Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cedry Wielkie. Już w piątek kolejne wydarzenia w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wstęp wolny!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
DKFiKH Cedry Wielkie FB
Już w piątek 4 marca w gminie Cedry Wielkie odbędą się kolejne obchody w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wstęp na wydarzenia jest wolny.

W Cedrach Wielkich upamiętniają "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca w całym kraju obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tego dnia w Giemlicach (gm. Cedry Wielkie) w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela odbyło się uroczyste nabożeństwo. Po nim, pod tablicą poświęconą łączniczce Franciszce Pomarańskiej złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Należy pamiętać nie tylko o tych, którzy swoje życie poświęcili w czasie wojny. Również po jej zakończeniu poległo wielu naszych rodaków, którzy walczyli z sowietyzacją Polski. Za swoje męstwo, poświęcenie i wierność Polsce zostali zamordowani – mówi wójt gminy Cedry Wielkie, Janusz Goliński.

Dalsze obchody już w piątek 4 marca

To nie koniec obchodów, bo już w piątek 4 marca (2022 r.) na Hali Sportowej w Cedrach Wielkich odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmu i Książki Historycznej. Początek o godzinie 17.00. W ramach obchodów wykład pt."W kleszczach totalitaryzmów. Sytuacja duchowieństwa katolickiego na Pomorzu Gdańskim w latach 1939–1956” wygłosi dr Jan Hlebowicz. Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich (ul. Osadników Wojskowych 21) o godz. 18, odbędzie się prelekcja filmu „Pseudonim »Lufa«”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Całość można śledzić na Facebooku pod tym linkiem.

Prelegent Jan Hlebowicz - urodzony w 1988 r., doktor nauk humanistycznych. Autor książek m.in. „Piątka u Semki”, "I znowu na Kościół posypały się kary", „Ksiądz w smoczej jamie” oraz wyróżnionej w ogólnopolskim konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku „Niepokorni z Topolówki”. Autor kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych najnowszej historii Polski. W latach 2012-2018 dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. Publikował m.in. w „Do Rzeczy”, „Rzeczpospolitej”, „Sieci”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Pielgrzymie”, „Nowych Książkach”. Laureat konkursu Lodołamacze w kategorii „Dziennikarz bez barier”. Obecnie asystent prasowy IPN Oddział w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto