Budżet powiatu uchwalony, choć nie jednogłośnie. 9 radnych się wstrzymało

Redakcja
Arch. Anna Gawrońska
Skończył się 2019 rok, więc radni we wszystkich gminach i powiatach musieli podjąć uchwały budżetowe na przyszły rok. Radni powiatu gdańskiego spotkali się w poniedziałek, 30 grudnia, aby ustalić dochody i wydatki w 2020 roku.

Przyszłoroczne dochody i wydatki wzrosną w stosunku do roku 2019. Dochody zwiększą się o 10,6 proc., a wydatki o 11,3 proc.

W planowanych dochodach jednym ze źródeł są dotacje, które wymagają szczegółowego rozliczania, jest to aż 14,10 proc. wielkości planu dochodu i stanowią kwotę 15 mln 294 tys złotych. Wielkość subwencji ogólnej zaplanowano na kwotę na ponad 27 mln złotych, a środki na sfinansowanie zadań ze środków unijnych ustalono na prawie 7 mln 900 tys złotych

- mówi Stefan Skonieczny, starosta powiatu gdańskiego. - Najważniejszą, bo największą kwotą stanowią dochody własne, czyli ponad 57 mln złotych.

Zobacz też: Gmina Kolbudy: Podczas sesji o karcie mieszkańca i zapobieganiu problemom alkoholowym wśród dzieci i młodzieży

Według uchwały najwięcej dochodu przyniosą podatek dochody od osób fizycznych - ponad 39 mln złotych i podatek od osób prawnych - prawie 2 mln złotych. Największymi wydatkami, jakie opisał zarząd powiatu gdańskiego ma być oświata i edukacja, transport i łączność oraz inwestycje. W budżecie zaplanowano także wzrost wynagrodzenia o 5 proc. dla wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu. - W projekcie uchwały nie uwzględniono podwyżek dla nauczycieli, gdyż nie zostały uzupełnione subwencje oświatowe - tłumaczy Stefan Skonieczny. - Środki na fundusz szkoleniowy dla nauczycieli zaplanowano zgodnie z przepisami w wysokości 0,8 proc. , a fundusz zdrowotny w wysokości 0,02 proc. wynagrodzeń.

Komisja Budżetu i Polityki Gospodarczej zaproponowała wstrzymać wszelkie inwestycje oświatowe do końca lutego 2020 roku z jednoczesnym zablokowaniem środków finansowanych. Zarząd powiatu gdańskiego przychylił się do wniosku, uzasadniając: „Przed radą powiatu jest czas na podjęcie strategicznych decyzji w sprawie polityki oświatowej. To jest podjęcie kolejnych kroków związanych ze szkołą w Warczu i Rusocinie. Dodatkowym argumentem jest fakt, nieposiadania przez członków komisji informacji o planowanych inwestycji w szkołach, dlatego do końca stycznia zgłoszone przez placówki oświatowe zadania powinny być prawidłowo wycenione”.

Zobacz też: Policjanci apelują - uważaj na umowy zawierane na pokazach lub w domu

W 2020 roku dochody budżetu mają wynieść 111 mln 525 tys złotych. W tym dochody bieżące mają wynieść 99 mln 369 tys złotych, dochody majątkowe nieco ponad 12 mln złotych. Wydatki budżetu powiatu gdańskiego zaplanowane są na łączną kwotę 108 mln 865 tys złotych. w wydatkach bieżących znajdzie się 88 mln 191 tys., a w wydatkach majątkowych - ponad 20 mln zł.

W głosowaniu za uchwałą budżetową opowiedziało się 12 radnych, wstrzymało się 9 radnych, nie było głosów przeciwko. Powodem wstrzymania się od głosów części radnych mogło być niezadowolenie z przeprowadzenia dyskusji nad budżetem w komisjach. Kilku radnych zarzuciło zarządowi powiatu gdańskiego nieobecność podczas spotkania komisji stałych. Zarząd powiatu gdańskiego wytłumaczył, że według obecnie uchwalonego przepisu, zarząd nie musi być na spotkaniach komisji. Komisja Budżetu i Polityki Gospodarczej zbiera wszystkie wnioski pozostałych komisji i przedstawia je zarządowi na osobnym spotkaniu. Wicestarosta Marian Cichon zaznaczył również, że przepis ten może zostać zmieniony w trybie głosowania, jeśli radni wyrażają taką chęć.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie