Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworzy publikacje o historii powiatu gdańskiego. Poznajcie Dariusza Dolatowskiego!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Choć od czterdziestu lat mieszka w Suwałkach, jego życie w młodości było ściśle związane z Pruszczem Gdańskim i jego najbliższą okolicą. Sentyment do regionu powiatu gdańskiego pozostał, a Dariusz Dolatowski już teraz jest autorem kilkunastu publikacji historycznych o życiu lokalnych społeczności. Tymczasem w planach są już kolejne książki dotyczące miejscowości m.in. w gminach Pszczółki, Trąbki Wielkie i Pruszcz Gdański.

Lokalny działacz historyczny

Dariusz Dolatowski to pasjonat historii, który od lat pielęgnuje ją w książkach dotyczących poszczególnych sołectw mieszczących się na terenie dzisiejszego powiatu gdańskiego. W ostatnim czasie światło dzienne ujrzała publikacja "Zarys Dziejów Wsi i Sołectwa Trzcinisko". Jest to kolejne dzieło opisujące wcześniej nieznane, historyczne walory miejscowości naszego regionu. Wcześniej wydane były m.in. zarys dziejów gminy Pruszcz Gdański (2010), zarysy dziejów gmin Pszczółki i Przywidz (2012) i Suchy Dąb (2014 - nagrodzona w konkursie wydawnictw literatury pomorskiej w kategorii literatura naukowa i eseje), kroniki wsi żuławskich Mokry Dwór (2011), Trutnowy (2012), Giemlice i Długie Pole (2013), kroniki wsi: Domachowo (2015), Trąbki Małe (2015), Mierzeszyn (2016), Sobowidz (2017) i Pawłowo w gminie Trąbki Wielkie (2017), kronika wsi Juszkowo w gminie Pruszcz Gdański (2017), Kiełpino w gminie Kartuzy (2017), zarys dziejów gminy Kartuzy (2018), zarys dziejów gminy Kolbudy (2019), kroniki wsi Matarnia i najbliższa okolica (2019), Kłodawa w gminie Trąbki Wielkie (2019), Gołębiewko (2021) i Trąbki Wielkie (2018).

Kolejne gminy mogą oczekiwać nowych książek!

I to nie wszystko, bo już teraz w przygotowaniu są kolejne publikacje:

- Obecnie w opracowaniu są dzieje sołectw Gołębiewo Wielkie i Błotnia, a na druk czeka zarys dziejów gminy Cedry Wielkie, a także Straszyna (gmina Pruszcz Gdański), Skowarcza i Ełganowa. Jeśli chodzi o te ostatnie, powstaje kontynuacja jedynej w Polsce serii wydawniczej realizowanej przez Urząd Gminy i Bibliotekę Publiczną w Trąbkach Wielkich - mówi Dariusz Dolatowski. - Jestem otwarty na następne propozycje opracowań. Posiadam jeszcze wiele niewykorzystanych i niepublikowanych materiałów, które można ująć w kolejnych publikacjach - dodaje.

Nowa książka historyczna o sołectwie Trzcinisko już w sprzed...

Jakie były kulisy powstania ostatniego dzieła, dotyczącego sołectwa Trzcinisko? Jak wskazuje autor książki, ważne w tym aspekcie okazało się zaangażowanie lokalnej społeczności.

- Książka powstała głównie dzięki pomysłowi Pani sołtys z Trzciniska - Dorocie Balcerzak, której przedstawiłem zakres dość sporej, jak na to sołectwo bazy źródłowej. Ważną rolę odegrało w powstaniu publikacji także Koło Gospodyń Wiejskich w Trzcinisku, a swoje zbiory przedmiotów użytkowych z Trzciniska i okolicy udostępnił Pan Grzegorz Bogun. Materiały pozyskiwane były głównie z archiwów i bibliotek oraz dokumentów życia społecznego takich jak np. prasa, czy dokumenty statystyczne. Udało się dotrzeć do dotąd niepublikowanych w literaturze dokumentów lokacyjnych samej wsi Trzcinisko i należącej administracyjnie do sołectwa osady Szerzawa.

Jak dodaje autor, ciekawostką jest fakt, że przez wieki lokalni mieszkańcy nie byli przypisani konkretnie do danej parafii. Warto dodać także, że to właśnie w Trzcinisku mieściła się jedna z najstarszych żuławskich szkół.

Sentyment do powiatu gdańskiego pozostał

Co wpłynęło na to, że autor książek o regionie, od którego dzieli go obecnie blisko 400 kilometrów, tak chętnie opisuje jego historię?

- Sentyment, wykształcenie historyczne, zainteresowanie dziejami powiatu gdańskiego, a także wcześniejsza praca zawodowa na terenie Żuław Gdańskich - podsumowuje Dariusz Dolatowski.

Pruszcz i powiat gdański. Tak wyglądało tu dawniej. Niezwykł...

Dariusz Dolatowski urodził się 26 kwietnia 1957 roku w Kartuzach. Po przeprowadzce rodziców do Pruszcza Gdańskiego kontynuował tu naukę w szkole podstawowej i zawodowej ogrodniczej. Następnie kształcił się w Technikum Hodowlanym w Rusocinie, gdzie uzyskał tytuł zawodowy zootechnika. Po jego ukończeniu odbywał staże i praktyki w zakładach rolnych na terenie gminy Pruszcz Gdański, a następnie pracował w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. Po zawarciu związku małżeńskiego przeprowadził się do Suwałk, gdzie mieszka do dziś.

Ukończył Instytut Wyższej Kultury Religijnej w Lublinie, Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie z tytułem magistra teologii ogólnej oraz studia podyplomowe w zakresie: informatyki w biznesie i zarządzaniu oraz dla nauczycieli; wiedzy o społeczeństwie; bibliotekoznawstwa i informacji naukowej; historii. Przez kilka lat pracował jako bibliotekarz w bibliotece akademickiej i nauczyciel informatyki i technologii informacyjnej. Interesuje się mediewistyką, monastycyzmem i historią regionalną Ziemi Pruszczańskiej i Kartuskiej, Żuław Gdańskich i Wyżyny Gdańskiej. Dolatowski przez lata współpracował z „Gazetą Kartuską”, „Pomeranią”, „Echem Pruszcza” i czasopismem „Neony - Tożsamość”, w którym publikuje artykuły o tematyce regionalnej i historycznej.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie burmistrza miasta Kartuzy „Kartuska Skra” w kategorii „Promocja” (regionu), a w 2017 roku tytuł „Osobowość roku 2016” w dziedzinie kultury powiatu gdańskiego”. W 2018 roku był nominowany do tytułu „Osobowość roku 2017” w dziedzinie kultury powiatu gdańskiego”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto