Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa kanalizacji w powiecie gdańskim. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w poszczególnych gminach

Wawrzyniec Rozenberg
Komisja Europejska sprawdza wywiązanie się poszczególnych krajów z zadeklarowanego stopnia budowy kanalizacji sanitarnej. Na tej podstawie przyznane zostały olbrzymie kwoty, z których dofinansowania dotyczyły również budowy kanalizacji w ramach Zielonego Ładu. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dostępu do kanalizacji w poszczególnych gminach powiatu gdańskiego.

Opóźnienia w budowie kanalizacji

Zanim gminy sięgnęły po solidne dofinansowanie, musiały zadeklarować jaki obszar swojego terenu chcą skanalizować do 2015 roku. Terminy dawno już minęły, więc trzeba sprawdzić wykonanie zobowiązań. W gminach powiatu gdańskiego nie wygląda to źle, ale nie wszystkie samorządy zdołały wykonać to, jakże cywilizacyjne zobowiązanie. Trzeba przyznać, że zanim Polska stała się pełnosprawnym członkiem Unii Europejskiej budowano większe i mniejsze odcinki kanalizacji, na przykład w pasie przylegającym do Raduni, ponieważ ze straszyńskiego zbiornika wodnego pobierano wodę i uzdatniano ją, głównie dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Dlatego ówczesne władze zadbały, żeby kanalizacja sanitarnapowstała na przykład w Straszynie i w części gminy Kolbudy. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zbudowano kanalizację w Pruszczu Gdańskim i spełniającą warunki oczyszczalnię nieczystości w Przywidzu oraz część instalacji w tej wsi.

Bliskość metropolii przeszkadza w budowie infrastruktury?

Gminy powiatu gdańskiego są atrakcyjne, a położenie blisko Gdańska sprawia, że samorządy nie nadążają z budową infrastruktury: dróg, chodników oraz kanalizacji sanitarnych na nowych osiedlach domów jednorodzinnych. Tym bardziej że często wielu nowych mieszkańców nie zawsze raczy się przemeldować do nowego miejsca zamieszkania. Płacą więc podatki w Gdańsku, licząc że gmina Pruszcz Gdański lub inne w szybkim tempie zbuduje im kanalizację oraz drogi przy okazji.

Prawie połowa mieszkańców gminy Przywidz bez kanalizacji

Urzędnicy gmin kontrolują od czasu do czasu wywożenie szamb, tam gdzie nie ma kanalizacji. Nieprawidłowości zdarzają się sporadycznie i wystarczają pouczenia. Mandaty raczej nie są nakładane. Aglomeracja gminy Przywidz została skanalizowana w 95 procentach. Natomiast w całej gminie prawie połowa mieszkańców nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

- Po zrealizowaniu kolejnych umów na budowę nielicznych odcinków kanalizacji w aglomeracji przywidzkiej, w przypadku pojawienia się szansy dofinansowania na takie zadania poza aglomeracjami, przystąpimy do budowy kanalizacji w kolejnych miejscowościach – zapewnia Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz. - Już takie analizy trwają a docelowo chcemy skanalizować całą gminę. Uzgadniamy z gminą Kolbudy, aby w przyszłości instalację kanalizacyjną z Marszewskiej Kolonii podłączyć do kanalizacji kolbudzkiej.

Gmina Trąbki Wielkie nie wywiązała się jeszcze z zaplanowanych zadań

Również prawie połowa mieszkańców gminy Trąbki Wielkie nie korzysta z kanalizacji sanitarnej. Jeszcze w bieżącym roku ponad tysiąc mieszkańców ma szanse na podłączenie domów do kanalizacji. Wynik poprawi się o 9 procent. Natomiast w 2023 roku na przyłącza kanalizacyjne ma szanse około 2,5 tysiąca mieszkańców, czyli kolejne dwadzieścia procent.

Coraz więcej infrastruktury w Cedrach i Suchym Dębie

- Założenia skanalizowania zadeklarowanej aglomeracji wykonaliśmy w stu procentach – przyznał Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. Staramy się o ponadprogramowe wykonanie tej instalacji w Kiezmarku. Inwestycja ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w przyszłym roku. Nie zamierzamy na razie kanalizować małej wsi Trzcinisko, gdzie gospodarstwa są na większym obszarze - dodał.

W gminie Suchy Dąb wykonano w pełni kanalizację w aglomeracji. Kończy się budowa instalacji w części wsi Koźliny i na przyszły rok planowana jest inwestycja w Steblewie, ale to już poza zadeklarowaną aglomeracją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto