Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolbudy: Zabytkowe kościółki w Pręgowie i Czapielsku otrzymają gminne wsparcie finansowe na prace konserwatorskie

o/DS
Gmina Kolbudy systematycznie wspiera finansowo prace konserwatorskie przy najcenniejszych zabytkach. Na ostatniej przed wakacjami sesji radni wyrazili zgodę na udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie działań inwestycyjnych w kościołach w Pręgowie oraz Czapielsku. Podobną uchwałę, zezwalającą na udzielenie dotacji parafii w Lublewie Gdańskim, Rada Gminy Kolbudy podjęła w kwietniu br.

Podczas czerwcowej sesji radni przyjęli uchwałę zezwalającą na udzielenie dotacji celowej w kwocie do 35 tysięcy złotych Parafii Bożego Ciała w Pręgowie. Środki mają zostać przeznaczone na dofinansowanie drugiego etapu prac konserwatorskich przy ołtarzu bocznym.

czytaj także:Młyn w Kolbudach. Czy uda się uratować niszczejący zabytek?

Dotację w kwocie do 45 tysięcy złotych na wymianę ciągu pieszego przy budynku kościoła otrzyma natomiast parafia w Czapielsku. Prace mają polegać na zamianie istniejącej nawierzchni na nawierzchnię z kostki brukowej kamiennej.

- W Gminie Kolbudy nie mamy zbyt wielu cennych zabytków - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Te, którymi możemy się chwalić to jednak prawdziwe perełki nie tylko w skali gminnej, ale również w skali województwa i kraju. Mam na myśli nasze kościoły w Pręgowie, Lublewie Gdańskim i Czapielsku.

Wybudowane przed wiekami obiekty wymagają stałej konserwacji. W miarę możliwości staramy się dofinansowywać prace renowacyjne, wspierając poszczególne parafie. Mamy pełną świadomość, że są to inwestycje, które pozwolą zachować te jakże cenne zabytki dla kolejnych pokoleń - dodaje wójt.

Warto wspomnieć, że podczas kwietniowej sesji podjęto uchwałę, która dała zielone światło dla udzielenia dotacji celowej do kwoty 65 tysięcy złotych na prace konserwatorskie w kościele w Lublewie Gdańskim. Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację pierwszego etapu renowacji ściany północnej budynku.

czytaj także:Dzni Otwarte Zabytków Żuławskich: Pierwszy dzień Jarmarku Żuławskiego w Trutnowach

Wspomniane obiekty wpisane są do rejestru Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie prace prowadzone są według projektu konserwatorskiego zatwierdzonego przez tę instytucję.

Kościół w Pręgowie wzmiankowany był już w 1323 roku, za panowania Zakonu Krzyżackiego. Zrąb świątyni zbudowany jest z nieociosanego kamienia polnego. Wieża powstała około 1739 roku i wykonana jest z pruskiego muru. Jej szpiczasty szczyt pokryto cynkiem.

Kościół p.w. N.P. Marii Królowej Polski w Lublewie Gdańskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. Z tego czasu pochodzą mury prezbiterium. W 1433 obiekt został zniszczony i wkrótce po tym odbudowany. Szybko uporano się również ze zniszczeniami wywołanymi przez pożar, który wybuchł w1683 roku. Warto zobaczyć gotycko - barokowy zabytek, orientowany, murowany z cegły, z wieżą konstrukcji drewnianej, oszalowaną deskami.

czytaj także:Spotkanie miłośników sztuki i historii na promocji kwartalnika Neony w Pruszczu

Kościół p.w. Św. Mikołaja w Czapielsku. Zbudowany został pod koniec XVIII wieku. W 1819 roku kościół był remontowany, a w 1841 roku, z powodu złego stanu technicznego, został zamknięty. W 1847 roku świątynię poddano gruntownemu remontowi. Dzięki prowadzonym w kolejnych latach pracom konserwatorskim nieprzerwanie budzi podziw wszystkich odwiedzających.

Zobacz: IV Jarmark Żuławski w Trutnowach - Dom podcieniowy z 1720 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto