Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom podcieniowy w Miłocinie w gminie Cedry Wielkie ma niemal 300 lat i ciekawą historię

Wawrzyniec Rozenberg
Wawrzyniec Rozenberg
Dom podcieniowy w Miłocinie leży na Szlaku Mennonitów. Został wybudowany w 1731 roku
Dom podcieniowy w Miłocinie leży na Szlaku Mennonitów. Został wybudowany w 1731 roku Arch.
Już za osiem lat dom podcieniowy w Miłocinie w gminie Cedry Wielkie będzie obchodził trzysta lat istnienia. Jego budowę zakończono w 1731 roku. W tym okazałym budynku na początku mieszkali kolejni sołtysi wsi Miłocin. Po II wojnie stał się wielorodzinnym domem mieszkalnym. Ponad 10 lat temu przeszedł gruntowny remont. Dziś ożywienia Szlak Mennonitów, biegnący z Gdańska przez Żuławy Gdańskie. Odbywa się tu wiele wydarzeń. W przyszłości ma mieć jeszcze większe znaczenie turystyczne.

Dom podcieniowy w Miłocinie w gm. Cedry Wielkie

Budynek prezentuje się dobrze. Został częściowo wyremontowany i jest zadbany. Mieszka w nim kilka rodzin, ale pełni również rolę obiektu kultury. Samorządowe władze gminy Cedry Wielkie przeznaczyły niemałe kwoty na remonty i utrzymanie domu podcieniowego. Obecnie przygotowują się do kolejnego remontu i utworzenia tu centrum kulturalno-edukacyjnego, w którym mieściłaby się informacja turystyczna, galeria na poddaszu, a także miejsca noclegowe. Ma tu być również żuławski folwark z wyremontowanymi oraz odtworzonymi budynkami gospodarczymi.

Nieopodal zabytkowego domu stał mały kościół ewangelicki, który zniszczyli mieszkańcy w 1954 roku. Został przykościelny cmentarz, który jest uporządkowany i przygotowany do zwiedzania. Mieszkańcy rolniczej gminy wnioskują, aby przy tak ważnym zabytku powstało również muzeum maszyn i narzędzi rolniczych, które masowo trafiają do skupów złomu. W ciągu ostatnich trzydziestu lat sposoby uprawy ziemi bardzo się zmieniły i stare maszyny stały się niepotrzebne. Mogą więc trafić do muzeum. Realizacja ambitnych planów wymaga jednak solidnego dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej, do których Polska i co za tym idzie gminy nie mają dostępu. Trzeba czekać.

Jeszcze sto lat temu w prawie każdej, żuławskiej wsi były domy podcieniowe. Była na nie moda w XVIII i XIX wieku. Na początku XX wieku jeszcze je sporadycznie budowano. Były wygodne, okazałe i piękne. Były żuławskie i świadczyły o zamożności rolników uprawiających urodzajne gleby. Zostało ich niewiele, w powiecie gdańskim zaledwie osiem, w tym dwa w Steblewie znajdują się w prywatnych rękach i są już w fatalnym stanie.

Podcień wspiera 8 słupów

Dom podcieniowy w Miłocinie posiada charakterystyczne cechy budynków należących do holenderskich osadników, którzy przybyli na Żuławy uciekając przed represjami z powodów religijnych. Podcień jest wsparty na ośmiu słupach podpierających piętro z ozdobną elewacją o konstrukcji szkieletowej. Ilość słupów w podcieniu mogła wynosić od czterech do nawet dziewięciu sztuk i świadczyła o zamożności właściciela, a dokładnie o powierzchni posiadanej ziemi liczonej we włókach. Wewnątrz nad drzwiami do sieni wyryto inicjały właścicieli oraz rok budowy, natomiast w sieni zobaczyć można ozdobną, drewnianą galerię, która prowadzi do pomieszczeń na piętrze. Na początku XIX wieku, tam gdzie były drewniane ściany zewnętrzne, zastąpiono je murowanymi z cegły i otynkowanymi.

W okazałym budynku na początku mieszkali kolejni sołtysi wsi Miłocin. Po II wojnie światowej budynek stał się częścią Państwowego Gospodarstwa Rolnego i został przystosowany do funkcji wielorodzinnego domu mieszkalnego. Gmina stała się właścicielem ważnego zabytku w 2005 roku. W latach 2010-2011, w ramach projektu pod nazwą Wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez modernizację domu podcieniowego w Miłocinie, w gminie Cedry Wielkie, budynek przeszedł gruntowny remont. Najważniejszy był dobry dach, aby woda nie niszczyła drewnianej konstrukcji. Adaptacja zabytku wpisuje się w ciąg działań służących ożywieniu Szlaku Mennonitów, biegnącego z Gdańska przez Żuławy Gdańskie. Znajduje się również na Szlaku Domów Podcieniowych. Po remoncie odbywają się tu wystawy i spotkania dotyczące historii i kultury żuławskiej.

ZOBACZ TAKŻE:
Przystanek autobusowy w Mokrym Dworze zyskał żuławski klimat. Pomalowali go młodzi mieszkańcy

Wizytówka gminy Cedry Wielkie

Po zakończeniu tego i kilku innych remontów zabytków Gmina Cedry Wielkie została laureatem w ogólnopolskim konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa”, który skierowany był do samorządów gminnych, mogących wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami. Organizatorem konkursu byli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalny Konserwator Zabytków, przy udziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Domy podcieniowe stały się wizytówkami Gminy Cedry Wielkie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom podcieniowy w Miłocinie w gminie Cedry Wielkie ma niemal 300 lat i ciekawą historię - Dziennik Bałtycki

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto