w Gromadzinie i właściciel twierdzi, że inwestycja się opłaci. Następna jest na początku realizacji, a trzy kolejne mają powstać w Częstocinie, Suchej Hucie i w Borowinie.

- Niedawno odebrałem 15 tys. zł nagrody w konkursie firm energetycznych Samorząd Przyjazny Energii – powiedział Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz. - Do tego będzie kompensator mocy biernej, który przyczyni się do zaoszczędzenia 7 proc. kosztów poboru energii elektrycznej. Jury konkursu przyznało sześć pierwszych nagród. Chciałbym, aby nasza gmina była samowystarczalna pod względem produkcji i poboru energii elektrycznej. Do tego potrzebne są wiatraki produkujące prąd elektryczny. Obecne władze ograniczyły możliwość budowy wielkich elektrowni wiatrowych, ale w to miejsce można wykorzystać obiekty mniejszej mocy, które można budować w odległości 30 metrów od budynków mieszkalnych. Wiatru mamy pod dostatkiem i firmy przygotowują się do takich inwestycji na naszym terenie. Póki co, nie mamy już na naszym terenie żadnych pieców opalanych węglem do ogrzewania budynków gminnych. To taki pierwszy krok do dbania o naszą planetę - podsumowuje wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto