Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje - nie bądź obojętny wobec osób narażonych na zamarznięcie. Jak im pomóc?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Od dłuższego czasu mieszkańcom naszego regionu doskwiera mróz. Ten okres jest szczególnie trudny dla osób bezdomnych. Policja z Pruszcza Gdańskiego apeluje o pomoc także mieszkańców. Co roku z powodu wychłodzenia umiera w naszym kraju kilkadziesiąt osób.

Wspólne działania służb

Ciepła czapka, szal i rękawiczki - to ekwipunek każdego z nas podczas mrozów, które doskwierają nam w ostatnim czasie. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na tego typu "wyposażenie". W naszych okolicach często spotykamy osoby, które przed atakującą zimą chronią się w pustostanach, bez ciepłego ubrania, czy gorącej herbaty. Policja z Pruszcza Gdańskiego, a także lokalni urzędnicy podejmują się w tym okresie akcji pomocowej dla osób bezdomnych i potrzebujących.

- Okres jesienno-zimowy zwiększa ryzyko śmierci oraz poważnych następstw zdrowotnych związanych z wychłodzeniem organizmu – mówi Karol Kościuk, rzecznik prasowy KPP w Pruszczu Gdańskim. - Jak co roku mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim wspólnie ze Strażą Miejską, Strażami Gminnymi i Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu powiatu gdańskiego, podejmują działania ukierunkowane na osoby bezdomne oraz ludzi z grupy narażonych na skutki niskich temperatur - dodaje.

Miejscowe służby od początku listopada sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, reagując i pomagając tym, którzy potencjalnie są najbardziej zagrożeni wychłodzeniem. Mundurowi informować będą także osoby potrzebujące o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc np. w formie noclegu, ciepłego posiłku czy schronienia.

Co roku w Polsce z wychłodzenia umierają dziesiątki bezdomnych

Statystyki dotyczące śmierci bezdomnych w okresie jesienno-zimowym są zatrważające. Mimo działań i pomocy ze strony służb, tylko w ubiegłym sezonie w okresie od listopada 2020 r. do marca 2021 r., z powodu wychłodzenia w całej Polsce zmarło 60 osób. To aż dwukrotnie więcej niż w sezonie 2019-2020!

- Przełom roku w Polsce to czas, w którym zwłaszcza nocą temperatury spadają poniżej zera. Corocznie zobowiązuje to policję i inne instytucje pożytku publicznego do podejmowania szeregu działań mających na celu eliminację zdarzeń w obszarze zgonów osób, spowodowanych wychłodzeniem organizmu - dodaje sierż. sztab. Karol Kościuk.

Temperatura w najbliższym czasie nie ulegnie diametralnej zmianie. Warto zatem zachować czujność i informować służby w przypadku dostrzeżenia osób szczególnie narażonych na efekt wychłodzenia.

Każdy może uratować komuś życie!

Policja z Pruszcza Gdańskiego podaje poniżej kilka miejsc, gdzie potrzebujący z terenu powiatu gdańskiego znajdą pomoc:

  • Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT
    ul. Kochanowskiego 7A, 80-402 Gdańsk

  • Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu Dom dla Bezdomnych i Najuboższych
    ul. Sztutowska 16A, Gdańsk

  • Stowarzyszenie RYTA
    ul. Piaskowa 9, 83-011 Wiślinka

  • Ogrzewalnia „Przystań”
    ul. Mostowa 1a, 80-778 Gdańsk

  • Stowarzyszenie „Prometeusz”
    ul. Zakopiańska 40, 80-139 Gdańsk

  •  Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych „Agape”
    ul. Mickiewicza 32, Nowy Staw

  •  Stowarzyszenie Dom
    ul. Wybickiego 37, 83-050 Kolbudy

  •  Stowarzyszenie Pomocy Osobom Przewlekle Chorym i Bezdomnym WIGOR
    ul. Kasztanowa 35

Pamiętajmy, że to także od nas zależy, czy potrzebujący znajdą pomoc. Policja apeluje – nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować komuś życie!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto