Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd. Gminy pracują nad wprowadzeniem rewolucyjnego podatku śmieciowego

(JŁ)
fot. UM Pruszcz Gd.
W urzędach gmin trwają prace, wprowadzające nowe przepisy związane z wywozem odpadów komunalnych.

Zmiana przepisów wynika z potrzeby dostosowania naszego prawa do europejskiego. W myśl nowego prawa gminy w ramach podatku odbiorą od wszystkich mieszkańców wszystkie śmieci jakie wyprodukują w gospodarstwie domowym. Docelowo ma się zmniejszyć liczba dzikich wysypisk śmieci, a zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Mieszkańcy nie będą już zawierać indywidualnych umów z firmami komunalnymi.
Czasu zostało niewiele, ponieważ do końca tego roku radni muszą podjąć szereg uchwał związanych z tzw. podatkiem śmieciowym. A nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Nowe opłaty za śmieci

Stawka ryczałtowa?
W tym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli niemal wszystkich gmin z powiatu gdańskiego i miasta Gdańska w Urzędzie Gminy w Pruszczu Gd. Urzędnicy dyskutowali jakie rozwiązania są najwłaściwsze, bo każde ma wady i zalety.
- Zbieramy informacje, ponieważ trudno się zdecydować jaki sposób naliczania opłaty będzie najkorzystniejszy - przyznaje Barbara Kamińska, wójt gminy Suchy Dąb. - Co spotkanie to pojawiają się nowe obszary wymagające przedyskutowania. W naszej gminie skłaniamy się ku wyborze metody ryczałtowej.
Gminy mają do wyboru cztery metody naliczania, ale mogą wybrać tylko jedną z nich.
- Podatek można naliczać od ilości zużytej wody, od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, od metrażu mieszkania oraz stawka ryczałtowa, czyli dla wszystkich jedna wysokość podatku - wylicza Mariola Barzał, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Pruszczu Gd. - Na pewno będą obowiązywać dwie stawki podstawowa i obniżona za segregowanie śmieci.

Segregacja w domu
Prócz nowego podatku mieszkańcy będą musieli nauczyć się także segregacji odpadów w domu. Znikną z terenów gmin wielkie pojemniki do segregacji plastiku, szkła i papieru. W zamian np. gmina miejska Pruszcz Gdański w ramach nowego systemu będzie w zabudowie jednorodzinnej dostarczać worki foliowe do domów. W zabudowie wielorodzinnej pozostają pojemniki, tyle tylko że przypisane do konkretnej spółdzielni czy wspólnoty. Ponadto z gospodarstw domowych będą odbierane odpady podzielone na suche i mokre.
- Przedsiębiorca, która wygra przetarg na odbiór śmieci będzie kontrolować, kto segreguje śmieci i informację przekaże do urzędu, co będzie skutkować naliczaniem podatku w wysokości podstawowej, czyli wyższej - tłumaczy Mariola Barzał.
Nie wiadomo jeszcze jaka będzie częstotliwość odbierania odpadów, jednak nie ma co ukrywać, że im częstszy wywóz, tym droższy podatek. Wiadomo już, że w Pruszczu Gd. powstanie gminny punkt zbiórki odpadów problematycznych.
- Planujemy, że przez sześć dni w tygodniu nasi mieszkańcy będą mogli w ramach podatku oddawać wszystkie odpady, które sprawiają kłopot, czyli kanapy, farby, przeterminowane leki, baterie, tonery, świetlówki - wylicza urzędniczka. - Ponadto w ciągu roku każde gospodarstwo domowe będzie mogło oddać pół tony odpadów budowlanych.

Pojemniki do dzierżawy
Właściciele nieruchomości będą musieli sami zapewnić sobie pojemniki na śmieci oraz wskazać miejsce, gdzie firma będzie je odbierać. Jeśli wspólnota nie dysponuje takim terenem, będzie mogła po uzgodnieniu z miastem go wydzierżawić. Miasto planuje zobowiązać przedsiębiorcę, który wygra przetarg, aby zapewnił możliwość dzierżawy pojemników za cenę wskazaną w przetargu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto