Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Przywidz powstaje energetyczna wyspa. Mieszkańcy dołączają do projektu!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
fot. www.worldisbeautiful.eu/ UG Przywidz
Zmniejszyć ślad węglowy, zwiększyć użycie i wydajność zielonej energii. Zadanie to stoi przed całą społecznością świata. To, jak sobie z nim poradzą, zaważy na tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Na pozytywnym etapie tej drogi są działacze z gminy Przywidz. Powstaje tu bowiem "zielona wyspa".

Gm. Przywidz częścią międzynarodowego programu

Gmina Przywidz stała się polską częścią międzynarodowego projektu, który koordynuje Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk i KEZO Centrum Badawcze. Do akcji włącza się także Energa - Operator oraz STAY-ON Storage Engineering

- Do tej pory w „zielonej transformacji” skupiano się przede wszystkim na większych miastach i przemyśle ciężkim, podczas gdy to lokalne społeczności są odpowiedzialne za znaczne ilości zużycia energii. Ważne jest, aby wprowadzać zmiany, tak aby ich konsumpcja była bardziej ekologiczna i wydajna. Ponadto skupienie się na kwestiach lokalnych zwiększa świadomość i poziom zaangażowania obywateli na rzecz „zielonej transformacji – podkreśla Birgitte Bak - Jensen, koordynatorka projektu z Uniwersytetu w Aalborgu.

Zielona wyspa powstaje w Przywidzu

Jak wskazują koordynatorzy akcji, celem tzw. „wysp energetycznych” jest przyczynienie się do dekarbonizacji lokalnego systemu energetycznego poprzez optymalną integrację wielu nośników energii, dzięki inteligentnemu sterowaniu oraz bilansowaniu systemów i sieci na poziomie lokalnym.

- Takie podejście zwiększa również poziom wykorzystania energii odnawialnej, poprawiając w ten sposób warunki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne obywateli.

Spokojny wypoczynek w powiecie gdańskim? To możliwe! TOP 10 ...

Do udziału w projekcie zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców gm. Przywidz

Działania w kierunku zaangażowania obywateli już się rozpoczęły. Warsztaty SERENE odbyły się w Olst w Holandii, gdzie naukowcy przedstawili swoją wiedzę i zaprosili obywateli do współtworzenia rozwiązań dla swoich społeczności. Podobne zaangażowanie obywatelskie ma miejsce w Danii oraz w Polsce, gdzie po przeprowadzonym spotkaniu informacyjnym, do udziału w projekcie zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców Gminy Przywidz.

- Nakłonienie konsumentów do zaangażowania się i zrozumienia nowej technologii oraz zmiany ich zachowania mogą być bardzo trudne. Natomiast identyfikacja odpowiednich modeli biznesowych, które mogą zapewnić opłacalne rozwiązania, zwiększy z pewnością poziom zaangażowania użytkowników końcowych i może w ten sposób przyczynić się do znacznego przyśpieszenia „zielonej transformacji” – podsumowuje Birgitte Bak-Jensen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto