Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański/Cedry Wielkie: Obchody 71. rocznicy Marszu Śmierci

Agata Cymanowska
Materiały archiwalne
Pruszczańscy historycy rzucają nowe światło na wojenną historię miasta. Samorządy planują zwrócić się w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej.

Marek Kozłow i Bartosz Gondek, dwaj pruszczańscy historycy, przy wsparciu innych badaczy przeszłości, m.in. Marcina Świerczyńskiego, dotarli do materiałów, które w przeddzień rocznicy tragicznego Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof, rzucają nowe światło na to, co wiadomo było dotychczas o podobozach funkcjonujących na terenie Pruszcza i Rusocina.

Historykom udało się m.in. dotrzeć do relacji więźniarek, które do podobozu KL Stutthof w Pruszczu trafiły z getta w Munkacs (Mukaczewo) na pograniczu Ukrainy, Węgier i Słowacji. Kobiety, a zimą 1945 roku było ich tu 800, w ciężkich warunkach budowały pruszczańskie lotnisko. Ustalenia historyków dostarczają też nowych informacji o tym, jak wyglądał podobóz i lotnisko, które obejmowało wówczas teren znacznie szerszy niż ten, na którym obecnie funkcjonuje 49 Baza Lotnicza i sięgało aż do Cieplewa.

Temat podobozów i lotniska cieszy się w powiecie gdańskim coraz większym zainteresowaniem. Samorządy mają się w tej sprawie zwrócić do IPN.

Marsz Śmierci rozpoczął się 25 stycznia 1945 roku. Wzięło w nim udział 11 tysięcy osób z Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. Kolumny więźniów w siarczystym mrozie pokonywały ok. 20 km dziennie. Do celu dotarło 7 tys. osób. 2 tys. osób udało się uciec, pozostali zmarli w drodze z zimna, głodu, wycieńczenia.

Uroczystości:

Pruszcz Gdański

Powiatowe obchody 71. rocznicy Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof odbęda się w Pruszczu Gdańskim w niedzielę, 24 stycznia:
godz. 12.30 - msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.
Po nabożeństwie przejście z kościoła przed krzyż na rogu ul. Mickiewicza i Grunwaldzkiej z zapalonymi świecami i zniczami
13.30 - uoczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 71 lat: apel poległych, okolicznościowe przemówienia, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów

Cedry Wielkie

We wtorek, 26 stycznia o godz. 11 rozpoczną sie uroczystości w Cedrach Wielkich:
godz. 11.00 - nabożeństwo w kościele p.w. św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich
godz. 11.40 - Uuroczyste złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenie
nadawcy przez wysłanie odpowiedzi zwrotnej. Rozpowszechnianie, kopiowanie, rozprowadzanie lub inne działanie o podobnym charakterze bez zgody nadawcy jest zabronione i może być karalne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto