Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański na szarym końcu rankingu zamożności powiatów. Dlaczego?

Marta Irzyk
Powiat gdański biedny? - To tylko liczby - odpowiada starosta.

Ranking zamożności powiatów dla czasopisma „Wspólnota” od lat przygotowuje profesor Paweł Swiankiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z zestawienia wynika, że powiat gdański wśród powiatów należy raczej do biednych - w opublikowanym niedawno rankingu za rok 2015 zajął dopiero 286. miejsce na 314 możliwych.

Mieszkańcy dziwią się tak niskiej lokacie powiatu gdańskiego.

- Nie mam poczucia, że mieszkam w biednym powiecie - mówi pani Ela z Pruszcza Gdańskiego. - Bezrobocie spada, jest dużo inwestycji, nasze otoczenie wyraźnie pięknieje. Może twórcy tego rankingu nie wzięli pod uwagę wszystkich okoliczności?

Ogólnie rzecz biorąc, ranking dotyczy dochodów powiatu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku powiatu gdańskiego jest to 490, 37 zł.

- To prawda, w rankingu zajmujemy dość odległą pozycję, ale tendencja jest wzrostowa - w 2015 roku było to 290 miejsce, a w 2014 roku - 288 - zaznacza Stefan Skonieczny, starosta gdański. - Trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich lat przybyło nam ok. 40 tys. mieszkańców - zbliżamy się do liczby 120 tys. mieszkańców zameldowanych, a takie powiaty określa się już mianem dużych. Ranking uwzględnia właśnie tę wartość - dochody w stosunku do - dużej w naszym przypadku - liczby mieszkańców. Dochody powiatu są wysokie, o czym świadczy np. wysoka lokata Pruszcza Gdańskiego w rankingu miast [7. miejsce - red.], choć oczywiście są w naszym powiecie również gminy biedniejsze. Dość wysokie są nasze dochody z podatków PIT i CIT.

Starosta podkreśla też, że liczby przedstawione w rankingu trzeba porównywać z rzeczywistością, czyli inwestycjami i spadającą stopą bezrobocia.

- Nasze inwestycje to duże projekty: remont Kanału Raduni, nowy budynek SPPR i PCPR czy systematycznie remontowane drogi. Nie odstajemy także pod względem stopy bezrobocia, która systematycznie spada.

Z kolei wśród gmin wiejskich powiatu gdańskiego najwyżej uplasowały się Kolbudy (39. miejsce), Cedry Wielkie (66. miejsce) i Pruszcz Gdański (setna lokata).

Pierwsza lokata powiatu człuchowskiego w rankingu „Wspólnoty” (1294,86 zł per capita) wywołała niemałe zdziwienie wśród tamtejszych mieszkańców. Na tej podstawie i biorąc pod uwagę niskie lokaty powiatów takich jak gdański, niektórzy samorządowcy podają w wątpliwość obiektywność całego rankingu. Wskazują też, że przy jego tworzeniu pod uwagę brane są między innymi środki pochodzące z kredytów i pożyczek, co również może budzić wątpliwości dotyczące przyjętej metody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto