Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańscy naukowcy zidentyfikowali wirusa, który zabija koty. Jak chronić swojego pupila?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdańscy naukowcy zidentyfikowali wirusa, który zabija koty. Jak chronić swojego pupila?
Gdańscy naukowcy zidentyfikowali wirusa, który zabija koty. Jak chronić swojego pupila? Karolina Misztal/Polska Press
Cała Polska żyje informacjami o chorobie, która atakuje koty i ma niezwykle wysoką śmiertelność. Na tropie tego wirusa są badacze i weterynarze, a niedawno trzech naukowców pozyskało jego pierwszą sekwencję. Udział w tym mieli pracownicy gdańskich uczelni, ponieważ w zespołach grup badawczych byli dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gdańscy naukowcy na tropie śmiercionośnego wirusa

O sukcesie naukowców można było się dowiedzieć za pośrednictwem mediów społecznościowych Uniwersytetu Gdańskiego. W poście z dnia 30 czerwca możemy przeczytać, że to zasługa trzech grup badawczych prowadzonych m.in. przez dwóch badaczy z Gdańska.

ZOBACZ TAKŻE: Przyczyną zakażeń ptasią grypą u kotów może być surowe mięso. Chorują też koty niewychodzące z domu. Ekspert wyjaśnia, jak uniknąć zakażenia

- Informujemy, że dzięki współpracy trzech grup badawczych prowadzonych przez dr Łukasza Rąbalskiego (Uniwersytet Gdański i Wojskowy Instytut Higieny I Epidemiologii), dr hab. Macieja Grzybka (Gdański Uniwersytet Medyczny), oraz prof. dr hab. Krzysztof Pyrcia (Uniwersytet Jagielloński) udało się pozyskać pierwszą sekwencją wirusa grypy H5N1, która zakaża koty w Polsce. Sekwencja została upubliczniona w bazie danych GiSAID pod numerem EPI_ISL_17949824 - podaje UG.

Ptasia grypa także na Pomorzu

28 czerwca Główny Inspektorat Weterynarii informował natomiast, że do tej pory pozyskano 33 próbki od kotów z miast w całej Polsce. Pochodzą one od zwierząt z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia i okolic Zamościa. Badaniem tego materiału zajmuje się Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Po przebadaniu 19 z nich, w 15 przypadkach odnotowano materiał genetyczny wirusa grypy H5N1. Wspomniane zakażone próbki pochodzą m.in. z Gdańska, Gdyni i Pruszcza Gdańskiego. Na razie odkryto 16 ognisk ptasiej grypy u kotów na terenie kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Rośliny domowe trujące dla kota. Masz w domu mruczka? Koniecznie wyrzuć te rośliny!

Od ptasiej grypy nie uchroniła się lecznica weterynaryjna Zwierzyniec przy ul. Kartuskiej w Gdańsku. Odnotowano tam kilkanaście przupadków, a sprawa jest monitorowana na bieżąco. W zwierzyńcy wstrzymano do odwołania przyjmowanie ptaków. Jeśli już znajdziemy takie zwierzęta, które wymagają pomocy, należy kontaktować się bezpośrednio z Gdańskim Centrum Kontaktu, telefon: (58) 524 45 00, które wysyła na miejsce odpowiednie służby.

Jak uchronić nasze zwierze przed wirusem?

Wśród objawów ptasiej grypy u kotów są m.in. otępienie, sztywność kończyn, duszność (oddychanie przez pysk, mocna praca brzucha), anikozoria (różna wielkość źrenic), drgawki, ataki padaczkowe, apatia i wysoka gorączka. Weterynarze apelują właścicieli czworonogów o czujność i monitorowanie zdrowia.

Główny Inspektorat Weterynarii podaje też kilka rad, jak można ustrzec kota przed zakażeniem wirusem H5N1. Jedną z nich jest utrzymywanie kota w domu, zapobieganie kontaktów z innymi dzikimi zwierzętami. Należy też ograniczyć kontakt naszych pupili z obuwiem, które nosi poza domem. Koty powinniśmy karmić pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych żródeł, a po każdym kontakcie ze zwierzętami powinniśmy umyć ręce.

ZOBACZ TAKŻE: Sześć małych kotków znaleziono w śmieciach w Gdańsku! Trafiły do fundacji Koty spod Bloku

Warto dodać także, że Specjalistyczne Przychodnie Weterynaryjne w Warszawie wskazują na to, że najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia u kotów jest surowe mięso. SpecVet jest zdania, że dowodzi temu dynamika zachorowań. Mięso, a zwłaszcza drób, powinno być poddawane obróbce termicznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańscy naukowcy zidentyfikowali wirusa, który zabija koty. Jak chronić swojego pupila? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto