Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Opowieści historyka - Pierwszy rok pracy i nauki w pruszczańskiej „małej szkole” w latach 1993-1994

Danuta Strzelecka, dr Artur Jendrzejewski
Fot. Kroniki szkolne
Na swoim koncie ma kilka książek wywiadowczych. Teraz historyk i nauczyciel w ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim - dr Artur Jendrzejewski, wziął na celownik „małą szkołę” przy ul. Westerplatte w Pruszczu. Pierwszy rok pracy i nauki w pruszczańskiej „małej szkole” w latach 1993-1994 w świetle kronik szkolnych był bardzo ciekawy.

Jeszcze nie tak dawno nazywana była małą „czwóreczką”, czego powodem była jej przynależność organizacyjna do Zespołu Szkół nr 4 w Pruszczu Gd. Po wejściu w życie ostatniej reformy oświaty, budynek stał się ostatecznie filią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gd. przyjmując potoczną nazwę „jedyneczka”.

- Faktycznie jednak zmiana ta była powrotem do stanu pierwotnego - wyjaśnia dr Artur Jendrzejewski, historyk, nauczyciel wZSO nr 1. - Bowiem dwadzieścia sześć lat temu, w 1993 r., w popegeerowskim budynku przy ul. Westerplatte 30 naukę rozpoczęły najmłodsze klasy ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 1 wchodzącej w skład ZSO nr 1. Przez cały czas swego istnienia z racji specyfiki pracy, a więc nauczania najmłodszych uczniów oraz wielkości budynku mówiono o niej również jako „małej szkole”.

zobacz także:W Trąbkach Wielkich pobili rekord Polski w jednoczesnej grze na trąbkach - ZDJĘCIA< WIDEO

Budynek, do którego przeniesiono nauczanie początkowe zaadoptowano po byłym biurowcu Polskiego Gospodarstwa Rolnego Pruszcz Pole, tworząc w nim dziesięć sal lekcyjnych, salę do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, świetlicę składającą się z trzech pomieszczeń oraz salę gimnastyczną z szatnią.
- Zabrakło stołówki, chociaż jak wspominała wówczas dyrekcja, do tego nadawały się pomieszczenia obok szatni, „gdyż była tam kiedyś jadłodajnia. Wystarczy położyć podłogę i zrobić niewielki remont” - mówi historyk.

Pierwszą ważną uroczystością w budynku przy ul. Westerplatte było pasowanie na uczniów. Odbyło się ono 8 października 1993 r.

- Wówczas to zgromadzonych pierwszaków pasowali na pełnoprawnych uczniów dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Andrzej Jachnik oraz wicedyrektor ds. nauczania początkowego Jadwiga Kossakowska - opowiada Artur Jendrzejewski. - Po uroczystości jej bohaterowie otrzymali tarcze, które trzeba było przypiąć do fartuszków, czyli wówczas obowiązującego stroju szkolnego.

Innymi wydarzeniami zapisanymi w kronikach szkolnych były m.in. Dzień Edukacji Narodowej, rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz spotkania: z artystą Hubertem Antoszewskim - autorem programu telewizyjnego „Piątek z Pankracym”; zespołem artystycznym, który zaprezentował spektakl ekologiczny, ze wciąż aktualnym przekazem, pod tytułem „Wody i lasu do czasu”; z pisarzem Mirosławem Stecewiczem.

pisaliśmy:Szpiegostwo, inwigilacja w miedzywojennym Pruszczu i okolicach - opowieści historyka

- Uczniowie brali też udział w koncertach i widowiskach teatralnych - dodaje Artur Jendrzejewski. - Warto wspomnieć, że dzieci wraz ze swoimi nauczycielami przygotowywali również spotkania i apele z własnym udziałem. W maju 1993 r. takim wydarzeniem była inscenizacji w wykonaniu klasy 2f przybliżająca życie i twórczość patronki szkoły Marii Konopnickiej. Za swój występ młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Jeszcze na początku grudnia w szkole został ogłoszony konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy. Jego organizatorem była nauczycielka Ewa Skrzypkowska, która ze swoją klasą 3b, wyłoniła zwycięzcę - uczniów z klasy 3a prowadzonej przez Wiesławę Lipską. Przygotowana ozdoba przystroiła później szkolną choinkę.

- Nowy Rok społeczność szkoły przywitała balem karnawałowym, na którym prezentowano różnorodne stroje i przebrania - mówi historyk. - Oprócz zabawy był też poczęstunek, który przygotowali rodzice. Punktem kulminacyjnym były zdjęcia, zarówno grupowe, jak i indywidualne, uwieczniające oryginalne przebrania.

Pierwszy dzień wiosny dzieci przywitały szkolną imprezą zatytułowaną „Obrzędową Marzanną”, podczas której zaprezentowano wiosenny pokaz mody. Wkrótce po tym dniu, na sali gimnastycznej, uczniowie przedstawili polskie obrzędy świąt wielkanocnych.

pisaliśmy: Spotkanie z Arturem Jendrzejewskim, autorem książki "Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś"

Jak zaznacza nauczyciel, nieodzownym elementem edukacji są wycieczki klasowe, których również nie brakowało w pierwszym roku nauki na ul. Westerplatte.
- Wychowawcy wraz z uczniami głównie wybierali Gdańsk oraz region Kaszub jako cel wyjazdów - opowiada Artur Jendrzejewski. - Miały one charakter poznawczy, ale też w ten sposób kształtowały właściwe postawy społeczne u uczniów oraz integrowały zespoły klasowe. Jeszcze jesienią klasa 2d z wychowawczynią Barbarą Walkowiak wyjechała do Parku Oliwskiego. Z kolei klasa 3b wraz z wychowawczynią Ewą Skrzypkowską udała się do Kartuz, gdzie zwiedzili Muzeum Kaszubskie oraz kościół poklasztorny, czyli Kartuską Kolegiatę.

Ważną działalnością szkoły było też prowadzenie biblioteki, za co odpowiedzialna była Jadwiga Woźniak.

- Dzięki jej zaangażowaniu udało się pierwszaków wprowadzić w świat książek, a starszych uczniów wciąż mobilizować do poznawania tajemnic zawartych w lekturach i innych opracowaniach - mówi Artur Jendrzejewski. - Przeprowadziła też lekcje biblioteczne, w których zwróciła uwagę uczniom, w jaki sposób skatalogowane zostały książki w bibliotece i jak należy je wypożyczać.

Rok szkolny 1993/1994 zakończył się, podobnie jak i jego rozpoczęcie, w sposób uroczysty i podniosły. - Słowa uznania i podziękowania usłyszeli nauczyciele, uczniowie zaś nagrodzeni zostali za odniesione sukcesy w różnych konkursach, jak również za osiągnięte wyniki w nauce - opowiada historyk.
- Okazało się, że pierwszy rok nowej szkoły zaobfitował w dużą liczbę ocen wzorowych. Niektóre klasy, liczące po około dwudziestu uczniów, mogły się poszczycić nawet kilkunastoosobową grupą wyróżnionych.

Jak zauważa dr Jendrzejewski historia szkoły jest dobrze udokumentowana, za co należy podziękować kronikarzom. Za wpisy do kroniki w roku szkolnym 1993/1994 odpowiadała Anna Kołosionek - dziś już emerytowany nauczyciel nauczania początkowego. Bez jej bieżącej pracy, mozolnego zbierania fotografii i informacji o wydarzeniach szkolnych ten materiał nie mógłby się udać.
dr Artur Jendrzejewski

Zobacz także: Pruszcz Gdański: Noc Muzeów w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. O kościele MBNP opowiada Marek Kozłow, prezes Stowarzyszenia "Wczoraj, Dziś i Jutro"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto