Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Cedry Wielkie. Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Zmiany od października 2022 roku

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Zdjęcie ilustracyjne
W gminie Cedry Wielkie wygasła umowa z dotychczasowym wykonawcą na wywóz śmieci. Kwota wygranego przetargu okazała się wyższa niż do tej pory. Mieszkańcy będą musieli zapłacić więcej za wywóz odpadów.

Wyższa opłata za śmieci

Radni gminy Cedry Wielkie podjęli uchwałę w sprawie zmian stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jak informuje urząd gminy, jest to pierwsza od 4 lat podwyżka, nie licząc regulacji ustanowionej przez Prokuraturę Rejonową w Pruszczu Gdańskim, czyli odejście od naliczania opłat w zależności od wielkości gospodarstwa domowego na rzecz opłaty liczonej od liczby osób). Nowa stawka 35 zł/os obowiązywać będą od października.

- Po czterech latach wygasła umowa z firmą, która zajmowała się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Z dużymi obawami przystępowaliśmy do ogłoszenia nowego przetargu obserwując to, co się dzieje na rynku - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. - Te obawy potęgowały rosnące ceny m.in. paliw i energii. Gmina nie ma żadnego wpływu na koszty związane z utrzymaniem tego systemu. Ceny mediów (paliwo, energia, gaz) i usług non stop rosną i jestem przekonany, że koszt wywozu odpadów komunalnych byłby jeszcze wyższy, gdybyśmy pierwszy przetarg unieważnili i ogłosili kolejny.

Wywozem śmieci zajmować się będzie firma PreZero Service Północ sp. z o.o. z Gdańska, która usługi te świadczyła do tej pory. Umowa została zawarta na 2 lata.

- Wierzymy, że za kilkanaście miesięcy inflacja będzie opanowana, gospodarka stanie mocniej na nogach, a ceny będą spadać, co może wpłynąć na mniejsze ceny za śmieci - dodaje wójt. - Warto też wiedzieć, że w cenie określonej w stawce mieszkańcy płacą nie tylko za wywóz odpadów, ale za ich zagospodarowanie na wysypisku śmieci, utrzymanie PSZOK w Cedrach Wielkich, a także zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Niestety nie jesteśmy samotną wyspą, którą omijają podwyżki. Chcielibyśmy, aby dotychczasowe stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale jest to niestety niemożliwe. Obserwujemy świat i widzimy, że wszystko drożeje. Nie chcemy zbyt mocno drenować kieszeni mieszkańców, dlatego podjęliśmy decyzję, że będziemy dopłacać do kosztów utrzymania systemu tak, aby mieszkańcy nie płacili stawki w wys.43 zł/os co wynikało z przetargu a 35 zł/os.

W przyszłości będzie taniej?

Aby kontynuować inwestycje, na które czekają mieszkańcy (budowa przedszkola, kolejne odcinki sieci kanalizacyjnej, drogi i chodniki), gmina nie jest w stanie w pełni pokryć kosztów utrzymania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który do tej pory samofinansowały się (koszty funkcjonowania systemu były pokrywane z opłat od mieszkańców). Władze naszej gminy rozważają różne alternatywy, które ewentualnie mogłyby spowodować obniżenie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów.

- Są samorządy, które utworzyły własne spółki komunalne. Gmina Cedry Wielkie jest jednak za mała i mocno rozproszona, aby osiągnąć rzeczywiste oszczędności. Z analiz wynika bowiem, że rentowność zakładu komunalnego opłaca się, kiedy gminę zamieszkuje co najmniej 10 tysięcy mieszkańców. Poza tym średnia gęstość zaludnienie na 1 km² wynosi w naszej gminie ok. 50 osób, co powoduje, że śmieciarka musi pokonywać długie dystanse, co skutkowałoby dużymi wydatkami na paliwo, którego cena jest bardzo wysoka. Każdorazowo przejazd samochodu „śmieciarki” to średnio blisko 150 km. dziennie. Trzeba pamiętać, że przy utworzeniu takiego nowego zakładu komunalnego, zgodnie z zapisami Ustawy, trzeba też kupić co najmniej dwie śmieciarki – drugą na wypadek awarii pierwszej. Zakup jednej wiąże się zaś z wydatkiem rzędu ok. 1,5 - 2 milionów złotych – wyjaśnia wójt Janusz Goliński.

Jest jeszcze jedna ewentualność, która mogłaby spowodować zmniejszenie kosztów utrzymania systemu. Realizacją przedsięwzięcia mogłaby zająć się metropolia gdańska - OM GGS.

- Przy tworzeniu stowarzyszenia metropolitalnego mówiono nie tylko o wspólnej podmiejskiej komunikacji publicznej, o którą mocno zabiegamy, ale również o zagospodarowaniu odpadów. Nadmienić należy, że obecnie gmina, w ramach Obszaru Metropolitalnego, wspólnie dokonuje zakupu energii elektrycznej, paliwa, oleju opałowego czy gazu do naszych gminnych obiektów - podkreśla wójt. - Jestem wielkim orędownikiem pomysłu, by powstała metropolia, która byłaby m.in. organizatorem wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Myślę, że takie rozwiązanie byłoby atrakcyjne cenowo. Mam nadzieję, że pomysł nie zostanie wrzucony na dno szuflady. Do jego realizacji przyczynić się mogą dwa zdarzenia – uruchomienie spalarni i utworzenie metropolii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto