Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszyn: W sobotę finał projektu "Kolej na NIEPODLEGŁOŚĆ" - parada niepodległości, instalacje artystyczne, filmy i wystawa

Danuta Strzelecka
Jutro, 10 listopada, finał programu „Kolej na NIEPODLEGŁOŚĆ” wieńczącego cykl warsztatów, w których brali udział mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. Projekt powstał na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Zapraszamy do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości podczas naszego finału- mówi Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki. - Flagi i stroje historyczne mile widziane. Zaczynamy o godz. 12 Korowodem Niepodległości. Wymarsz w rytmie poloneza wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański Jagódki z Centrum Handlowego w Straszynie (róg ul. Starogardzkiej i K. Kraszewskiego) do Szkoły Podstawowej.

Na uczestników w Szkole Podstawowej w Straszynie czekają dalsze atrakcje.O godz. 13 - odsłonięcie instalacji artystycznej pt. „Sto orłów dla Niepodległej” wg projektu Bogusława Izdebskiego. O godz. 13.40 - prezentacja wyników naszego projektu: premiera 3 filmów dokumentalnych dotyczących Edwarda Nitki i historii Straszyna, promocja komiksu pt. „Przystanek Polska” i wystawa prac uczestników warsztatów, wystawy „Kolej na sztukę” i prac uczniów SP w Straszynie oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”.

Zobacz także: Akcja Rekord dla Niepodległej w ZSO nr 1 w Pruszczu - zdjęcia, wideo

Cykl warsztatów pt. Kolej na NIEPODLEGŁOŚĆ jest projektem zrealizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Straszynie, Zespołem Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, Stowarzyszeniem Twórców „Przystanek Sztuka” i Stowarzyszeniem „Dolina Raduni”. Popularyzuje wiedzę na temat walki o polskość i odzyskiwania niepodległości na terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska. 

Zobacz także: Wydarzenia na obchody Święta Niepodległości w powiecie gdańskim 2018

- Ten szczególny kontekst historyczny dotyczy trudnego okresu międzywojnia, kiedy to na mocy traktatu wersalskiego, miasto Gdańsk i przyległe doń tereny nie weszły w skład Odrodzonej Rzeczypospolitej, a osoby narodowości polskiej stały się dyskryminowaną mniejszością - mówi Grażyna Goszczyńska. - Wśród nich ważną grupę stanowili polscy kolejarze, których pamięć przywołaliśmy w projekcie, nawiązując do siedziby Mediateki w dawnym dworcu kolejowym. Służyły temu atrakcyjne narzędzia edukacji historycznej w postaci warsztatów radiowo-dziennikarskich, komiksowych, plastycznych, wokalno-tanecznych i filmowych, podbudowanych wiedzą historyczną. Cykl zakończy się finałem, na którym zaprezentowane zostaną rezultaty działań. W taki sposób mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański uczczą Stulecie NIEPODLEGŁEJ.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zobacz: Akcja "Rekord dla Niepodległej w ZSO nr 1 w Pruszczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto