Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki Żuław Wiślanych odzyskują swój dawny blask [ZDJĘCIA]

Redakcja
Cztery kościołów w gminie Cedry Wielkie zostało odnowionych w ramach projektu zachowującego wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych.

Projekt miał na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej zabytków położonych na terenie trzech żuławskich gmin. - Na terenie naszej gminy znajduje się kilka szlaków. Jest Szlak Śladami Mennonitów, który wiedzie od Gdańska przez miejscowości w gminie Pruszcz Gdański, w gminie Cedry Wielkie do Kiezmarka. Drugi szlak jest szlakiem żuławskich domów podcieniowych. Jest także szlak nadmotławski, który ciągnie się od Gdańska wzdłuż rzeki Motławy - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Żuławy kiedyś były na mapie zaznaczone jako tereny małoatrakcyjne turystycznie. I niestety w dalszym ciągu najczęściej tereny te są tak kojarzone. Jednak w rzeczywistości, jak się temu człowiek przyjrzy to jeszcze kilkanaście lat temu prawie w każdej miejscowości był albo dom podcieniowy albo obiekt sakralny. I to gdzieś ginie. Uważam, że to co zostało powinno być bezwzględnie ratowane.

Do projektu odnowy zabytków na Żuławach przystąpiły trzy gminy: Cedry Wielkie, Nowy Dwór Gdański oraz Nowy Staw i obejmowały łącznie dziesięć obiektów, w tym sześć budynków na terenie gminy Cedry Wielkie. Większość obiektów, które brały udział w projekcie były zapomnianymi, zaniedbanymi budynkami, ale ich uratowanie było niezbędne, aby odzyskać tożsamość Żuław.

Zobacz: Powiat gdański: wybory sołtysów i członków rad sołeckich

W Cedrach Wielkich renowacji został poddany Kościół pw. Św. Aniołów Stróżów. Wykonane tutaj został y prace remontowo-renowacyjne, odtworzenie chóru i empory wraz z dachem i trzema oknami. Renowacja tego kościoła była najdroższa i kosztowała 2 mln 400 tys złotych. Drugim wyremontowanym obiektem był kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach. Odnowiony został dach oraz mur otaczający kościół. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku otrzymała nowe witraże oraz drewniane sklepienia z lunetami.

Najbardziej spektakularne zmiany zaszły w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trutnowach, gdzie zamontowana została wieża.

Wieża ta pierwotnie była wybudowana wraz z kościołem, lecz podczas II wojny światowej została zniszczona. Teraz my ją odbudowaliśmy. Ciekawostką może być, że nie została ona wbudowana od razu do budynku, lecz wykonana osobno i dopiero po zakończeniu budowy, zostawiona postawiona dźwigiem na kościele

- tłumaczy wójt.

Zobacz: Niezwykła świątynia z wyposażeniem z XVII wieku w Krzywym Kole

W ramach projektu został również wykonany remont domu podcieniowego w Miłocinie. Budynek obecnie pełni funkcję mieszkań komunalnych, które zostały wyremontowane, a na poddaszu utworzono izbę pamięci, w której są wystawy poświęcone Żuławom Wiślanym i historii owego domu. W galerii organizowane będą również wydarzenia i konferencje.

Przy każdym odnowionym obiekcie stanie galeria składająca się ze zdjęć i opisów, dzięki którym mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze stanem budynku przed i po renowacji.

Całkowity koszt projektu wyniósł nieco ponad 15 mln 140 tysięcy złotych. 60 proc. pieniędzy pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej, 25 proc. musiała sfinansować gmina, a parafie zaoferowały pomoc w wysokości 15 proc.

ZOBACZ TEŻ: Wydarzenia, które odbyły się w ciągu minionych dni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto