Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Szukali dawców szpiku dla Rafała, teraz - dla pana Jana [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Pomagali w pozyskiwaniu potencjalnych dawców szpiku dla Rafała Waśko, dzielnicowego w Cedrach Wielkich, który na początku roku dowiedział, że się ma białaczkę i potrzebny jest przeszczep, teraz pomagają panu Janowi z Gdańska.

Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę, na Faktorii w Pruszczu Gdańskim stał namiot, a w nim wolontariusze z Pruszcza i okolic rejestrowali w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego jest dla wielu chorych jedyną szansą na życie. Na taką szansę czekał niedawno pochodzący z Pruszcza Gdańskiego 39-letni Rafał Waśko, policjant, dzielnicowy w Cedrach Wielkich.

- Zaczęliśmy być wolontariuszami przy akcji szukania potencjalnego dawcy szpiku dla Rafała - mówi Magdalena Cugowska, wolontariuszka. - To była akcja zakrojona na szeroką skalę. Wtedy jeździliśmy po całym powiecie. Byliśmy w Pruszczu m.in. na Dniach autyzmu, w Sobowidzu na Jajcarni, w Cedrach Wielkich, w Kolbudach, Przywidzu.

pisaliśmy: Pruszcz Gdański: Rafał z ostrą białaczką szuka "genetycznego bliźniaka"

W akcję „Dzień Dawcy Szpiku dla Rafała i Innych” w sumie zaangażowanych było blisko sto osób - wolontariuszy. To są osoby z dobrym sercem, bo robią to bezinteresownie. Poświęcają swój czas, by pomóc innym. Najczęściej swoim zaangażowaniem zarażają innych.

- To idzie taką drogą łańcuszkową - dodaje Magdalena Cugowska. - Jest akcja, puszczamy informację na facebooku, ktoś udostępnia dalej i tak pojawiają się kolejne osoby.

Efekt tamtej akcji był kolosalny. W sumie zebrano ponad 2500 próbek.

- Rafał miał 7 czerwca przeszczep - mówi Mateusz Wojtas, wolontariusz i kolega z pracy chorego na białaczkę policjanta. - Jest już w domu i przechodzi rekonwalescencję. Teraz działamy dalej dla pana Jana z Gdańska, który także potrzebuje przeszczepu. Zachęcamy do rejestracji. Pobranie próbki trwa tylko chwilę, chwilę trwa także wypełnienie formularza. My wszystko dalej przesyłamy do Fundacji.

czytaj także:Dzięki swojemu zaangażowaniu znaleźli potencjalnego dawcę szpiku

Można również wejść na stronę dkms.pl i zamówić do domu pakiet rejestracyjny, zawierający formularz i pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, a potem niezwłocznie odesłać go do fundacji. Kto może zostać dawcą? Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto