Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje ośrodek dla ofiar przemocy domowej

Joanna Łabasiewicz
Beata Kowalczyk, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim
Beata Kowalczyk, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim fot. j. łabasiewicz
W powiecie gdańskim powstanie Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim. Będzie to druga, po już działającej w Gdyni, tego rodzaju placówka w województwie pomorskim.

- Ośrodek zacznie funkcjonować w maju - zapowiada Beata Kowalczyk, dyrektor PCPR. - Będzie znajdował się w Rusocinie, przy mieszkaniach chronionych w internacie Zespołu Szkół Rolniczych. Projekt zakłada, że ośrodek będzie przeznaczony głównie dla mieszkańców powiatu gdańskiego, będących ofiarami przemocy w rodzinie, ale jeśli będzie taka potrzeba, będą z niego korzystać także mieszkańcy spoza tego terenu.
W ośrodku będzie funkcjonował hostel z co najmniej 10 miejscami noclegowymi. Do dyspozycji podopiecznych przewidziano kuchnię, pralnię, ogólnodostępne łazienki oraz pomieszczenie do zabaw dla dzieci i miejsce do nauki.
Beata Kowalczyk podkreśla, że dla ofiar przemocy równie ważne jak zapewnienie dachu nad głową, jest udzielenie im specjalistycznego wsparcia. Dlatego znajdą się oni pod opieką terapeutów, psychologów oraz pracownika socjalnego. Zajęcia będą prowadzone zarówno indywidualnie, jak i w grupach.
Ośrodek będzie finansowany ze środków otrzymywanych z budżetu państwa. Rocznie będzie to kwota rzędu 380 tys. zł, natomiast na przygotowanie pomieszczeń PCPR otrzyma 120 tys. zł.

Ochronimy przed agresją
Z Beatą Kowalczyk, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim, rozmawia Joanna Łabasiewicz
W ośrodku znajdą wsparcie ofiary przemocy domowej, czyli konkretnie kto?
Mówimy o osobach dorosłych, nieletnich i w podeszłym wieku, również o niepełnosprawnych.
Czy wiadomo, ile ich może być w powiecie gdańskim?
Ze statystyk uzyskanych z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim wynika, że prawie 97 proc. wszystkich interwencji domowych dotyczy spraw związanych ze stosowaniem przemocy. W 2009 r. było to 650 interwencji, zaś w roku ubiegłym 610.
Zdarza się, że poszkodowani nie mają świadomości, że padają ofiarą przemocy domowej...
Najczęstszymi formami przemocy w rodzinie są przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna i seksualna. Powstanie tego ośrodka to jeden z elementów programu przygotowanego przez PCPR. Generalnie będziemy dążyć do zmniejszenia skali zjawiska przemocy w rodzinie, skuteczniej ochronimy ofiary i zwiększymy skuteczność działań interwencyjnych, a także korekcyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie. Do tej pory psycholog prowadził indywidualne rozmowy z osobami z takiej rodziny. Wysyłaliśmy także pokrzywdzonych do gdańskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, gdzie jednak czas oczekiwania jest długi. Ponadto ofiarom zakłada się "Niebieskie karty".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto