MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica "wyzwolenia" przez armię czerwoną terenów powiatu gdańskiego. Co dalej z radzieckimi cmentarzami?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Na ziemiach powiatu gdańskiego obchodzimy właśnie kolejną rocznicę "wyzwolenia" terenów przez żołnierzy Armii Czerwonej. Wyzwolenia, choć przez wielu ocenianych raczej jako przejścia w ręce innego okupanta. Obecna sytuacja wojenna za wschodnią granicą sprowokowała kolejne pytania o likwidację wciąż istniejących na terenie naszego kraju symboli Armii Czerwonej. Dowiedzieliśmy się, co dalej z poradzieckimi cmentarzami na terenie powiatu gdańskiego, na których wciąż można spotkać tego typu symbole.

Powiat gdański. Głośne "NIE" dla organizacji uroczystości "wyzwolenia"

24 marca 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Pruszcza Gdańskiego. W przeszłości, w rocznicę tego wydarzenia organizowano uroczystości nazywane w ostatnich latach „powrotem Pruszcza do Macierzy”. Trwający obecnie na Ukrainie konflikt zbrojny, a także idące za nim cierpienie wielu cywilów, znów wywołało pytania o zasadność tego typu uroczystości. Kilka dni temu z apelem do samorządowców zwrócili się członkowie Stowarzyszenia Traugutt z Pruszcza Gdańskiego.

- Zarząd Stowarzyszenia Traugutt org zwraca się z apelem do samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych, kombatanckich, szkół oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego o zaniechanie, w tym roku oraz latach następnych, organizacji i uczestnictwa w wydarzeniach przypominających o wkroczeniu Armii Czerwonej do Pruszcza Gdańskiego. W chwili, gdy samoloty Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z emblematem czerwonej gwiazdy bombardują i ostrzeliwują miasta sąsiedniej Ukrainy, składanie wieńców i wystawianie warty honorowej pod pomnikiem z tym samym znakiem jest w naszym odczuciu gestem wielce niestosownym i stojącym w sprzeczności z solidarnością Polaków wobec obywateli Ukrainy, którzy od miesiąca stawiają czoła rosyjskiemu agresorowi - podał zarząd stowarzyszenia poprzez swoje media społecznościowe.

Na terenie powiatu wciąż występują relikty po Armii Czerwonej

Aktualna sytuacja za wschodnią granicą spowodowała, że wielu samorządowców od samego początku trwania zbrojnego konfliktu deklarowało odcinanie się od jakichkolwiek powiązań z Rosją. Tak np. gmina Pszczółki podczas jednej z sesji na początku marca wypowiedziała współpracę Gubernatorowi Obwodu Kaliningradzkiego. Tymczasem na terenie powiatu gdańskiego wciąż mamy do czynienia z reliktami czasów "radzieckich". Choć po transformacji ustrojowej na podstawie wielu państwowych dyrektyw symbole Armii Czerwonej były z czasem usuwane, to niektóre z nich przetrwały do dziś m.in. na poradzieckich cmentarzach. Te, są bowiem chronione z faktu szacunku do samych poległych.

Co dalej z radzieckimi cmentarzami na terenie powiatu?

Na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Pruszczu Gdańskim pochowano szczątki ok. 2 tys. radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk z hitlerowskim okupantem. Ich szczątki zostały ekshumowane z innych mogił i przeniesione na ulicę Zastawną po wydaniu zarządzenia przez władze w roku 1947. W Urzędzie Miasta znajduje się dokładna ewidencja pochowanych. W związku z obecną sytuacją dowiedzieliśmy się, czy planowane są jakiekolwiek działania na tamtejszym cmentarzu.

- Jest to miejsce spoczynku zmarłych i nie zamierzamy niszczyć cmentarza. Nie jesteśmy do tego władni -mówi Bartosz Gondek z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. - Są cmentarze niemieckie, są też i radzieckie. Należy pamiętać, że ze względu na tamtejsze uwarunkowania geoetniczne obok Rosjan leżą także Gruzini, Litwini czy Ukraińcy - dodaje.

W podobnym tonie do całej sytuacji wypowiada się wójt gminy Trąbki Wielkie, na terenie której znajdują się dwa radzieckie cmentarze. Jeden z nich ulokowany jest nieopodal Warcza, przy drodze wojewódzkiej nr 226.

- Nie robimy żadnych politycznych akcji w tym zakresie. Nadal będziemy dbali o te cmentarze i utrzymywali je tak, jak do tej pory. Doszliśmy do wniosku, że jest to pewna historia i nie chcemy w niehumanitarny sposób podchodzić do tych miejsc. Wszelkie oznakowania rosyjskie i radzieckie zostały już z nich usunięte - dodaje wójt gminy Trąbki Wielkie, Błażej Konkol.

Mieszkańcy Pruszcza "złapani" przez Google Street View. Zdję...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto