Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pruszcza spotkali się z prof. Adamem Bodnarem. O demokracji i nie tylko |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W ostatnią niedzielę (29.08.2021 r.) gościem „Biesiady Literackiej” organizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę w Pruszczu Gdańskim był były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Było m.in. i o mniejszych obywatelskich projektach i o większych, o demokracji, o prawach człowieka i o tworzeniu mechanizmów strachu.

"Biesiada Literacka" z prof. Adamem Bodnarem

Na spotkanie z Adamem Bodnarem dr. hab. nauk prawnych, prof. na wydziale prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, od lat angażującym się w obronę praw człowieka przyszło kilka pokoleń, od nastolatków, po seniorów. Wszyscy ciekawi, tego, co ma do powiedzenia były Rzecznik Praw Obywatelskich, który wcześniej był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Pierwszą, po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, "Biesiadę Literacką" zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka w Pruszczu Gdańskim w sali gimnastycznej pruszczańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Profesor Bodnar jest autorem książek: „Warto zaufać obywatelom” i „Obywatel.pl”. I właśnie tej drugiej pozycji dotyczyło spotkanie. Na stronach „Obywatel.pl” w odważnej polemice z Bartoszem Bartosikiem prześwietla kondycję państwa. Zwraca uwagę na trudny dialog lewicy z chrześcijaństwem i nie zapomina o wykluczonych. Pokazuje dynamikę samorządów i bogactwo lokalnych społeczności, które dają Polsce energię do zmian.
Obnaża wady transformacji ustrojowej, wskazując na jej ofiary i bohaterów. Zastanawia się nad przyszłością kolejnych pokoleń i wyczula na niebezpieczeństwa związane z obecną epidemią. Książka też opowiada o obowiązkach rzecznika praw obywatelskich i tym, czym się zajmował prof. Bodnar, czyli walce z dyskryminacją, walce przeciwko torturom, przeciwko zachowaniom niegodnym służbom mundurowym.

Zmiany zaczynają się w małych miejscowościach

Na spotkaniu poruszonych zostało wiele tematów dotyczących demokracji, wolności obywateli, a także działaniach pro obywatelskich. Jak zauważył gość spotkania, myślenie pro obywatelskie jest możliwe nie tylko w dużych miastach, ale nawet na poziomie bardzo małej miejscowości.

- Takim przykładem jest wójt jednej z gmin przy trasie autostrady A1 - Marcin Skonieczka - mówił Adam Bodnar. - Potrafił zaprosić 100-150 mieszkańców na spotkanie, na którym rozmawialiśmy o ich problemach. To było niesamowite, jak on potrafił przekonywać do różnych, rozwiązań, pomysłów. Stosował takie najlepsze rozwiązania np. dot. społecznych, czy partycypacji w zarządzaniu gminą. Był o tyle ciekawą osobą, że wygrał stypendium, żeby uczestniczyć w Akademii Liderów organizowanej raz na dwa lata w Warszawie przez Uniwersytet Harvarda. Znalazł się tam wśród wybitnych dziennikarzy i osób działających w organizacjach pozarządowych.

Nie zabrakło także czasu na dyskusję, pytania zadawane przez uczestników, m.in. dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, kampanii Wolna szkoła i o roli mediów społecznościowych - czy pomagają, czy są zagrożeniem dla demokracji oraz autografy w książkach. Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem wiedzy i kompetencji prof. Bodnara.

- Bardzo ciekawe spotkanie - mówi Barbara Bodus z Pruszcza Gdańskiego. - Jak tylko zobaczyłam informację, o tym spotkaniu od razu obdzwoniłam znajomych. Na spotkanie wybrałam się z moją bratanicą. Dziś nie było nic ważniejszego od tego jak tu być. Była długa i ciekawa dyskusja. Jestem pełna podziwu dla naszej młodzieży, że już się interesuje, tym co się dzieje, potrafi zadawać interesujące pytania i nie ma dużej różnicy między starszymi i młodszymi.

Jak podkreśla sam Adam Bodnar , jego żywiołem są ludzie.

- Lubię̨ spotkania, rozmowy, kontakt emocjonalny, poznawanie drugiego człowieka, wsłuchanie się w niego - mówi profesor. - W Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka naczytałem się listów od ludzi. Jak się dowie o ich tragediach, to myślenie się zmienia. Polecam to wszystkim politykom i osobom zajmującym się sprawami publicznymi.

Następna „Biesiada Literacka”

Kolejne spotkanie literackie już w sobotę (4 września).

- W ramach Biesiady Literackiej gościć będziemy księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - mówi Joanna Przybyś, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu. - Spotkanie odbędzie się w sali gimnastycznej ZSO nr 1 w Pruszczu.

Biesiada toczyć się będzie wokół książki „Kościół ma być przezroczysty". To rozmowy księdza z Tomaszem Terlikowskim m.in. o kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach księdza, o powołaniu i pobycie w seminarium, o współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez „nieznanych sprawców”, o Fundacji im. św. Brata Alberta pomagającej osobom upośledzonym oraz o zaangażowaniu w proces samooczyszczenia Kościoła. Początek spotkania o godz. 18.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto