Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolbudy przygotowuje plan rozwoju do 2030 roku. Do poprawy kwestie związane z transportem

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. UG Kolbudy
Trwają prace nad Strategią Rozwoju Gminy Kolbudy 2030. Dokument, który do końca 2020 roku powinien zostać przyjęty przez organ uchwałodawczy samorządu określi najważniejsze cele, potrzeby i kierunki rozwoju gminy na najbliższą dekadę.

Przy opracowywaniu strategii pod uwagę brane są m.in. opinie wyrażane przez mieszkańców w ankiecie. Eksperci opracowujący projekt otrzymali 471 ankiet, a wraz z nimi wiedzę o oczekiwaniach społeczności lokalnej i ich ocenę aktualnej sytuacji gminy.

Co mieszkańcom się podobało, a co nie?

Bezpośrednie położenie w sąsiedztwie Trójmiasta i dostępność do głównych szlaków komunikacyjnych, atrakcyjność osiedleńcza i dostęp do rynku mieszkaniowego oraz walory krajobrazowe – to najmocniejsze strony gminy Kolbudy według analizy przeprowadzonej na potrzeby Strategii Rozwoju Gminy Kolbudy 2030. Wśród problemów, które w największym stopniu ograniczają możliwości rozwojowe gminy wymienia się natomiast brak wystarczająco rozwiniętej komunikacji publicznej z Trójmiastem i gminami ościennymi, niewystarczającą przepustowość drogi wojewódzkiej 221 oraz szybki napływ nowych mieszkańców, którego negatywną konsekwencją jest zwiększone natężenie ruchu czy nieadekwatna do potrzeb liczba miejsc w szkołach i przedszkolach.

Problemy z transportem

Sam Urząd Gminy przyznaje, że słabą stroną jest mała przepustowość istniejącej sieci drogowej w najbliższej okolicy i brak dywersyfikacji transportu (kolejowy, zbiorowy, drogowy). Sytuacja taka utrudnia mieszkańcom dostęp do miejsc pracy, a także do placówek szkolnictwa średniego i wyższego. W analizie opracowywanej na potrzeby strategii zwraca się również uwagę na niewystarczającą liczbę połączeń autobusowych wewnątrz gminy i poza nią. Do rozwiązania w najbliższych latach pozostaje kwestia niewystarczającej liczby miejsc parkingowych.

– Problemem stanowiącym duże ograniczenie rozwojowe pozostaje niewystarczająca przepustowość drogi wojewódzkiej 221. Zwiększenie przepustowości DW 221, przy stale rosnącej liczbie mieszkańców, będzie jednym z największych wyzwań na najbliższe lata zarówno dla naszej gminy, jak i władz wojewódzkich. Podejmujemy działania w tym zakresie. Budowa Obwodnicy Metropolitalnej i przebudowa węzła Kowale powinny pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Konieczna jest też modernizacja nawierzchni całej drogi wojewódzkiej 221 – przyznaje wójt gminy Kolbudy, Andrzej Chruścicki.

Słabszą stroną pozostaje również niewystarczająca liczba ścieżek rowerowych skomunikowanych z tego typu infrastrukturą gmin ościennych. Gmina myśli o budowie drogi dedykowanej jednośladom, która wiodła będzie dookoła kolbudzkiego jeziora, ale nie tylko.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto