Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz przy ul. Spokojnej w Pruszczu Gdańskim. Cisza i spokój przed Wszystkimi Świętymi |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Cmentarz ul. Spokojna Pruszcz Gdański
Cmentarz ul. Spokojna Pruszcz Gdański Anna Gawrońska
W dniu Wszystkich Świętych cmentarze będą pełne odwiedzających. Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego przyjdą pod nagrobki swoich bliskich. Ale teraz, nadal jest cicho i spokojnie. Zobaczcie jesienne zdjęcia zrobione na cmentarzu przy ul. Spokojnej w Pruszczu Gdańskim.
Cmentarz ul. Spokojna Pruszcz Gdański

Cmentarz przy ul. Spokojnej w Pruszczu Gdańskim. Cisza i spo...

Historia Dnia Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych sprawia, że więcej osób odwiedza groby swoich zmarłych bliskich. Ale czy każdy z nas zna historię tego święta?

Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale co ciekawe, najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy.

W połowie IV wieku, w Edessie obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja. Według kalendarza z Nikomedii z IV wieku, przypadało ono na pierwszy piątek po Wielkanocy. Ten termin przyjął w V wieku Kościół perski, zachował się on współcześnie w kalendarzu Kościoła chaldejskiego.

Na początku V wieku, że w Konstantynopolu obchodzono laudację, mowy pochwalnej, wszystkich męczenników chrześcijańskich, z całego świata, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Kiedy po raz pierwszy świętowano 1 listopada?

Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w roku 741. Papież Grzegorz III ufundował wówczas oratorium w bazylice św. Piotra na Watykanie in honorem Salvatoris, sanctae Dei genitricis semperque virginis Mariae dominae nostrae, sanctorumque apostolorum, martyrum quoque et confessorum Christi, perfectorum iustorum, czyli ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców. W dokumencie fundacyjnym papież polecił odprawiać w tym oratorium modlitwy do Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada.

1 listopada wprowadzono w Rzymie najprawdopodobniej pod wpływem dawnego zwyczaju, występującego u Anglosasów i Franków. Liczne bowiem świadectwa z IX wieku przekazują, że w Anglii i państwie Franków obchodzono 1 listopada uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima. W związku z tym uważa się, że Wszystkich Świętych ma genezę przedchrześcijańską. Germanie oraz Celtowie organizowali jesienią uroczystości ku czci zmarłych zwane Samhain. Niektórzy uczeni wiążą Wszystkich Świętych z obrzędowością celtycką, ponieważ rok kalendarzowy i obrzędowy Celtów rozpoczynał się w listopadzie.

Dopiero w XVI wieku jednolity, obowiązujący w Kościele formularz zatwierdził datę święta i polecił stosować na całym świecie sobór trydencki. Formularz ten został stopniowo upowszechniony w całym Kościele katolickim.

W dniu Wszystkich Świętych mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego będą wspominać i uczczą pamięć o zmarłych. Niektórzy z mieszkańców zaczęli już jesienne porządki przy nagrobkach, ale na cmentarzu nadal jest cicho i spokojnie.

Odwiedziliśmy cmentarz przy ul. Spokojnej, aby sfotografować jesienne barwy, które dodają nastroju temu miejscu.

Cmentarz ul. Spokojna Pruszcz Gdański

Cmentarz przy ul. Spokojnej w Pruszczu Gdańskim. Cisza i spo...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto