Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa. Powiat gdański jest obszarem zagrożonym Nie dotykajcie i nie dokarmiajcie ptaków wodno-lądowych!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Powiat gdański uznany został za obszar zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy. W wydanym 12 marca 2021 r. rozporządzeniu Wojewody Pomorskiego zawarto szereg wytycznych adresowanych przede wszystkim do hodowców drobiu prowadzących działalność na obszarze wskazanym w rozporządzeniu oraz zalecenia, by zachować także ostrożność i nie dokarmiać ptaków wodno-lądowych.

Powiat gdański zagrożony ptasią grypą

Zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych mieszkańcy zagrożonych terenów, w tym powiatu gdańskiego, powinni zrezygnować z dokarmiania ptaków, które sprzyja gromadzeniu się ptactwa w większe skupiska i zwiększa ryzyko emisji wirusa. W przypadku znalezienia martwego ptaka powinniśmy poinformować o tym fakcie Straż Gminną lub Straż Miejską. Nie należy również zbliżać się do padłych zwierząt, ani ich dotykać.

Na obszarach uznanych za zagrożone wprowadza się następujące zakazy i nakazy:

  • zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych;
  • zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu,
  • nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
  • zakazuje się korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu;
  • zakazuje się pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo;
  • zakazuje się wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych;
  • zakazuje się utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu;
  • nakazuje się zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków;
  • nakazuje się stosować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie;
  • nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • nakazuje się powiadomić właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu;
  • nakazuje się sporządzić spis wszystkich miejsc utrzymywania drobiu;
  • nakazuje prowadzić przez osoby utrzymujące drób dzienną ewidencję dotyczącą spadku spożycia paszy i wody, produkcji jaj (nieśności) oraz upadków zwierząt.

Na zewnętrznych granicach obszaru pojawią się tablice ostrzegawcze: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”. Staną przy drogach i miejscach publicznych lub drogach wewnętrznych. Służby wojewody nakazują też wyłożenie mat dezynfekcyjnych na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych.

Czym jest ptasia grypa

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu.
Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem
  • wydzieliną z oczu
  • wydzieliną z dróg oddechowych
  • wydychanym powietrzem.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Drogi zakażenia

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Żródło: Urząd Wojewódzki w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto