Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Bibliotekarze szkolni przeszli szkolenie "Jak zdalnie promować czytelnictwo"

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Biblioteka Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim
Po raz drugi już Biblioteka pedagogiczna w Pruszczu Gd. zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy ze szkół powiatu gdańskiego na spotkanie szkoleniowe online. Temat jak najbardziej na czasie, czyli "Jak zdalnie promować czytelnictwo".

Szkolenie bibliotekarzy z Pruszcza i powiatu gdańskiego

Biblioteka Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim jest jedną z nielicznych bibliotek, która mimo pandemii otwarta jest w reżimie sanitarnym dla czytelników. Od poniedziałku do piątku w godz.10.00-17.00 można przyjść i osobiście wypożyczyć książkę czy skorzystać z innych usług, które oferuje placówka. Biblioteka nie zaprzestała też szkoleń dla bibliotekarzy, zmieniła się tylko ich forma. Teraz są to szkolenia on-line. Tak też było podczas drugiego spotkania, którego tematem było "Jak zdalnie promować czytelnictwo", w którym uczestniczyło 23 bibliotekarzy szkolnych z Pruszcza i powiatu gdańskiego.

- W obecnych warunkach pandemii nie jest możliwe realne spotkanie w bibliotece, ale było to możliwe za pomocą platformy elektronicznej ClickMeeting - mówi Joanna Kowalczyk kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim. - Każdy zainteresowany nauczyciel otrzymał drogą elektroniczną link do wejścia na platformę zdalną. Była możliwość zadawania pytań, rozmowy i pisania na czacie. Taka zdalna forma działalności edukacyjnej nie jest łatwa ani dla prowadzącego szkolenie, ani dla jego odbiorców, ale frekwencja dopisała, z czego bardzo się cieszymy.

Chcą wspierać uczniów, rodziców i nauczycieli

Biblioteka pedagogiczna ze swej strony przygotowała bardzo potrzebne informacje i porady z zakresu pracy zdalnej nauczycieli bibliotekarzy. Podejmują oni wielu starań, by włączać się do działań edukacyjnych prowadzonych zdalnie, a ich efektów oraz zasięgu nie można porównywać ze skutecznością metod tradycyjnych. Edukacja czytelnicza książki konkuruje z podstawowymi obowiązkami szkolnymi.

- Mimo zamknięcia szkół, nauczyciele bibliotekarze chcą promować czytelnictwo, chcą rozbudzać w uczniach zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą. Są zainteresowani działalnością edukacyjną, choć uczniowie w tej chwili uczą się w swoich domach przed komputerami. Chcą także wspierać informacyjnie uczniów, nauczycieli i rodziców. Takie formy zdalnej edukacji czytelniczej, jak krzyżówki online, quizy, wirtualne wycieczki czy zdalne kluby recenzentów zyskały życzliwe zainteresowanie nauczycieli - dodaje Joanna Kowalczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto