Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z pasji do dziedzictwa i społecznictwa - LGD „Trzy Krajobrazy” zrealizowało wiele ciekawych projektów. Wiecie kim są?

Anna Kordunowska
LGD 3 Krajobrazy
Zaczęło się niepozornie. Jednak już po chwili rezultaty ich działań odczuć można było we wszystkich gminach powiatu gdańskiego. Przez 12 lat wartkiej działalności zrobili dla naszego regionu wiele dobrego, jednak nie każdy wie kim są, czym się zajmują i kto może liczyć na ich wsparcie. Mowa o Lokalnej Grupie Działania „Trzy Krajobrazy”, czyli stowarzyszeniu, dzięki któremu na przestrzeni lat zrealizowano mnóstwo ciekawych projektów.

- Nasze stowarzyszenie powstało w 2006 roku - wspomina Roman Grzyb, dyrektor biura LGD „Trzy Krajobrazy”. - Aby mogło przystąpić do europejskiego programu LEADER Plus, musiało zostać utworzone w oparciu o trzy sektory i składać się z gmin, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych. W przeciwnym razie stowarzyszenie nie dostałoby dofinansowania na projekty z Unii Europejskiej. Wówczas - mimo starań - nie udało się, ale dwa lata później powstała nowa strategia programu LEADER i wszystko poszło po naszej myśli.

W latach 2009 - 2015 w ramach podejścia LEADER, jako oś 4 Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich LGD otrzymała ok. 10 mln zł na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2007-2013 w sześciu gminach powiatu gdańskiego. Beneficjenci, przede wszystkim sektor publiczny - gminy i ośrodki kultury - oraz sektor społeczny - lokalne stowarzyszenia - za pośrednictwem LGD otrzymali wsparcie na realizację wielu projektów: wyremontowano lub utworzono łącznie prawie 100 obiektów, a dokładniej miejsc rekreacji, świetlic wiejskich, obiektów sportowych i turystycznych, zagospodarowano przestrzeń publiczną oraz odremontowano wiele zabytków. Zorganizowano ponadto ponad 100 wydarzeń - warsztatów i szkoleń czy imprez kulturalnych. Wydano również foldery, albumy i stworzono portal internetowy.

Rozbudzenie świadomości lokalnej
- Najważniejszym celem było, i nadal jest, rozbudzenie świadomości lokalnej - kontynuuje pani Emilia Grzyb, prezes zarządu stowarzyszenia. - Mieszkamy w pięknym regionie, który pochwalić się może niezwykłymi zabytkami czy krajobrazami. Niestety, region ten nadal jest niewykorzystany. Nie tylko przez turystów podróżujących w stronę Gdańska, ale również przez społeczność lokalną, która nie docenia, a czasami nawet nie wie, jakie cuda kryje nasz wspaniały region. Dlatego rozbudzenie tej świadomości było głównym zamysłem. Postawiliśmy na renowację zabytków, ale również na edukowanie społeczności lokalnej.

Prezes LGD w pierwszym etapie nawiązała współpracę z kołami gospodyń wiejskich. Na wspólnych spotkaniach rozmawiano nie tylko o historii i kulturze regionu, szyto również stroje etniczne, w których później gospodynie występowały w lokalnych spektaklach. Prezes i pracownicy biura, aby zbliżyć się do mieszkańców, wykorzystywali zebrania w świetlicach wiejskich. Tam mówili mieszkańcom, kim są i czym się zajmują.

- Świadomość tożsamości lokalnej wśród mieszkańców była bardzo słaba - mówi dalej pani Emilia. - Nie ma też się co dziwić. Przecież w Pruszczu Gdańskim i jego okolicach żyje ludność napływowa, która przybyła tu po wojnie z różnych części kraju oraz w ramach migracji z Trójmiasta na wieś. Część mieszkańców nie czuje więzi z tym terenem, ale my próbujemy to zmieniać.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto