Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskusyjne Kluby Książki w Mediatece w Straszynie. "Książki są pretekstem do rozmowy o poglądach i dzisiejszym świecie" |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
DKK w Mediatece
DKK w Mediatece Mediateka w Straszynie
Dyskusyjny Klub Książki w Mediatece w Straszynie – filii bibliotecznej OKSIBP funkcjonuje już od 5 lat. Klub założyła ówczesna kierownik Mediateki Grażyna Michakiewicz-Goszczyńska. Obecna pani kierownik, Wioletta Toruńczak, przejęła rolę prowadzącej DKK dla Dorosłych. Funkcjonuje tutaj także klub młodzieżowy, a wkrótce dziecięcy.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

- Prowadzić klub dyskusyjny zaczęłam w pierwszym miesiącu swojej pracy. Nie miałam wcześniej ani takiego doświadczenia ani warsztatu – przyznaje Wioletta Toruńczak. - Bardzo intuicyjnie, ale z chęcią i wewnętrzną motywacją podjęłam się prowadzenia spotkań, ponieważ dyskusje są zazwyczaj pasjonujące.

Spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dorosłych odbywają się raz w miesiącu, zawsze w ostatni piątek o godzinie 18.30. Do Klubu zapisanych jest 20 osób, ale regularnie spotyka się około 12.

- Czasami książka nie podpasuje, czasami termin. Dyskusja w mniejszej grupie bywa dla uczestników bardziej efektywna, ponieważ każdy ma większą szansę na wypowiedź – mówi kierownik Mediateki. - Spotkania trwają z założenia do 2 godzin, ale w rzeczywistości czasami dochodzą do 3-4 godzin. Jak jakiś temat jest szczególnie interesujący to staram się go sztucznie nie zamykać.

Uczestnicy Klubu dyskutują na różne tematy i o różnych problemach.

- Z książek wyciągamy uniwersalne tematy i te dyskusje w różnych kierunkach sobie meandrują. Myślę, że dlatego ludzie chętnie przychodzą. Zawsze jest coś, co przedyskutujemy wspólnie. Coś nas boli, coś nas dotyka a jak to przedyskutujemy to się robi wszystkim lepiej. Książka jest pretekstem, aby ten temat podjąć. Spotkania w grupie mają często oddziaływanie terapeutyczne – przyznaje Wioletta Toruńczak.

- Z tego co słyszę i obserwuję na zdjęciach, siłą tego klubu jest to, że są ludzie zupełnie z różnych dziedzin, z różnych stron i też z różnymi poglądami. Od polityczne po społeczne – dodaje Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański.

- Tak. Dyskusje są, ale nie ma kłótni. Do nas przychodzą ludzie kulturalni i zachowujemy odpowiedni poziom dyskusji. I wydaje mi się, że to jest to czego brakuje w przestrzeni publicznej – wyjaśnia kierownik.

Jakie książki czytają uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece? Różne. Prowadząca zajęcia, stara się dobierać książki z różnych dziedzin.

- Na ostatnim klubie dyskusyjnym pojawiły się cztery nowe osoby, więc zaproponowałam, aby każdy się przedstawił. Jedna ze stałych uczestniczek, Maria, powiedziała, że bardzo jej się w tym klubie podoba to, że jest tak bardzo różnorodna literatura – opowiada Wioletta Toruńczak. - Staram się dobierać książki, które zaciekawią uczestników. Czytamy beletrystykę, ale dużo jest książek z literatury faktu, reportaży, biografii. Jako ciekawostkę powiem, że raz omawialiśmy książkę pt. „Historia wewnętrzna”, która w bardzo przestępny i zabawny sposób opowiadała o zdrowiu. Klubowicze przyznali, że sami nie wzięliby jej do ręki, gdyby zobaczyli ją na półce, a wszystkim się bardzo spodobała.

Zdarza się również, że książka się nie spodoba. Ale i tak zachęcam do przyjścia na spotkanie, choćby po to, aby powiedzieć dlaczego książka mu się nie spodobała, dlaczego jej nie dokończył.

Klub Książki dla dzieci

W Mediatece prowadzone są dwa kluby dyskusyjne dla dorosłych i dla młodzieży, a niedługo również dla dzieci.

- Mamy klub młodzieżowy, który powstał z klubu dziecięcego. Dzieci przychodziły kilka lat, urosły i moderatorka klubu Małgosia Gołofit zapytała ich czy nie chcą się przemianować na klub młodzieżowy. W głosowaniu uznali, że chcą być klubem młodzieżowym – wyjaśnia pani kierownik. – Nadal chcemy zachęcać dzieci do uczestnictwa, dlatego prowadzimy rekrutację do klubu dziecięcego dla najmłodszych. Dzieci które czytają i dyskutują lepiej sobie radzą w swoich środowiskach.

Książki dla klubowiczów wybierane są z katalogu Dyskusyjnego Klubu Książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Podczas ostatniego spotkania dla dzieci omawiana była „Sztuczna inteligencja”- książka popularnonaukowa. Dzieci oprócz dyskusji mają zawsze przygotowaną jakąś aktywność, np. grę planszową.

W chwili obecnej prowadzona jest rekrutacja do nowego klubu książki dla dzieci. Pierwsze zajęcia odbędą się w czwartek 1 grudnia 2022 roku o godz. 17.00 w Mediatece w Straszynie.

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DKK w Mediatece

Dyskusyjne Kluby Książki w Mediatece w Straszynie. "Książki ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto