Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Graniczna Wieś: Rocznica pierwszego transportu więźniów do podobozu Stutthof [ZDJĘCIA]

Wawrzyniec Rozenberg
Przedstawiciele wszystkich szkół gminy Trąbki Wielkie, samorządowcy gminy i powiatu, księża, harcerze oraz rodziny tych, który trafili do podobozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w lasach nieopodal Granicznej Wsi. W uroczystym apelu uczestniczył między innymi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Elżbieta Grot, kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof, Regina Liczmańska, której ojciec został zamordowany właśnie w tym obozie i Stefan Lewandowski, który przeżył pobyt w obozie i Marsz Śmierci.

W Granicznej Wsi obchodzono 77. rocznicę przywiezienia z Gdańska patriotów polskich, pierwszych więźniów podobozu Grenzdorf. Dla uczczenia tamtych więźniów ze wszystkich szkół gminy wyruszył rajd pamięci zwany Graniczna Wieś. Zanim do tego doszło w kościele w Trąbkach Wielkich odbyła się sesja historyczna. Prelegenci, Oskar Neumuler i Artur Kusz studenci historii, absolwenci szkół w Czerniewie i w Trąbkach Wielkich, przybliżyli historię Polaków w okresie przed wybuchem II wojny światowej.

- Wykład studentów zaciekawił mnie historią ludzi, którzy mieszkali tu osiemdziesiąt lat temu - przyznał Jakub Kiciński z klasy VI Szkoły Podstawowej w Sobowidzu. - Postanowiłem poznać lepiej bohaterów tamtych czasów, na przykład nauczycielkę Kunegundę Pawłowską, księdza Aeltermanna i Alfa Liczmańskiego, którzy oddali życie za Polskę.

- Trzeba znać historię ludzi, którzy mieszkali na tych terenach przed nami - powiedział Kajetan Grzesiuk jedenastoletni uczestnik rajdu. - Pomimo prześladowań w Wolnym Mieście Gdańsku nie wyrzekli się polskości i zapłacili za to najwyższą cenę.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski deklarował, jak ważne jest oddawanie hołdu tym wielkim Polakom, którzy mimo prześladowań nie wyrzekli się Polski.

Zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji Elżbiety Grot i złożyli kwiaty przy pomniku. Były sztandary szkół wiązanki kwiatów i znicze. Po uroczystości goście złożyli kwiaty na grobie Alfa Liczmańskiego, harcmistrza w Wolnym Mieście Gdańsku, więźnia tego obozu, który został zamordowany w pobliskim lesie.

Organizatorzy przygotowali na parkingu poczęstunek dla uczniów biorących udział w rajdzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto