Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe mury kościoła w Steblewie przyciągają jak magnes. Poznaj historię tej świątyni

Wawrzyniec Rozenberg
Wawrzyniec Rozenberg
W okresie krzyżackim wybudowano w Steblewie kościół. Jego ruiny przyciągają podróżnych
W okresie krzyżackim wybudowano w Steblewie kościół. Jego ruiny przyciągają podróżnych Mat. Starostwo Powiatowe w Pruszczu
W okresie krzyżackim wybudowano w Steblewie kościół. Była to okazała budowla, największa na Żuławach Gdańskich. Świątynia zwracała uwagę masywną wieżą, która mogła również pełnić funkcje obronne. Obecnie pomimo zniszczeń kościół wciąż pozostaje cennym zabytkiem.

Wieś Steblewo zasiedlona była już w czasach powstawania państwa polskiego. Były tu urodzajne gleby, co przyciągało osadników. Nie odstraszała ich bliskość Wisły i niebezpieczeństwa związane z powodziami. Tereny przyległe do wsi nazwano Żuławami Steblewskimi i znajdują się one na kilkumetrowym wzniesieniu nad poziomem morza. Większa część obecnych Żuław Gdańskich znajdowała się jeszcze na podmokłych terenach lub pod wodą jeziora lagunowego, a ich żmudnym osuszaniem zajęli się ludzie kilka wieków później.
Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1298, z okresu przed opanowaniem Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków. Tu właśnie istniała przeprawa przez Wisłę, do Palczewa, która funkcjonowała jeszcze do 1945 roku. Ponownej lokalizacji wsi dokonał w 1343 roku wielki mistrz zakonu Ludolf Konig von Wattzau.

W okresie krzyżackim wybudowano w Steblewie kościół. Była to okazała budowla, największa na Żuławach Gdańskich. Świątynia zwracała uwagę masywną wieżą, która mogła również pełnić funkcje obronne. To jedna z niewielu dokończonych ceglanych wież na Żuławach. Świadczyć to może o randze tego ośrodka w okresie panowania krzyżackiego. W okresie reformacji świątynia przeszła w ręce protestantów. 20 lutego 1454 miała tu miejsce jedna z bitew wojny trzynastoletniej. Świątynia ucierpiała wielce w czasie wojny ze Szwedami w 1628 roku, a wieś została doszczętnie złupiona. Kościół w Steblewie został jednak odbudowany z inicjatywy władz miasta Gdańska, które sprawowały nad nim patronat. Po I rozbiorze Polski, w 1772 roku Steblewo, podobnie, jak całe Żuławy Gdańskie znalazły się pod zaborem pruskim.

W okresie od 15 listopada 1920 do 1 września 1939 wieś znajdowała się na terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Po zakończeniu II wojny światowej Steblewo wróciło do Polski. Zanim to nastąpiło, kościół został zburzony w czasie działań wojennych. Zachowały się mury zewnętrzne oraz część masywnej wieży frontowej, a także zabytkowy cmentarz przykościelny ze stelami nagrobnymi z XVIII i XIX wieku. Po wojnie nie było jednak woli, żeby odbudować stary i okazały zabytek. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku z inicjatywy rodziny Wessel z Niemiec wyremontowano przykościelną kaplicę grobową tej rodziny. Dopiero w 2012 roku powstało stowarzyszenie, pod kierunkiem Barbary Kamińskiej ówczesnej wójt gminy Suchy Dąb, którego celem było zabezpieczenie murów świątyni i uprzątnięcie ruin. Dokonano tego ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej oraz lokalnych sponsorów. Po zmianie wójta stowarzyszenie przestało działać, ale obiekt został już wcześniej zabezpieczony. Wprawdzie odbudowa wciąż pozostaje marzeniem, miłośników zabytków, ale i tak wiele się tutaj zmieniło.

ZOBACZ TAKŻE:
Świątynia w Pręgowie - niezwykle tajemniczy, jeden z najstarszych pomorskich kościołów. To miejsce trzeba odwiedzić

Pomimo zniszczeń kościół w Steblewie wciąż pozostaje cennym zabytkiem. Nad zakrystią zachowały się w niewielkich fragmentach XVIII-wieczne freski. Kościół składał się pierwotnie z pojedynczej, dużej nawy na planie prostokąta o długości 30,5 metrów oraz szerokości 11,7 metrów. Po jej zachodniej stronie na osi znajdowała się masywna czworoboczna wieża o długości boków 10,8 metra, przy wschodniej części ściany północnej niewielka zakrystia, a po stronie południowej kruchta. Prezbiterium nie zostało wydzielone zewnętrznie z bryły korpusu kościoła, choć został on zorientowany względem stron świata. Elewacje nawy i zakrystii rozczłonkowano gęsto rozstawionymi przyporami, ukośnymi w narożnikach, pozostałymi prostopadłymi w stosunku do osi wzdłużnej. Ponadto w elewacjach całej budowli od zewnątrz zachowano otwory po rusztowaniach. Dwa etapy prac budowlanych nad korpusem spowodowały różne wymiary okien w obu jego częściach, węższe na zachodzie. Ściana północna kościoła, zgodnie ze średniowieczną tradycją budowlaną nie otrzymała ani jednego otworu okiennego.

Miejsce to odwiedzają czasem turyści, po wcześniejszym umówieniu się z sołtysem Steblewa. Czasem, miejscowe młode pary robią sobie romantyczne sesje zdjęciowe w murach zniszczonej świątyni. Zainteresowanym nie przeszkadza, że z krzyżackiej świątyni została tylko połowa i od prawie 80 lat nie ma dachu ani wieży.
Od czasu do czasu, szczególnie latem, w murach kościoła w Steblewie odbywają się msze święte. Od lat mieszkańcy modlą się tu podczas dróg krzyżowych. Sporadycznie organizowane są również imprezy kulturalne.

ZOBACZ TAKŻE:
Żuławski zamek w Grabinach Zameczku nie miał szczęścia, choć jego historia jest niezwykle ciekawa

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytkowe mury kościoła w Steblewie przyciągają jak magnes. Poznaj historię tej świątyni - Dziennik Bałtycki

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto