Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy poseł Borowczak pomoże odzyskać szesnastowieczny ołtarz

Joanna Łabasiwicz
Joanna Łabasiewicz
Spór o odzyskanie z Muzeum Narodowego w Warszawie XVI w. ołtarza, który przed wojną należał do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. trwa od lat. Sprawą zainteresował się poseł Borowczak.

Mieszkańcy Pruszcza Gd. wspólnie z władzami miasta i proboszczem parafii chcą przeprowadzić akcję edukacyjną wśród gimnazjalistów i licealistów, której celem byłoby poznanie zabytków miasta, m.in. XVI w. ołtarza z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Problem w tym, że cenny zabytek znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie...

- Wysłaliśmy oficjalne pismo do dyrekcji muzeum z prośbą o udostępnienie naszemu fotografowi ołtarza, by sfotografował bardzo szczegółowo elementy zabytku - wyjaśnia Małgorzata Czarnecka-Szafrańska, radna w Radzie Miasta Pruszcz Gd. - Na podstawie tych zdjęć chcemy, aby uczniowie przygotowali prezentacje i opisali ołtarz.

Jak mówi radna pozwoli to na poznanie cennego obiektu, który miało okazję podziwiać niewiele osób. - Docelowo zdjęcia i prace uczniów będą prezentowane w szkołach, w Centrum Kultury i Sportu i w kościele - podkreśla radna. - Dlatego ja, pani Zofia Franciszkiewicz oraz Dobrawa Morzyńska namówiłyśmy burmistrza i księdza, by napisali pismo do muzeum. Niestety, odpowiedź rozczarowuje.

Ołtarz i ambona z kaplicy w Grabinach Zameczku do rejestru zabytków

W mailu pracownik muzeum informuje, że ze względu na remont placówki, nie można wykonać samodzielnych zdjęć, ale za to można je... kupić. - To oburzające - kwituje radna. - Widzę w tym brak dobrej woli. Ale na pewno to nie koniec. Musimy się zastanowić co dalej.

Jak wynika z dokumentów, ołtarz zdobił wnętrze świątyni do czasów II wojny światowej, kiedy to został rozmontowany i przewieziony do Kartuz. W 1945 r. historyk sztuki Michał Walicki sprowadził go do Muzeum Narodowego w Warszawie. Ołtarz miał przejść renowację. Od tamtej pory mimo licznych interwencji zabytek nie powrócił do Pruszcza. - W wykazie zabytków odnalezionych w składach poniemieckich na terenie województwa jest napisane wprost, że przewieziono go do muzeum w celach konserwatorskich bądź w depozyt - mówi ks. Stanisław Łada, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Jednak muzeum twierdzi, że ołtarz z Pruszcza Gd. stał się własnością placówki na mocy dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich z 1946 r., oraz w myśl ustawy z 1958 r., na mocy której mienie ruchome przechodziło na rzecz instytucji, które je posiadało. - Dysponuję trzema dokumentami, które wskazują, że ołtarz powinien być zwrócony: wykaz zabytków, umowę z prof. Wiktorem Zinem z 1981 r., ówczesnym wiceministrem kultury, w której stwierdził, że ołtarz wróci do nas do końca kwietnia 1982 r., oraz pis-mo od minister Cywińskiej z 1990 r., w którym prosi o skreślenie z inwentarza muzeum i przekazanie ołtarza do Pruszcza.

O sprawie wie także Jerzy Borowczak, poseł RP. - Już wiele osób interweniowało - przyznaje. - Odzyskanie od muzeum ołtarza w tej chwili jest niemożliwe. Musiałoby się zmienić prawo.

Według posła są różne zdania na temat zabytków w kościołach. - Jedni uważają, że w muzeum oglądają je i podziwiają tłumy, a w kościołach, a zwłaszcza w Pruszczu Gd. tylko parafianie - zauważa. Ale szansę widzi, by muzeum dało ołtarz parafii w depozyt, tak jak to się stało w Gdańsku. - Jestem w tej sprawie do dyspozycji i chętnie się spotkam - zapewnia poseł.

Katarzyna Wakuła, rzecznik muzeum wyjaśnia, że obiekt jest obecnie niedostępny z powodu prac rearanżacyjnych trwających w Galerii Sztuki Średniowiecznej. - Ołtarz jest zdemontowany i bezpiecznie spakowany - zapewnia. - Po ponownym otwarciu galerii wykonanie zdjęć będzie możliwe.

W pruszczu do II wojny światowej

Do II wojny światowej świątynię w Pruszczu Gdańskim zdobił jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce - ołtarz antwerpski "Ukrzyżowanie".
Ołtarz datowany na 1515 r. przypisuje się warsztatowi Colijna de Cotera, mistrza działającego w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku.
Dopiero po 1578 r. zabytek trafił do Pruszcza Gd. do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto