Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ten weekend "Dni Otwarte Żuławskich Zabytków". Do zwiedzania wiele ciekawych budynków i obiektów

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Anna Gawrońska
W ten weekend 29 i 30 czerwca "Dni Otwartych Żuławskich Zabytków". Będzie można odwiedzić wiele ciekawych miejsc, często na co dzień niedostępnych. W tym roku lista jest długa i jak zawsze atrakcyjna. Wśród udostępnionych budynków i budowli nie brakuje obiektów sakralnych: kościołów czy cmentarzy, charakterystycznych domów podcieniowych, a także budowli technicznych i hydrotechnicznych. KLIKNIJ W GALERIĘ, BY ZOBACZYĆ LISTĘ UDOSTĘPNIONYCH BUDYNKÓW I BUDOWLI

Podczas tegorocznej edycji "Dni Otwartych Żuławskich Zabytków" oprócz możliwości zwiedzenia obiektów w wielu miejscach przygotowane zostały atrakcje w postaci poczęstunków, pokazów czy warsztatów. Lista zabytków do zwiedzania powiększyła się o kilka nowych miejsc, które dotychczas nie były dostępne, przeszły gruntowne remonty. Warto nasze zabytki podziwiać, poznawać ich właścicieli i szukać sposobu na ich ochronę.

pisaliśmy: Zabytki Żuław Wiślanych odzyskują swój dawny blask

W ramach "Dni Otwartych Żuławskich Zabytków" zwiedzić można m.in.:
Cedry Wielkie
Cedrowy Dworek – dawne gospodarstwo rolne przebudowane na kompleks bankietowo-konferencyjny. Restauracja serwuje kuchnię inspirowaną regionalnymi obyczajami, opartą o najwyższej jakości produkty, łączącą tradycyjne metody z nowoczesnymi technikami kulinarnymi. Wykwintne menu stworzone przez Szefa Kuchni przypomni gościom, smak tradycyjnych specjałów kuchni polskiej i regionalnej.
29 i 30 czerwca, 12.00 - 22.00
www.cedrowydworek.pl

Kościół pw. św. Aniołów Stróżów - świątynia znajduje się w centrum wsi. Kościół został wybudowany w połowie XIV wieku. W latach 2017 - 2018 budowla przeszła prace prace remontowo - konserwatorskie.
30 czerwca, Msza św. o godz. 12.00, zwiedzanie po jej zakończeniu Ksiądz Leszek Laskowski

pisaliśmy:Wiesław Zbroiński zrekonstruował wiatrak. Postawił go w Mokrym Dworze

Mokry Dwór
Skansen maszyn rolniczych w Mokrym Dworze. Wiatrak typu koźlak w czasie rekonstrukcji. Maszyny zebrane z terenu Żuław – do najcenniejszych należą snopowiązałka McCormick i żniwiarka Deering.
29 i 30 czerwca
całodobowo
Wiesław Zbroiński Stowarzyszenie Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański tel. 508600385

Miłocin
Dom podcieniowy - wybudowany w 1731 roku. Na początku XIX wieku drewniane ściany domu zostały zastąpione murowanymi z cegły i otynkowanymi. W latach 2010-2011, budynek przeszedł gruntowny remont. W 2017 roku w pomieszczeniach zabytkowego domu przeprowadzono prace renowacyjne i remontowe, wykonano także prace związane z zagospodarowaniem i urządzeniem terenu. Dla zwiedzających udostępniona będzie wystawa “Mój dom 1930” w galerii na strychu. Jest to wystawa zdjęć wnętrz domu w dawnym Tiegenhof (Nowy Dwór Gdański), opatrzona wierszykami autorki fotografii.

30 czerwca, 11.00-14.00, zaprasza Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, udostępnia Grzegorz Nec, Sołtys Sołectwa Miłocin tel. 607 226 510.

Zobacz: Festyn przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu. Występ zespołu "Raduńskie Tony"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto