Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Mapa zagrożeń powiatu gdańskiego. Czekamy na zgłoszenia

RED.
Archiwum

Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku tylko w ubiegłym roku na Pomorzu policjanci odnotowali ok. 50 tys. przestępstw - najwięcej w Gdańsku. Na Pomorzu doszło łącznie do 28 zabójstw. Odnotowano ponad 900 przypadków kradzieży samochodów, 530 rozbojów. W tym samym czasie pruszczańska policja odnotowała mniejszą liczbę wszczętych postępowań w stosunku do 2014 r. W 2015 r. w powiecie gdańskim wszczęto łącznie 2530 postępowań. Oprócz kradzieży i włamań z kradzieżą na naszym terenie w 2015 r. wzrosła liczba przestępstw gospodarczych.

Ponadto w ciągu ubiegłego roku doszło do 176 wypadków drogowych (w 2014 r. odnotowano 198 wypadków ), w tym 9 ze skutkiem śmiertelnym, rannych zostało 225 osób (o 40 mniej niż w 2014). Wypadków z udziałem pieszych było 11 (i 3 kolizje) - jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych. Za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km na godz. odebrano 49 praw jazdy (rekordzista przekroczył prędkość o 91 km na godz.). Wystawiono 606 (w 2014 r. - 396) mandatów (556) i pouczeń (50) pieszym za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, brak odblasków, poruszanie się niewłaściwą stroną drogi. Z 166 do 180 wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, co wynika z większej liczby przeprowadzonych kontroli (skontrolowano 30 tys. kierowców).

Mniej przestępstw na terenie powiatu gdańskiego odnotowano w takich kategoriach jak: rozboje, bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodów. W 2015 r. na naszym terenie nie odnotowano w ogóle zabójstw.

Konsultacje z mieszkańcami
W walce z przestępcami ma pomóc specjalna mapa bezpieczeństwa, która będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych samorządów. Na jej podstawie zapadną decyzje np. o rozlokowaniu środków, liczbie funkcjonariuszy i ich odpowiednim przeszkoleniu. Pismo w tej sprawie trafiło już do wojewody pomorskiego. Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może nawet doprowadzić do odtworzenia lub utworzenia nowych komisariatów czy posterunków.

- Czekamy na konkretne wytyczne z MSWiA w tym zakresie - mówi asp. sztab. Marzena Szwed-Sobańska. - Na bieżąco dokonujemy analizy bezpieczeństwa na terenie całego powiatu. Analiza bezpieczeństwa jest tożsama z mapą zagrożeń. Na podstawie mapy zagrożeń dyslokowane są służby i zlecane są zadania poszczególnym pionom policji.

We wtorki, 2 i 9 lutego w godz. 16-18 w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd. odbędą się konsultacje społeczne poświęcone aktualnemu poziomowi bezpieczeństwa i porządkowi publicznemu w powiecie.- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu - mówi asp. sztab. Szwed-Sobańska.

Czekamy na zgłoszenia Czytelników

Już teraz zapraszamy naszych Czytelników do tworzenia mapy zagrożeń na terenie powiatu gdańskiego (a także innych powiatów, na terenie których ukazuje się „Dziennik Bałtycki”). Czekamy na e-maile i telefony dotyczące zagrożeń w Waszej okolicy, niebezpieczeństw, jakie czyhają na dzieci i dorosłych. Na podstawie tych sygnałów sporządzimy mapę nzagrożeń w powiecie gdańskim. Będzie się można z nimi zapoznać w tygodniku i serwisie naszemiasto.pl. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem [email protected], telefonicznie pod nr. tel. 58 692 68 27 oraz w naszej redakcji w Pruszczu Gd. przy ul. Chopina 2 (drugie piętro).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto