Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2023 w wyszukiwarce Google. Co się czytało w Polsce, a co najczęściej szukali ludzie na całym świecie? Sprawdź!

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Z pewnością w Polsce wyszukiwanie zostało w 2023 roku - zwłaszcza wczesną jesienią - zdominowane bardziej niż w innym czasie - przez wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października br. Wśród haseł zyskujących na popularności znalazły się: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca, marsz Miliona Serc. Polacy sprawdzali sondaże wyborcze, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawali wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in. jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania.
Z pewnością w Polsce wyszukiwanie zostało w 2023 roku - zwłaszcza wczesną jesienią - zdominowane bardziej niż w innym czasie - przez wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października br. Wśród haseł zyskujących na popularności znalazły się: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca, marsz Miliona Serc. Polacy sprawdzali sondaże wyborcze, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawali wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in. jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania. pixabay
Jeszcze kilkanaście lat temu potrafiliśmy żyć w niewiedzy, bo wtłoczenie do mózgu każdej dawki wiedzy wymagało od nas wysiłku, np. wybrania się do biblioteki. Dzisiaj wystarczy wziąć do ręki smartfona i wpisać do wyszukiwarki poszukiwane hasło. Robi to każdy użytkownik Internetu. A my możemy prześledzić, co szukaliśmy w Polsce, a czego z kolei najczęściej szukali mieszkańcy całego świata. Co pokazały Trendy Google na temat inspirujących nas osób, pojęć i sytuacji przykuwających uwagę Polaków czy całego świata w 2023 roku? Sprawdziliśmy.

Wyszukiwarka Google 2023 miała w tym roku 25 urodziny

Google obchodziło w tym roku swoje 25 urodziny. Założona przez Larry’ego Page’a i Sergeya Brina wyszukiwarka, funkcjonuje od 27 września 1998 roku. Dziś Google przetwarza ponad 4 miliardy wyszukiwań dziennie, dla porównania, w 1998 roku Google przetwarzał 10 tysięcy zapytań.

Z okazji urodzin, firma postanowiła cofnąć się w czasie i prześledzić trendy, które przez lata wzbudzały zbiorową ciekawość. Dwie dekady danych z Trendów Google pokazują, że ludzi na całym świecie często ciekawią te same zjawiska i w tym samym czasie szukamy odpowiedzi na te same pytania. Pytania są czasami zaskakujące (np. ile kosztuje kapibara), a z drugiej strony większość podąża za trendami. Piłka nożna to najpopularniejsza na świecie dyscyplina sportowa, a Cristiano Ronaldo - najczęściej wyszukiwany piłkarz. W muzyce na szczytach jest utwór pojawiający się na początku filmu „Gwiezdne Wojny”.

Polaków elektryzowały wybory

Z pewnością w Polsce wyszukiwanie zostało w 2023 roku - zwłaszcza wczesną jesienią - zdominowane bardziej niż w innym czasie - przez wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października br. Wśród haseł zyskujących na popularności znalazły się: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca, marsz Miliona Serc. Polacy sprawdzali sondaże wyborcze, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawali wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in. jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania.

Wśród powyborczych wyszukiwań królowały zapytania o wyniki i o to, co dalej: kto wygrał wybory, kto zostanie premierem, kto go wybiera i kto utworzy rząd. Zważywszy na wyborczą frekwencję - 74,38 procent - zupełnie nie dziwi. Można powiedzieć, że cieszy, bo wyraźnie widać, że to ludzie młodzi działający swobodnie w wirtualnym świecie, zainteresowali się na dobre swoimi obywatelskimi obowiązkami.

Google 2023: na liście heksametr, wierutny, binarny czy populizm

W wyszukiwaniu definicji nie brakuje odniesień do polityki czy społeczeństwa, chociaż lista wyszukiwań zaczyna się… literacko. Najczęściej wpisywano bowiem - heksametr (to jedna z miar rytmicznych wiersza, ukształtowana już w greckiej literaturze starożytnej).

Drugie co do częstotliwości było pojęcie - wierutny. Wierutny może być kłamca. Niejedna książka czytana przed laty pełna była takich kłamców, nikczemnych łgarzy i najgorszych łotrów. Czy internautom chodziło o największego kłamcę, czy np. o album muzyczny pod tym samym tytułem zespołu Mindfak, który wydał go w 2019 roku? To może wiedzieć ten, kto dotarł do głębin wyszukiwania.

Internautów interesowało też definicja słowo serwilizm (bezkrytyczne podporządkowanie, a nawet służalczość) oraz populizm (zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”). Na liście był też ostracyzm (akt wykluczania, ignorowania lub odrzucania) oraz niebinarny (jak wyjaśnia jedna z definicji, osoba niebinarna nie czuje się ani mężczyzną, ani kobietą, albo czuje się po trochu jednym i drugim). Wyszukiwane było też: referendum, tucznik, transfer społeczny i człowiek zlagrowany.

Najchętniej oglądane filmy: "Oppenheimer", "Barbie", "Zielona granica"

W większości nie ma niespodzianki: w Polsce wpisywaliśmy przede wszystkim „Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana o amerykańskim naukowcu J. Robercie Oppenheimerze i jego roli w stworzeniu bomby atomowej. Szukaliśmy też „Barbie”, komedii Grety Gerwig, której słodka bohaterka ma idealne życie do momentu, w którym przechodzi kryzys egzystencjalny...

Do wyszukiwarki trafiła „Zielona granica” Agnieszki Holland, film o potencjale dobra, który w nas tkwi, ale też o okrutnej stronie człowieka, która często wynika ze strachu. I o tym, jak łatwo przestać być człowiekiem… dla innych. Patrząc na wyszukiwania globalnie (na całym świecie) również najczęściej wyszukiwano „Barbie” czy „Oppenheimera”, ale nie tylko. W gronie najczęściej wyszukiwanych filmów na świecie znalazł się „Jawan”, najbardziej dochodowy film indyjski 2023 roku.

Wyszukiwano informacje o gwiazdach, które odeszły: Matthew Perry, Tina Turner, Sinéad O’Connor
Mieszkańcy całego świata jak zwykle często wpisywali w tym roku do wyszukiwarki nazwiska gwiazd, które odeszły w 2023 r. Najczęściej szukano informacji o śmierci Matthew Perry’ego. Aktor znany najlepiej z roli Chandlera Binga w kultowym serialu „Przyjaciele” zmarł niespodziewanie w wieku 54 lat. Wydział medycyny sądowej hrabstwa Los Angeles upublicznił wyniki autopsji gwiazdora.Ciało aktora zostało znalezione w jacuzzi w jego domu w Los Angeles 28 października. Według policji nic nie wskazywało na to, że Matthew Perry mógł paść ofiarą przestępstwa. Oficjalnie za powód śmierci aktora uznaje się „ostre działanie ketaminy”. Dodatkowo czynniki, które doprowadziły do śmierci aktora to utonięcie, choroba wieńcowa i działanie buprenorfiny (stosowanej w leczeniu uzależnień od opioidów). Śmierć uznano za wypadek.

Internauci szukali też informacji o śmierci Tiny Turner, która zmarła 24 maja w wieku 83 lat w Küsnach koło Zurychu w Szwajcarii. W oficjalnym oświadczeniu przekazano, że odeszła „po długiej chorobie”. W ostatnich latach zmagała się z niewydolnością nerek, której nabawiła się, bagatelizując problemy z nadciśnieniem i odmawiając przyjmowania zalecanych przez lekarzy leków.

Do wyszukiwarki trafiały pytania o odejście Sinéad O’Connor, która zmarła 26 lipca. Irlandzka wokalistka miała 56 lat. Urodzona w Dublinie artystka swoją karierę muzyczną rozpoczynała w latach 80., jednak międzynarodową sławę zdobyła wykonaniem utworu Prince’a „Nothing Compares 2 U”. Uwagę słuchaczy zwracał też jej charakterystyczny wizerunek - bardzo krótkie włosy oraz odważne, szokujące niektórych wypowiedzi.

Wyszukiwarka Google: jakimi wydarzeniami żył świat w 2023 roku?

Najczęściej wpisywano wojna w Izraelu i Gazie, konfliktu, którego kolejna odsłona rozpoczęła się 7 października, kiedy Hamas zaatakował Izrael. Odpowiedzią były naloty, a potem także ofensywa lądowa w Strefie Gazy.
W minionym roku szukano wielu informacji na temat łodzi podwodnej Titan, która zaginęła 18 czerwca 2023 r. 22 czerwca amerykańska straż przybrzeżna potwierdziła, że cała załoga 6-metrowej łodzi nie żyje. Pięciu mężczyzn zginęło w wyniku „katastroficznej implozji”. Kolejne na liście wyszukiwań było trzęsienie ziemi w Turcji 6 lutego we wschodniej Turcji (epicentrum w okolicy Gaziantep). Doszło tam do niezwykle silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie pomiędzy 7,4 a 7,8 w skali Richtera. Ocenia się, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Turcji od 1939 roku. Kataklizm dotknął także północną Syrię i był odczuwany w krajach ościennych. Zginęły tysiące osób. Wiele osób zostało rannych. Zniszczone zostały domy i drogi.

Na liście najliczniejszych wyszukiwań znalazły się huragany (Hilary, Idalia, Lee) oraz strzelaniny w Maine i Nashville. Internautów interesowało też szczegóły Chandrayaan-3. To nazwa indyjskiej misji księżycowej, która rozpoczęła się 14 lipca i mała na celu umieszczenie lądownika o nazwie Vikram i zasilanego energią słoneczną łazika Pragyan na południowym biegunie księżyca, dzięki rakiecie LVM3 stworzonej przez ISRO. Misja rozpoczęła się w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan. 23 sierpnia misja zakończyła się sukcesem.

O co pytają internauci?

Tradycyjnie internauci zadawali wyszukiwarce Google szereg pytań, m.in. „Ile?”, „Co to jest”, „Co robi”, „Kiedy?”, „Dlaczego?”, „Jak jeść?”. Na publikowanych w mediach listach znalazły się m.in. pytania: co robi marszałek Sejmu, gdzie jest Łukaszenka, gdzie było trzęsienie ziemi w Turcji, kto wygrał wybory, co to jest implozja, dlaczego Hamas atakuje Izrael, czy Putin żyje, kto to Prigożyn. A także, ile lat ma król Karol. Można powiedzieć, że ludzi interesuje naprawdę wszystko.

Ile kosztuje…?

1. Drwal; 2. wielbłąd; 3. miedź; 4. iPhone 15; 5. kapibara; 6. bilet na Barbie; 7. bilet na koncert Beyoncé; 8. bilet na koncert Taylor Swift; 9. Diablo 4; 10. frank szwajcarski

Ile…?

1. grozi za zabicie komara; 2. lat ma Pamela Andérson; 3. kolan ma pies; 4. lat ma król Karol; 5. wymion ma krowa; 6. cali ma stopa; 7. grozi za zabicie muchy; 8. trwa Avatar 2; 9. sztuk ma kompania czołgów; 10. lat ma Wersow

Co to jest…?

1. referendum; 2. facetektomia; 3. batikowanie; 4. bambik; 5. Strefa Gazy; 6. PPK; 7. heksametr; 8. torsja; 9. wapowanie; 10. duszostawiacz

Co to…?

1. implozja; 2. Hamas; 3. anihilacja; 4. legionella; 5. Grupa Wagnera; 6. opozycja; 7. hipokamp; 8. liberalizacja; 9. Willow Project; 10. opioidy

Co robi…?

1. marszałek Sejmu; 2. Senat; 3. kreatyna; 4. snycerz; 5. wicemarszałek Sejmu; 6. chrzestny na komunii; 7. kurator; 8. fizjoterapeuta; 9. striker; 10. spedytor

Kiedy…?

1. wyniki wyborów; 2. Polska odzyskała niepodległość; 3. wybory prezydenckie; 4. gra Iga Świątek; 5. gra Magda Linette; 6. będzie III wojna światowa; 7. debata w TVP; 8. iOS 17; 9. gra FC Barcelona; 10. 800 plus

Dlaczego?

1. nie brać udziału w referendum; 2. Shopee się zamyka; 3. nie ma paliwa; 4. Kurek nie gra; 5. Kubacki dzisiaj nie skacze; 6. Hamas atakuje Izrael; 7. Leon ma inną koszulkę; 8. we Francji są zamieszki; 9. Jan z Kolna jest postacią legendarną; 10. Błaszczykowski nie zagra w reprezentacji

Kto to…?
1. Sebastian Majtczak ; 2. Julia von Stein; 3. wicepremier Roman J.; 4. diakon; 5. Prigożyn; 6. Caroline Derpienski; 7. symetrysta; 8. cutman

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rok 2023 w wyszukiwarce Google. Co się czytało w Polsce, a co najczęściej szukali ludzie na całym świecie? Sprawdź! - Dziennik Bałtycki

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto