Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Cedry Wielkie. Amerykańska firma w porozumieniu z PAN bada skorupę ziemską

Magdalena Raszewska
Firma Coldstream Holdings Sp. z. o.o. z siedzibą w Warszawie pozyskuje zgody od właścicieli działek na terenie gminy Cedry Wielkie na przeprowadzenie prac geologicznych. Mieszkańcy nie do końca rozumieją, na czym badania będą polegać i podejrzewają, że ma to związek z poszukiwaniami gazu łupkowego.

- Przedstawiciele firmy powoływali się na współpracę z Polską Akademią Nauk - mówi pan Łukasz, dzierżawca działki rolnej. - Nabrałem podejrzeń, gdy zorientowałem się, że jedyny kontakt do firmy to telefon komórkowy i że nie ma ona strony internetowej. Dlatego jeszcze raz umówiłem się na spotkanie z przedstawicielami firmy. Ostatecznie zgodziłem się na zainstalowanie czujników na działce. Wiem, jednak, że sąsiedzi odmówili - dodaje.

W gminie Cedry powstanie kilkanaście elektrowni wiatrowych

Okazuje się, że o działaniach firmy wiedzą pracownicy Urzędu Gminy Cedry Wielkie.
- Firma kontaktowała się z nami już w marcu. Chodzi o badania geologiczne - przyznaje Anna Wojtalik z Referatu Inwestycji, Budownictwa i Geodezji w Urzędzie Gminy Cedry Wielkie. - Wydaliśmy zgodę na ich przeprowadzenie także na działkach należących do gminy, między innymi w Miłocinie, Stanisławowie i Cedrach Wielkich.

Samobieżne maszyny, jadące w szyku wzdłuż ustalonej linii profilu, wzbudzą fale sejsmiczne w okolicy. Badania zleciła firma ION - GXT z Houston w USA.
- Wzdłuż profili sejsmicznych rozmieszczone będą urządzenia pomiarowe zwane geofonami, o rozmiarze zbliżonym do jabłka, a następnie wibratory, służące do wzbudzania fal sejsmicznych transmitowanych w obręb ziemi - wyjaśnia Joanna Szymborska, Joanna Szymborska, Senior Corporate Marketing Manager, GX Technology, dodając że w trakcie pomiarów firma będzie starała się korzystać z polnych dróg, a wszelkie zakłócenia będą minimalizowane.

Dla przejazdu wibratorów potrzebna jest ścieżka o szerokości około czterech metrów. Rejestracja danych zajmuje kilka minut, a przygotowanie przyrządów pomiarowych kilka dni.
- Mamy świadomość, iż ostatnio poszukiwania gazu łupkowego wzbudzają w Polsce duże emocje, jednak firma GX Technology nie jest firmą naftową prowadzącą tego typu poszukiwania i nie posiada na terenie Polski koncesji na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego - uspokaja firmy GX Technology.
Dzięki temu projektowi mamy poznać budowę warstw skorupy ziemskiej na terytorium Polski.

Zdaniem profesora PAN
Z profesorem Markiem Lewandowskim, dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk rozmawia Magdalena Raszewska

Na czym polega współpraca stron umowy?
Polskie środowisko naukowe uzyska dostęp do najwyższej jakości danych sejsmicznych, które pozwolą na lepsze zrozumienie wgłębnej budowy geologicznej kraju. Dostęp do nowych informacji może zrewidować dotychczasową wiedzę o wgłębnej budowie geologicznej Polski. Nie moglibyśmy uzyskać jej sami, zarówno ze względu na brak stosownych technologii generowania i interpretacji fal sejsmicznych, jak i brak środków na badania naukowe w budżecie państwa.
Czego dowiemy się dzięki badaniom?
W Polsce do tej pory przeprowadzono setki profilowań sejsmicznych. Wszystkie eksperymenty były prowadzone za zgodą stosownych władz. Dotyczy to także przeprowadzonego na przełomie XX i XXI wieku największego ze znanych projektów sejsmicznych na świecie o akronimie CELEBRATION 2000. Jego koordynatorem był prof. Aleksander Guterch z Instytutu Geofizyki PAN, a celem rozpoznanie głębszych warstw skorupy i płaszcza Ziemi. Projekt PolandSPAN jest kontynuacją tego projektu, ukierunkowanym tym razem na płytsze warstwy skorupy ziemskiej.
Czy badania będą inwazyjne?
Projekt CELEBRATION 2000 prowadzono technikami eksplozywnymi - fale sejsmiczne wzbudzano ładunkami dynamitu. Natomiast PolandSPAN wykorzystuje energię sejsmiczną wzbudzaną przez wibratory wzdłuż ustalonej linii profilu. Drgania podłoża mogą być odczuwalne w odległości do ok 50 m od maszyny wzbudzającej falę. Jednak strefę bezpieczeństwa ustalono na 100 m. Badania są prawie nieodczuwalne dla mieszkańców.
Jaki obszar obejmą badania i jak długo będą trwały?
Będą prowadzone w czterech, następujących po sobie etapach, obejmując Polskę centralną, zachodnią, Bałtyk oraz Karpaty. Po ich zakończeniu, za 15 lat, zdecydowana większość kraju będzie pokryta siecią nowoczesnych profili sejsmicznych, które wzbogacą wiedzę o geologii Polski w skali regionalnej.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto