Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Uczniowie wykazali się świetną znajomością wierszyków Doroty Gellner w V Powiatowym Konkursie Czytelniczym [ZDJĘCIA WIDEO]]

Danuta Srrzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim odbył się konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z OREW w Pruszczu Gdańskim oraz ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu. Uczestnicy V Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Wiersze, wierszyki Doroty Gellner” mieli do rozwiązania pięć zadań.

Do V Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Wiersze, wierszyki Doroty Gellner” organizowanego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu stanęły cztery trzyosobowe zespoły - po dwa z każdej placówki. Dzieci musiały wcześniej zapoznać się z twórczością Doroty Gellner.

- Przygotowania do konkursu trwały około dwóch miesięcy - mówi Katarzyna Mik, wychowawca klasy III SPS w Warczu. - Zaczynaliśmy od czytania wierszy. Dzieci musiały zapoznać się z treścią. Jednego wiersza uczyły się na pamięć. Ta osoba, która najlepiej recytowała została wytypowana do konkursu. Do niej dołączyły kolejne dwie osoby. W tym roku wiersze były jedne z trudniejszych, ale dzieci świetnie sobie poradziły z nimi.

Bierzemy udział w konkursie już kolejny rok. Dzieci lubią występować. Sprawia im to prawdziwą satysfakcję i daje poczucie wartości. W zespole pierwszym są młodsze dzieci - z klasy II i III, w drugim - z Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego na poziomie IV-VII - dodaje Katarzyna Mik.

Uczestnikom bardzo się podobały zadania konkursowe. Emocje były tak duże, że niektórzy wręcz rozrywali koperty z zadaniami, by się do nich szybciej dostać. Wszyscy aktywnie włączali się też do recytowania wierszy, gdy były one przypominane przed kolejnymi zadaniami.

zobacz także:przedskzole im. Kubusia Puchatka w Pruszczu świętuje 40-lecie - ZDJĘCIA< WIDEO

Olafowi ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu, który starał się jak najszybciej rozwiązywać zadania ze swoją grupą, najbardziej spodobał się wiersz: Kot i mysz.

- Olaf jest szybki i bystry - mówi babcia chłopca, oglądająca zmagania konkursowe dzieci. - Wykazuje się dużą samodzielnością. Chciał, żebym tu przyszła dzisiaj.

Uczniowie z OREW i z SPS w Warczu cyklicznie uczęszczają na zajęcia z biblioterapii do pruszczańskiej biblioteki.

- Ten konkurs to zwieńczenie tych zajęć, które w ciągu roku odbywają się w bibliotece - dodaje Agnieszka Pelc, wychowawca grupy terapeutyczno-edukacyjnej w OREW w Pruszczu Gdańskim. - Bardzo cenimy sobie tę współpracę. Widzimy, że nasze dzieci mogą się rozwijać podczas tych spotkań. Pani Ania Krawycińska, która prowadzi zajęcia świetnie wpisuje się w potrzeby naszych dzieci. Dopasowuje program do ich potrzeb, potrafi je świetnie zmotywować. Najważniejsze jednak dla nas jest to, że dzieci mogą wziąć udział w zmaganiach edukacyjnych. Nie sportowych, czy teatralnych. Podczas tego konkursu rywalizacja jest typowo edukacyjna. To bardzo ważne.

-To jeden z nielicznych edukacyjnych konkursów, w których nasi podopieczni mogą brać udział i się wykazać - mówi Agnieszka Pelc. - Widzę, po naszych dzieciach, że bardzo im zależy. Są zaangażowane od początku do końca, ich rodziny też. Na naszym kalendarzu, od dłuższego czasu pokazują, że będzie konkurs. Rezygnują ze swoich ulubionych zajęć, żeby się do niego przygotowywać. Potrafią się zachować w sytuacji konkursu, współdziałają z osobami, z którymi na co dzień nie są w grupach. Nie wszyscy są w stanie sami wykonać zadanie, ale w grupie dadzą radę. To jest ważne, że finalnie, jest to zadanie zrobione.

zobacz także:Ławeczki pamięci w Pruszczu Gdańskim - Ryszarda Prilla i Aleksandra Pawelca

Pod wrażeniem wiedzy dzieci byli organizatorzy i jury oceniające zadania konkursowe.
- Wiedza biorących udział w konkursie jest zadziwiająca - mówi Anna Krawycińska, zastępca dyrektora PiMBP w Pruszczu Gd. - Dla niektórych połączenie dwóch wyrazów w pary to prawdziwe „Himalaje”, ale wszystkie zadania udało się dokończyć. Zależało mi na tym, żeby skończyły te konkurencje, żeby wiedziały, że potrafią i że mogą. To jest bardzo ważne dla nich - żeby motywować. Ważne też jest dla nich otwarcie na słowo pisane. I dobra zabawa. A taka tutaj dzisiaj też była.

Sukcesy dzieci to też ogromna praca nauczycieli, wychowawców. Bez ich zaangażowania i pracy nie byłoby takich efektów.
- W przygotowaniach bierze udział bardzo duża liczba osób - dodaje Agnieszka Pelc. - To jest współpraca między współpracownikami w naszym ośrodku. To też wymaga wspólnego działania.

Wszyscy uczestnicy konkursu na zakończenie wzięli udział we wspólnej zabawie integracyjnej przy muzyce oraz odebrali z rąk starosty gdańskiego Stefana Skoniecznego nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe.

Zobacz: V Powiatowy Konkurs Czytelniczy w PiMBP w Pruszczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto