Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga pożarów w regionie. A to dopiero początek okresu grzewczego

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Kominy, pustostany, składowiska. To tylko niektóre miejsca, do których w ostatnim czasie coraz częściej wzywani są strażacy z naszego regionu. Początek sezonu grzewczego przyniósł wiele pożarów - na szczęście, w powiecie gdańskim tej zimy nikt jeszcze nie poniósł z tego powodu śmierci.

3 osoby z objawami zatrucia

Coraz częściej słyszymy ostatnio o pożarach pojawiających się w naszym regionie. Nie tak dawno strażacy walczyli z ogniem m.in. w Kamieńcu (powiat Lęborski), gdzie w krótkim okresie pożar pojawił się kilkukrotnie. Służby pracowały tam wiele godzin, zanim ostatecznie udało się ugasić żywioł. Tego typu wydarzenia dzieją się także w naszym powiecie. W czwartek 16 grudnia (2021 r.), doszło do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Rębielcz (gmina Pszczółki). Po przyjeździe służb na miejsce konieczne było udzielenie pomocy poszkodowanym, przebywającym w budynku w momencie wybuchu pożaru. 3 osoby miały objawy zatrucia tlenkiem węgla. Po dokładnym przebadaniu przez ratowników medycznych, pozostały one jednak na miejscu. W cały zdarzeniu udział wzięły zastępy JRG Pruszcz Gdański, OSP Pszczółki, OSP Rościszewo i OSP Sobowidz.

Pożary kominów

Zimowy okres grzewczy jest prawdziwym testem dla domowych kominów. Nieprzeczyszczone, z zalegającą sadzą przy wylocie, często doprowadzają do zapalenia się elementów zabudowy budynku.

- W nieczyszczonym kominie sadza może się zapalić i wywołać jego zniszczenie, ponieważ w tym wypadku temperatura ognia sięga ponad 1 000 stopni. Czyszczenie komina i pieca należy przeprowadzać każdorazowo przed sezonem grzewczym i trzy razy podczas jego trwania. Najlepiej nie robić tego na własną rękę i zlecić to zawodowemu kominiarzowi - zalecają strażacy.

Płonące pustostany

Pożary w naszym regionie zdarzają się też w innych miejscach. Często wzniecają go bezdomni, ogrzewający się przy ogniskach palonych w pustostanach. Osoby te, najbardziej narażone na zamarznięcie, mogą uzyskać pomoc w punktach specjalnie do tego przeznaczonych, także w naszym mieście.

Strażacy z OSP Wiślina w środę 15 grudnia zmagali się z pożarem przyczepy kempingowej, do którego doszło przy ul. Sportowej w Wiślinie. Gaszenie ognia zajęło im ponad dwie godziny. Na szczęście żywioł nie rozprzestrzenił się, dzięki czemu nie doszło do większych szkód. Dzień później strażacy ochotnicy z Pszczółek walczyli z płonącym nieużytkiem.

Strażacy apelują

Cały okres zimowy często charakteryzuje się wzmożoną intensywnością występowania pożarów. Występują one najczęściej w kotłowniach m.in. przez: wady urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe, nagromadzenie materiału palnego wokół pieca CO, nieprawidłowe używanie urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe, czy zaprószenie ognia podczas użytkowania pieca CO. Zdarza się, że żywioł powstały w domowej piwnicy rozprzestrzenia się na cały budynek. Strażacy apelują o zachowanie czujności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wystąpienie pożaru jest jeszcze bardziej prawdopodobne.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto