Z sesji Rady Miasta Pruszcz Gdański: podwyżki śmieci, rozbudowa cmentarza, nagrody dla policjantów, wsparcie dla przedsiębiorców

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Na ostatniej sesji Rady Miasta Pruszcz Gdański radni podjęli m.in. uchwały dot. podwyżki śmieci, zwiększenia budżetu miasta na 2021, przekazania środków finansowych na nagrody dla policjantów i zwolnienia z opłat dla przedsiębiorców. 2 miliony złotych przeznaczono na rozbudowę cmentarza komunalnego.

Sesja Rady Miasta Pruszcz Gdański

Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany budżetu na rok 2021. Zwiększono dochody budżetu gminy miejskiej Pruszcz Gdański o kwotę 10 mln 342 tys. 623 zł, tym dochody bieżące o kwotę 338 tys. 135 zł, dochody majątkowe - 10 mln 004 tys. 488 zł. Wydatki budżetu zwiększa się o kwotę 8 mln 331 tys. 457 zł. Po zmianach dochody wynoszą 213 mln zł, wydatki 236 mln zł.

- Istotną zmianą jest zmniejszenie kredytu o 8 mln złotych - mówił Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Jest też dużo nowych zadań wprowadzonych. Jednym z bardzo ważnych dla mieszkańców jest rozbudowa naszego cmentarza. Przeznaczamy na to aż 2 mln złotych. Jeszcze na ten rok jest miejsce na obecnym, ale nie chcemy, by stało się tak, że nie ma miejsca na pochówki.

Pieniądze na nagrody dla policjantów

Radni zgodzili się także, by przekazać środki pieniężne w wysokości 10 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku na nagrody dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim za osiągnięcia w służbie.

- Mam nadzieję, że ta uchwała, wpłynie na większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców - dodał burmistrz. - Zawarcie porozumienia ma zachęcić funkcjonariuszy do podejmowania bardziej zdecydowanych interwencji w przypadku zauważenia osób dokonujących kradzieży, niszczenia mienia lub naruszających porządek publiczny.

Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że taka forma wyróżniania mobilizuje policjantów do bardziej efektywnej służby oraz skuteczniejszego ścigania sprawców. W latach 2004-2020 nagrodą burmistrza Pruszcza Gdańskiego zostało wyróżnionych 153 policjantów.

Zwolnienia z opłat dla przedsiębiorców

Radni podjęli także uchwałę w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na rok 2021 przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną - punkt sprzedaży na terenie gminy miejskiej Pruszcz Gdański i zwrotu części tej opłaty.

- Dzięki temu ponad 26 tys. zł zostanie w ich rękach i chociaż trochę wspomoże ich to w tej trudnej pandemicznej sytuacji - uzasadniał burmistrz Pruszcza.

Radni wyrazili także zgodę na udzielenie pomocy finansowej w wysokości 308 956,80 zł stanowiącej 32 proc. kwoty wartości starostwu powiatowemu na zakup aparatu rentgenowskiego wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu.

Dotacje na usuniecie azbestu

Podczas sesji podjęto także uchwałę w sprawie zatwierdzenia Regulaminu przyznawania dotacji na zadania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu gminy miejskiej Pruszcz Gdański.

- Kluczowa zmiana, w nowym regulaminie dotyczy dania możliwości przedsiębiorcom, którzy będą mogli składać wniosku o usuwanie wyrobów azbestowych ze swoich obiektów, czego dotychczasowy regulamin im nie umożliwiał - mówił Radosław Klaczkowski, wiceburmistrza. - Pozostałe zapisy regulaminy szczegółowo określają tę procedurę przyznawania i rozliczania dotacji.

Podwyżki śmieci

Jednym z punktów środowej sesji było także głosowanie nad uchwalą w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaleniu stawki takiej opłaty wnoszonej przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

- Wzrost ilości odpadów, które są wytwarzane na terenie miasta od kilku lat, dodatkowo spowodowany m.in. tym, że coraz więcej osób zamieszkuje nasze miasto, oraz otrzymany w grudniu nowy cennik, który spowodował znaczne wzrosty odpadów, które są odbierane i później zagospodarowywane przez zakład utylizacji, spowodował, że zwiększyły się koszty obsługi całego systemu zagospodarowania odpadami - referował zastępca burmistrza Radosław Klaczkowski. - Po wnikliwej analizie stwierdzono, że należy optymalnie podnieść stawki wskazane w projekcie uchwały średnio o 11 proc. Jest to wzrost optymalny, który pozwoli, by bezpiecznie system się zbilansował, a też mieszkańcy, żeby nie musieli ponosić dodatkowych kosztów za wytwarzanie i odprowadzanie odpadów. Stawki zostały odpowiednio przeliczone.

Radni dopytywali, jaki jest wzrost procentowy opłaty na wysypisku w Szadółkach.

- Przykładowo stawka za papier i tekturę 1 tonę wzrosła o 60 proc. - z 81 zł za tonę do 130 zł. Znaczny wzrost nastąpił też w przypadku opakowań szklanych, to jest dwukrotny, z 65 zł za tonę do 140 zł. Pozostałe wzrosty to są około 30, 40 50 proc. i obowiązują już od tego roku - wyliczał wiceburmistrz.

- W związku ze wzrostem stawki, miasto nie zarobi na tym ani złotówki - dodała przewodnicząca Rady Miasta. - To ma być tak, że system ma się na zero zbilansować. To, co wpływa od mieszkańców, to wszystko jest przekazywane.

Nie jest zmieniana metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- Ta metoda jest utrzymywana, mamy podział na powierzchnię i tę możliwość, gdzie gospodarstwa jedno-, dwuosobowe w jedno i wielorodzinnych mogą korzystać ze stawek indywidualnych i tam zostało to przeanalizowane, gdzie wzrost tam następuje o 3, 4, 5 zł miesięcznie, a w przypadku powierzchni jest to wzrost o 11 groszy - mówił wiceburmistrz Klaczkowski.

Radny Ireneusz Szweda dopytywał, czy jest określone, do jakich stawek mogą podnosić i jak często mogą zmieniać.

- Pozycja wysypiska, czy odbiorcy odpadów jest trochę monopolistyczna. Żeby się nie okazało, że my podejmiemy uchwałę, a z końcem czerwca, np. na drugie półrocze ten cennik przyjdzie jeszcze inny - tłumaczył radny.

- Nie spodziewamy się w tym roku żadnej kolejnej podwyżki. Ona może nastąpić według mojej wiedzy najwcześniej za rok, oczywiście, jeśli chodzi o Szadółki. Mam nadzieję, że te uchwalone dzisiaj stawki utrzymają się dłużej niż rok - zaznaczył burmistrz Janusz Wróbel.

Zmiana stawek będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie