Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Dr Paulina Grzonka opowie o dziełach Stanisława Zagajewskiego

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Mat. Szary Ganek
Dzisiaj, 26 kwietnia, o godzinie 18 odbędzie się spotkanie z dr Pauliną Grzonką, autorką książki "Świat wypalony w glinie. Archetypy i symbole w życiu i twórczości Stanisława Zagajewskiego". Opowie ona o twórczości Stanisława Zagajewskiego.

Stanisławem Zagajewskim był rzeźbiarzem – samoukiem, przedstawicielem nurtu Art Brut, człowiekiem nietuzinkowym, którego zarówno życie jak i twórczość wymyka się wszelkim konwenansom. Dzisiaj będzie można się z nim spotkać za pośrednictwem dr Pauliny Grzonki, pruszczanki, filozofki.

Zobacz: W sobotę Wielkanocny poczęstunek dla pruszczańskich seniorów

Artysta zarabiał na życie wykonując wiele różnych zawodów: kucharza, ogrodnika, introligatora, krawca, był także stróżem nocnym i konwojentem. Wykonywał też sztukaterie na warszawskiej Starówce, pracował przy budowie MDM-u w Warszawie i Trasie W-Z. Rzeźbienie w glinie było od najmłodszych lat jego wielką pasją i namiętnością. Jego zdolności zostały odkryte dość wcześnie, jednak do średniej szkoły plastycznej nie mógł zostać przyjęty, gdyż nie ukończył szkoły podstawowej, a do szkoły budowlanej - z powodu zbyt wątłego zdrowia.

Sztuki wypalania glinianych form Stanisława Zagajewskiego nauczono w „Cepelii” dla której robił gliniane ptaszki. Dzięki osobistym staraniom prof. Aleksandra Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN, otrzymał we Włocławku niewielki domek, gdzie żył i pracował do końca życia.

Zobacz: Wernisaż malarstwa petrykiwskiego w Galerii Szary Ganek

Najpełniejszy zbiór (stała ekspozycja - ponad 120 rzeźb; w tym kilka ołtarzy) jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rzeźby Zagajewskiego mają także w swojej kolekcji m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Collection de l'Art Brut w Lozannie. Jego prace są pokazywane na wszystkich ważnych wystawach twórców z kręgu tzw. Art Brut.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale ilość miejsce jest ograniczona. Zapisy za pomocą SMS pod numerem telefonu ‭‭536 853 254‬‬ lub na adres e-mail: [email protected]

ZOBACZ TEŻ: Wernisaż malarstwa petrykiwskiego Marty Zwarycz w Galerii Szary Ganek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto