Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd. Nietrzeźwi kierowcy to problem na drogach

(KPP w Pruszczu Gd.)
- Pomimo ciągłych akcji informacyjnych i profilaktycznych niestety zawsze znajduje się grupa kierujących, którzy decydują się na jazdę po alkoholu - informuje asp. Robert Nowicki, szef drogówki z Pruszcza Gd. - Nie ulega wątpliwości, że nietrzeźwi kierowcy to problem. Pomimo kampanii informacyjnych, nagłaśnianych działań policyjnych i na szczęście co raz mniejszemu "przyzwoleniu społecznemu" nietrzeźwi uczestnicy ruchu powodują wypadki drogowe.

Ubiegły słoneczny majowy weekend pokazuje, że kierowcy nie biorą sobie do serca apeli policji. W powiecie gdańskim od piątku do niedzieli zatrzymano 16 nietrzeźwych kierujących.

W miejscowości Kolbudy w niedzielę doszło do kolizji drogowej. Kierujący samochodem osobowym VW mając ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji oraz uszkodził znaki drogowe.

W sobotę na terenie gminy Pszczółki kierowca samochodu osobowego mając blisko 2 promile w wydychanym powietrzu nie zatrzymał się do kontroli drogowej, lecz po krótkim pościgu został zatrzymany. Interwencję podjął policjant wracający ze służby do domu. Zauważył, że jeden z kierowców zachowuje się na drodze niezgodnie z przepisami, jak również "spycha" innych uczestników z drogi. O tym fakcie powiadomił dyżurnego policji, który koordynował akcję pościgu i zatrzymania.

Jazda autem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a nietrzeźwy kierowca, który spowoduje wypadek, może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.

- Siadając za kółko po wypiciu najmniejszej nawet ilości alkoholu trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych - mówi naczelnik. - Działanie alkoholu osłabia naszą koordynacje, wpływa na czas reakcji czy na odbieranie bodźców wzrokowych. Przy znacznym stężeniu alkoholu w organizmie człowieka dochodzi nawet do zjawiska widzenia tunelowego, co oznacza, że kąt widzenia takiej osoby zawęża się do kilku stopni. Biorąc pod uwagę, że obserwowanie pobocza czy pasa dla kierunku przeciwnego jest niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu taki stan, który powoduje, że kierowca widzi tylko to co znajduje się bezpośrednio przed nim dyskwalifikuje go jako osobę prowadzącą pojazd.

Obalamy mity. Jedzenie jabłek w trakcie jazdy nie powoduje, że w organizmie pojawia się alkohol, przy średnich ilościach cukru w jabłkach i kwasów trawiennych w żołądku należałoby na raz zjeść ok. 20 kilogramów jabłek, zatem nie warto stosować takiego tłumaczenia, ponieważ żaden policjant i sąd w taką argumentację nie uwierzą. Nie wystarczy również zimny prysznic. Kąpiel nie wydali alkoholu z naszego organizmu.

Kierowcy zanim rozpoczną jazdę, a decydują się na zażycie lekarstw czy spożywanie piwa bezalkoholowego muszą dokładnie się upewnić czy lekarstwo nie jest wykonane na bazie alkoholu, a w piwie na pewno nie ma "procentów", pijąc alkohol (z perspektywą późniejszej jazdy) nie można zapominać: to, iż dobrze się czuję, wcale nie oznacza, że jestem trzeźwy.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto