Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lampy hybrydowe zaświecą tam, gdzie brak sieci elektrycznej

acca, war
Lampa w Wiślinie bez brakującego panelu
Lampa w Wiślinie bez brakującego panelu Łukasz Szymański
Dzięki nim można oświetlić te miejsca, gdzie dotychczas nie było to możliwe ze względu na brak sieci elektrycznej. Mowa o lampach wykorzystujących panele fotowoltaicznych i lampach hybrydowych (panele fotowoltaiczne z turbinami wiatrowymi), jakie stanęły w kilku miejscowościach gm. Pruszcz Gd. - Tydzień po instalacji jeden z paneli na lampie w Wiślinie zniknął - zaalarmował nas Czytelnik.

- Zastanawiam się czy panel został skradziony czy zdjęto go do konserwacji albo został uszkodzony i wysłany w ramach gwarancji - mówi mieszkaniec gminy. - Lampy czasem świecą, innym razem nie. Nie wiadomo czy to dlatego, że są rozładowane czy tak zostały zaprogramowane...

Sprawę próbowaliśmy wyjaśnić w gminie. Niestety poinformowano nas, że pracownik, który ją pilotuje przebywa na zwolnieniu lekarskim.

W ramach programu "Słoneczna gmina" zainstalowano kilka autonomicznych punktów świetlnych w miejscach publicznych. Potrzebna do oświetlenia lamp energia pochodzi ze światła słonecznego i wiatru. W tym celu wykorzystano właśnie panele fotowoltaiczne i lampy hybrydowe. Zamontowano w sumie dwie lampy solarne oraz cztery zasilane hybrydowo. Lampy stanęły Straszynie - przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Zachodniej, Dziewięciu Włókach - przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 226 i gminnej, Wiślinie - przy ul. Słonecznej, Lędowie - przy skrzyżowaniu ul. Jesionowej z drogą wojewódzką nr 227, Rokitnicy - przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z drogą wojewódzką nr 226, Mokrym Dworze - przy drodze do Krępca, w pobliżu mostu nad Czarną Łachą.

Inwestycja pochłonęła ponad 73 tys. zł, z czego 30 tys. zł pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku [konkurs Słoneczne Pomorze].

- Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, bo te lampy nie świecą tak intensywnie jak tradycyjne, co jest odczuwalne zwłaszcza o tej porze roku - przyznaje Andrzej Bożyk, zastępca wójta gminy Pruszcz Gd. - To raczej doraźne rozwiązanie, które pozwala doświetlić miejsca, gdzie inaczej nie byłoby to możliwe.

Inteligentne światła na węźle Kowale

W gminach powiatu gd. coraz częściej inwestuje się w odnawialne źródła energii i nowoczesne energooszczędne technologie. Pojawiają się kolejne solary na dachach, czy lampy ledowe na ulicach.

Pierwsze oszczędne lampy uliczne zamontowano na węźle Kowale w gm. Kolbudy. Inwestycja ma zwrócić się w ciągu dwóch lat - rachunki za energię elektryczną spadły o połowę. Do tego lampy ledowe są trwalsze niż tradycyjne i mniej kosztowne w konserwacji.

- Staramy się, aby wszędzie tam, gdzie trzeba świeciły lampy, najlepiej oszczędne, czyli ledowe - mówi Bartosz Gonek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gd.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto