Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusocin: Gmina odzyska kompleks dworsko-parkowy? Pod koniec stycznia rozprawa w sądzie

Agata Cymanowska
Agata Cymanowska/Archiwum
Są szanse na to, że gmina Pruszcz Gdański odzyska wpisany do rejestru zabytków zespół dworsko-parkowy. Trwa postępowanie w gdańskim sądzie.

Władze gm. Pruszcz Gdański do odzyskania pochodzącego z początku XIX w. dworu, otaczającego go parku i innych zabudowań, w tym stajni o unikatowej konstrukcji, dążą od czasu, gdy właściciele Katarzyna i Marcin P. trafili do aresztu i przestali wywiązywać się z zapisów umowy.

Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się z wniosku Marcina P. o zawezwanie do próby ugodowej. Termin rozprawy wyznaczono na koniec stycznia.

- Niedawno otrzymaliśmy pismo od pani Katarzyny P. z informacją, że wyraża wolę rozwiązania umowy i upoważnia męża do reprezentowania jej - mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

Katarzyna i Marcin P. przejęli kompleks od gminy w użytkowanie wieczyste na 99 lat w drodze przetargu (z kupnem położonych tam urządzeń i budynków) w połowie 2012 r. Jak tłumaczyła wójt, nie było wówczas powodów, by wątpić w to, że małżeństwo, które uruchamiało właśnie nową linię lotniczą, szybko przywróci zabytkowy kompleks do świetności.

Zgodnie z umową, P. mieli m.in. czas do końca listopada 2013 r. na remont dachu magazynu, stajni, dworu i drugiej stajni z wozownią. Niedługo po przejęciu przez P. wpisanego do rejestru zabytków kompleksu wybuchła jednak afera Amber Gold i nowi właściciele zdążyli wykonać jedynie remont instalacji elektrycznej, poprawić ogrodzenie, dokonać drobnych napraw dachu oraz zatrudnić dozorcę. Na konto gminy wpłynęła tylko część z 6,5 mln zł, a prokuratura zabezpieczyła majątek na poczet postępowania.

Tymczasem kompleks popada w ruinę. Jesienią 2013 r. zawaliły się unikatowe sklepienia stajni. Kontrola wojewódzkiego konserwatora zabytków wykazała wówczas wieloletnie zaniedbania.

Włamanie do dworu

Niedawno, w okresie świątecznym, nieznani sprawcy włamali się do dworu.

Na ślady włamania natknęli się strażnicy gminni gminy Pruszcz Gdański, którzy wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej patrolowali to miejsce w związku z sygnałami o mogących tu przebywać zimą osobach bezdomnych. Zamiast bezdomnych strażnicy znaleźli, sprowadzony tu najprawdopodobniej jeszcze przez właścicieli, sprzęt elektroniczny do monitoringu wizyjnego, centralę alarmową, która wysyła sygnał na telefon, oraz monitor z wmontowaną stacją DVD, służący m.in. do zgrywania obrazu z kamer. Strażnicy przekazali sprzęt policji, która prowadzi postępowanie.

- Sprawą zajął się nasz wydział dochodzeniowo-śledczy - informuje st. post. Jakub Radziwilski z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto