Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu terytorialsi pokazali swoje umiejętności z medycyny pola walki

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Podczas odpierania przeciwnika rannych zostało dwóch żołnierzy
Podczas odpierania przeciwnika rannych zostało dwóch żołnierzy DWOT
Ratownicy pola walki działają w warunkach ekstremalnych. To oni pierwsi udzielają pomocy medycznej walczącym żołnierzom. Muszą być do tego dobrze przygotowani. Na terenie 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim żołnierze 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka zaprezentowali swoje umiejętności w tym zakresie. Wkrótce pomorscy terytorialsi będą specjalizować się w szkoleniu ratowników pola walki.

Pokaz umiejętności i szkolenia terytorialsów

Ratownicy pola walki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pierwszej pomocy medycznej na polu bitwy, działając w warunkach ekstremalnych, aby ratować życie i zdrowie rannych żołnierzy, mają oni inne priorytety niż ich cywilni odpowiednicy. 14 lutego na terenie lotniska w Pruszczu Gdańskim terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka przygotowali pokaz ich umiejętności w tym zakresie. Przyglądali się temu szefowie wyszkolenia wszystkich brygad obrony terytorialnej z całego kraju, którzy w dniach 10-15 lutego uczestniczyli w Konferencji Szkoleniowo-Metodycznej w Sopocie.

- Scenariusz zakładał kontakt ogniowy plutonu lekkiej piechoty - mówi kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. - Podczas odpierania przeciwnika rannych zostało dwóch żołnierzy. Zostali oni zaopatrzeni na miejscu przez ratowników z sekcji, a następnie przetransportowani do szpitala polowego. Tam zespół żołnierzy z lekarzem ustabilizował pacjenta, przygotował go do transportu śmigłowcem, który zabrał go do szpitala.

Pomorscy terytorialsi będą się szkolić

Po pierwszym roku terytorialsi wchodzą w cykl szkoleń specjalistycznych. Każdy z nich zaczyna się doskonalić w konkretnej specjalności np.: snajpera, sapera, łącznościowca czy ratownika pola walki.
- Z uwagi na fakt, że 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie specjalizować się w zakresie medycyny pola walki, szczególny nacisk kładziony jest na podnoszenie kompetencji w tym zakresie. Wiąże się to między innymi ze wsparciem w szkoleniu pozostałych terytorialsów z całego kraju - dodaje kpt. Tomasz Klucznik.

CZYTAJ TAKŻE:Policyjny pościg ulicami Pruszcza Gdańskiego

Podczas szkolenia szczególny nacisk zostanie położony na:

  1. Udzielanie pierwszej pomocy medycznej: Ratownicy będą przeszkoleni w obszarze podstawowych procedur medycznych, takich jak m.in. kontrola krwotoków, stabilizacja złamań oraz zabezpieczanie rannych.
  2. Ewakuacja rannych: Specjalne treningi i symulacje pozwolą na szybką i skuteczną ewakuację rannych żołnierzy z pola walki do punktów medycznych w celu dalszej opieki.
  3. Współpraca z personelem medycznym: Brygada będzie działać w ścisłej koordynacji z personelem medycznym, zapewniając kompleksową opiekę rannym żołnierzom.
  4. Działania w warunkach ekstremalnych: Szkolenia obejmą realizację zadań w każdą pogodę i w zróżnicowanym terenie, aby ratownicy byli przygotowani do działania w każdych warunkach.
  5. Ciągłe doskonalenie umiejętności: Regularne szkolenia i treningi będą prowadzone w celu utrzymania wysokich standardów umiejętności i gotowości do działania w sytuacjach bojowych.

CZYTAJ TEŻ: Osoby NN w Polsce. Nie widzą kim są, skąd pochodzą. Może kogoś rozpoznasz!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto