Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne pruszczańskie obiekty w Gminnej Ewidencji Zabytków. Przechodzimy koło nich na co dzień!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna FB
197 obiektów - dokładnie tyle miejsc wpisanych jest do Gminnej Ewidencji Zabytków na terenie Pruszcza Gdańskiego. Cztery obiekty dołączono do listy pod koniec ubiegłego roku. Są wśród nich nie tylko duże i pokaźne zabytki, lecz także małe miejsca i elementy architektury, o których wartości historycznej nie jesteśmy świadomi, przechodząc przy nich każdego dnia.

Pruszcz Gdański. Miejskie detale na liście Gminnej Ewidencji Zabytków

Kompleks budynków cukrowni, stare miejskie kościoły, czy chociażby aktualna siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim. To tylko niektóre z zabytków znajdujących się na terenie miasta. W Pruszczu znajduje się jednak także cała masa obiektów, które mijamy na co dzień, a o których bogatej historii wie niewielu mieszkańców miasta. Wszystkie, które charakteryzują się wartością architektoniczną, kulturową, czy oczywiście także historyczną, gromadzone są w Gminnej Ewidencji Zabytków. Ta, na terenie Pruszcza Gdańskiego liczy obecnie aż 197 obiektów. Pod koniec ubiegłego roku na jej łamy trafiły m.in. cztery miejsca nie będące budynkami, a miejskimi detalami - świetnie znanymi niektórym mieszkańcom miasta.

  • Pomnik na Placu Wyzwolenia. Doskonale znany wszystkim pruszczanom obiekt, odsłonięty 27 sierpnia 1922 r, jako „Kriegerdenkmal” poświęcony żołnierzom pruskim, poległym w trakcie I. Wojny Światowej. Dla dzisiejszych mieszkańców stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny w samym centrum miasta. Jest też świadkiem dawnego pruszczańskiego rynku.
  • Fontanna w dawnym parku pruszczańskiej cukrowni. Wybudowana w latach 20-tych XX w., stanowiła część parku przy cukrowni w Pruszczu. Fontanna zasilana była wodą z pobliskiej Raduni. Kiedyś bardziej znana i zauważalna, w wyniku przebudowy układu drogowego miasta, mimo, że ciągle w tym samym miejscu, pozostaje trochę w cieniu. Do dzisiaj zachowana jest historyczna forma fontanny, posadowionej na planie kwadratu. W najwyższej środkowej części tego geometrycznego układu usytuowano postument, na którym usadowiono misę, z której wnętrza pierwotnie tryskała woda.

Pruszcz i powiat gdański. Tak wyglądało tu dawniej. Niezwykł...

  • Park przy dawnym dworze majątku Prausterfelde [Pruszcz Pole]. Zachowały się do dnia dzisiejszego najważniejsze jego elementy, to znaczy sam dwór, jak i okalający go park. Zabudowania folwarku z 3 ćw. XIX, stanowiły regularną kompozycję podkowy oraz reprezentacyjnej części mieszkalnej.
  • Ogrodzenie willi przy ul. Chopina 22. Willa znana jest wszystkim pruszczanom, którzy choć raz przespacerowali się południową stroną ulicy Chopina. Okalający ją płot pochodzi z okresu budowy samej willi, to znaczy z 1897 r. Ogrodzenie jest metalowe, posadowione na tynkowanej podmurówce. Zachowały się jego dwa odcinki. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wyobrazić sobie jak wyglądały ogrodzenia podobnych willi w innych częściach Pruszcza Gdańskiego.

To tylko niektóre z interesujących historycznie miejsc w Pruszczu. W sumie w 2021 r. zasób Gminnej Ewidencji Zabytków poszerzono o ponad 80 nowych obiektów!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto