Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Bibliotek w Mediatece w Straszynie. Będzie o rekinach, legendach kaszubskich czy słowiańszczyźnie |PROGRAM

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Tydzień Bibliotek w Mediatece w Straszynie
Tydzień Bibliotek w Mediatece w Straszynie Mediateka w Straszynie/archiwum
Mediateka w Straszynie, filia OKSIBP Gminy Pruszcz Gdański przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tydzień Bibliotek odbędzie się w dniach 9-15 maja 2022 roku.

Zdobądź skarb w Straszynie!

Poniedziałek, 09.05.2022, start: 15:00

Bibliotekarki razem z dziećmi pokonają trasę questa pn. Szlakiem elektrowni wodnych w Straszynie. Jest to gra terenowa, którą pokonuje się z aplikacją internetową lub z broszurą w ręku. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą quest, otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Obowiązują zapisy: osobiście w Mediatece, telefonicznie: 883 833 958 lub e-mailowo: [email protected]
Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wydarzeń z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Życie na 6 łap

Wtorek, 10.05.2022, start 18.30

Mediateka zaprasza wszystkie chętne osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoich czworonożnych przyjaciołach. Wykład połączony z filmami i prezentacjami potrwa około 1,5h.

Z wykładu i dyskusji uczestnicy dowiedzą się:

  • jak zbudować dobrą relację ze swoim psem?
  • jakie może mieć znaczenie rasa i pochodzenie?
  • przydatne akcesoria dla psa i jego przewodnika
  • fakty i mity na temat psów i ich szkolenia
  • pomysły na wspólne aktywności
  • czego warto nauczyć każdego psa?

Te i inne zagadnienia rozwinie podczas wykładu jeden z założycieli Stowarzyszenia Przewodników Psów Poszukiwawczych – Grupa NOS – Paweł Krugiołka, pasjonat pracy węchowej psów, który każdą wolną chwilę wypełnia psimi sprawami.

Nurkowanie z rekinami - spotkanie z Justyną Szumacher dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 11.05.2022, start 16.00 (ok. 2-3h)

Justyna Szumacher jest podróżnikiem i pasjonatką nurkowania z rekinami. Nurkuje już 23 lata i w tym czasie spotkała wiele podwodnych zwierząt, nie tylko rekinów. Z wielką pasją oddała się nurkowaniu z rekinami 6 lat temu. W tym celu podróżuje do miejsc gdzie można spotkać najbardziej znane gatunki. W ubiegłym roku była prelegentem na 23. Ogólnopolskim Spotkaniu Podróżników, Alpinistów i Żeglarzy (Kolosach). O Justynie Szumacher i jej pasji można poczytać na stronie www.rekiny.eu.

Na spotkaniu uczestnicy posłuchają opowiadań o nurkowaniu z różnymi gatunkami rekinów, prawdziwych historii z podwodnego świata. Zobaczą autorskie filmy i spektakularne zdjęcia z rekinami, obejrzą prawdziwe zęby rekinów i hak, który został wyjęty rekinowi z pyska. Dla najbardziej aktywnych dzieci są przewidziane tematyczne niespodzianki.

O ziołowych spacerach, słowiańszczyźnie i kraboszkach - spotkanie autorskie

Rozmowa w Mediatece będzie dotyczyła ostatniej książki pt. Kraboszki" - poetyckiej relacji ze zmagania się z chorobą. W książce jest sporo cierpienia, ale język powieści i humor potrafią rozładować napięcie. Jest to książka piękna, intymna i wyjątkowa, oparta na rzeczywistych doświadczeniach autorki.

- Autorka pracuje obecnie nad nową książką o roślinach w Gdańsku. Wybierzemy się z nią na spacer po dzielnicach Gdańska i poszukamy miejsc, które dają wytchnienie i umożliwiają nam kontakt z naturą – mówi Wioletta Toruńczak, p.o. Kierownika ds. Biblioteki Publicznej i Mediateki.

Barbara Piórkowska - autorka powieści „Kraboszki”(2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne (2018) i zajęcia w pracowni kolejnej książki wierszem Biura Literackiego (2021). Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy twórczej (2017), Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2017). Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2021 roku jej powieść „Kraboszki”. Zdobyła I miejsce w kategorii „proza” w 23. Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina.

Czytelnia pod chmurką

Piątek, 13.05.2022, godz. 15.00- 18.00
miejsce: otoczenie Mediateki w Straszynie

- Rodzicu weź dziecko, kocyk, wybierz książkę i poczytaj z dzieckiem w otoczeniu biblioteki. Czytelniku wypożycz książkę i leżak i sprawdź jak to jest poczytać w majowy wieczór w towarzystwie innych. Młody człowieku weź książkę i poczytaj trochę, może poczytajcie razem – apeluje Wioletta Toruńczak.

Book Crossing - Weź książkę! Wymień książkę! Zostaw książkę!

11 - 14 maj 2022 r.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.

Akcja pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.

- Nasi czytelnicy często przynoszą nam książki w darach. Wiele z nich mamy w swoim księgozbiorze, więc przekazujemy dalej w ramach akcji bookcrossingowej – mówi kierownik mediateki.

W dniach 11-14 maja 2022 roku w Mediatece zostaną udostępnione książki, które będzie można ze sobą zabrać do domu, aby na przykład podarować komuś w prezencie. Będzie można również książki oddać (ale niezniszczone i w miarę nowe) lub wymienić.

Legendy kaszubskie - lekcje biblioteczne dla grup zorganizowanych

Kaszuby to region o bogatej kulturze i barwnym folklorze. Podczas lekcji dzieci zapoznają się z legendami regionu, wzorami haftu, tradycyjnym strojem ludowym. Zobaczą diabelskie skrzypce i usłyszą pieśń- wyliczankę „Kaszubskie nuty”. Może wspólnie pośpiewamy? A na pewno poopowiadamy legendy kaszubskie. Wykorzystamy do tego historię Treflików i teatrzyk kamishibai.

Storytelling “Opowiedz mi o …. “ - spotkania dla zorganizowanych grup młodzieży

Storytelling to sztuka opowiadania. Opowiadanie historii jest formą sztuki starą jak świat. Opowieść można oprzeć na faktach. Można też tworzyć fikcję lub improwizować. Ma swoje miejsce w każdej kulturze i społeczeństwie. Tworzenie historii pobudza wyobraźnię i pasję oraz tworzy poczucie wspólnoty zarówno wśród słuchaczy, jak i tych którzy opowiadają.

- Razem z młodzieżą będziemy praktykować sztukę opowiadania. Na wesoło i na poważnie!- zapewnia Wioletta Toruńczak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto