Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolbudy: Podczas sesji o karcie mieszkańca i zapobieganiu problemom alkoholowym wśród dzieci i młodzieży

Redakcja
Arch. Anna Gawrońska
Radni zagłosowali w celu uchwalenia Karty Mieszkańca Gminy Kolbudy, która będzie uprawniała do ulg i zwolnień oraz ustalili Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok.

Najważniejszą uchwałą dla mieszkańców gminy Kolbudy wydaje się być wprowadzenie Karty Mieszkańca Gminy Kolbudy, którą otrzymać będą mogły osoby zamieszkujące gminę Kolbudy i spełniające jeden z warunków: są zameldowane na pobyt stały na terenie gminy lub rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim i jednocześnie oświadczają, że miejscem ich zamieszkania jest gmina Kolbudy. Karta będzie umożliwiała do nabycia zniżek w obszarach takich jak: oświata i wychowanie, ochrona zdrowia, kultura i sztuka, sport i rekreacja oraz turystyka i wypoczynek. Karta mieszkańca będzie spersonalizowana, a wydawana będzie na wniosek osoby uprawnionej, złożony w urzędzie gminy w wersji papierowej lub elektronicznej.

Zobacz też: Zgłoszenia do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w gminie Pruszcz Gdański na rok 2020

- Program ten został stworzony z myślą o osobach, których miejscem zamieszkania jest gmina Kolbudy. Jego wprowadzenie ma na celu zachęcenie osób spoza gminy Kolbudy do osiedlenia się na jej terenie. Uruchomienie programu przyczyni się w szczególności do poprawy warunków i jakości życia mieszkańców, poprzez zwiększenie dostępu do usług publicznych, komercyjnych, oferty sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej - uzasadniają radni.

Wdrożenie programu wpłynie na poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu dla mieszkańców gminy Kolbudy. Program “Karta Mieszkańca Gminy Kolbudy” posłuży umocnieniu poczucia tożsamości lokalnej, większemu uczestnictwu mieszkańców w życiu społecznym gminy.

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok. W programie tym określona jest lokalna strategia w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania alkoholu. Gmina Kolbudy realizuje zadania z tego zakresu przy współpracy m.in. z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, jednostkami oświatowymi, policją, kościołem katolickim, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi.

Zobacz też: Mieszkanka Pruszcza apeluje: nie odpalajmy fajerwerków i petard w Sylwestra. To koszmar dla zwierząt

Profilaktyka uzależnień prowadzona jest na trzech poziomach: profilaktyka uniwersalna, czyli przeciwdziałania zachowaniom ryzykownych, do których zaliczane jest palenie tytoniu, używanie środków psychoaktywnych, wczesną aktywność seksualną, zachowania agresywne i przestępcze wśród dzieci i młodzieży. Profilaktyka selektywna polega na działaniach adresowanych do osób, które są w stopniu wyższym niż przeciętny narażone na rozwój problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych. Podczas, gdy profilaktyka uniwersalna traktuje grupy docelowe w sposób ogólny, profikatyka selektywna skupia się na zagrożonych już grupach młodzieży i osób dorosłych. Ostatnia płaszczyzna to profilaktyka wskazująca, która ukierunkowana jest na jednostki lub grupy wysokiego ryzyka demonstrujące pierwsze symptomy problemów alkoholowych. Przykładem takiej profilaktyki są zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, które przejawiają wysoki poziom agresji oraz interwencje podejmowane wobec uczniów upijających się lub eksperymentujących z narkotykami.

W przyszłym roku, gmina będzie realizowała zadania w zakresie zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych, udzielania rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie czy prowadzenie programów profilaktycznych mających na celu promocję zdrowego stylu życia oraz opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej skierowanych głównie do dzieci i młodzieży.

Zobacz też: Opieka wytchnieniowa w gminie Pruszcz Gdański w 2020 roku

Przez gminę finansowany jest także punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy otrzymają pomoc psychologiczą i prawną. Punkt konsultacyjny zlokalizowany jest w pokoju nr 116, na parterze Urzędu Gminy Kolbudy. Osoby, które mają problem z alkoholem lub są zaniepokojone zachowaniem dziecka mogą zgłosić się także do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej znajdującego się w budynku urzędu gminy, gdzie otrzymają pomoc i niezbędne informacje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto