Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ocenili jakość wody. Norm nie spełnia ta, którą pije 11,14 tys. osób

Agata Cymanowska
Jakość wody w powiecie gdańskim w porównaniu do lat poprzednich znacząco poprawia się. W ubiegłym roku - w porównaniu do 2010 r. - liczba odbiorców, którzy spożywali wodę, która nie spełnia wymagań obowiązujących w rozporządzeniu zmalała o 2,5 procent i wyniosła 12,5 procent - tak wynika z rocznej oceny jakości wody z wodociągów, którą przygotował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gd.

Z raportu wynika jednak także, że 8 z 53 wodociągów nie spełnia norm pod względem parametrów fizyko-chemicznych. Oznacza to, że z ponad 82,73 tys. osób, które są zaopatrywane w wodę z wodociągów ponad 11,14 tys. korzysta z wody, która nie odpowiada wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dania 29 marca 2007 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

- Nie oznacza to jednak, iż niniejsza woda stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia konsumenta - zapewnia Dominika Mucha, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej w PSSE w Pruszczu Gd.

Zastrzeżeń Inspektora Sanitarnego nie budzi jakość wody w Pruszczu Gd. (miasto), gminach Suchy Dąb, Przywidz, Kolbudy oraz Trąbki Wielkie.
Gorzej jest w gm. Pruszcz Gd., gdzie znajduje się 7 wodociągów i sieć wodociągowa (Wiślinka). Aż ponad 5,75 tys. osób zaopatrywanych jest tu w wodę, która została warunkowo uznana za przydatną do spożycia.

W wodzie podawanej z sieci w Wiślince pochodzącej z ujęcia Oczyszczalnia Wschód (Saur Neptun Gdańsk) wykryto ponadnormatywną zawartość azotynów. Powiatowy inspektor sanitarny wydał więc zgodę na odstępstwo od dopuszczalnej zawartości azotynów w wodzie przeznaczonej do spożycia. Przy czym na czas odstępstwa określono maksymalną wartość azotynów do 1 mg/l.
Małgorzata Białkowska, Inspektor Sanitarny dla powiatu gdańskiego zaznacza, iż sprawując nadzór sanitarny nad jakością wody, kieruje się wyłącznie troską o zdrowie mieszkańców.

- Wydając decyzję zarządzającą ustalany jest zawsze poziom maksymalny danego parametru, który warunkuje, iż konsument nie spożywa wody zagrażającej jego zdrowiu i życiu - zapewnia Dominika Mucha. - Obecnie w związku z działaniami firm wodociągowych poziom azotynów w przedmiotowej sieci wynosi poniżej 0,050 mg/l [dopuszczalny zakres wartości dla azotynów to 0,5 mg/l] a więc poniżej granicy oznaczalności. Kierownik dodaje, że docelowo sieć ta zostanie podłączona do ujęcia wody w Przejazdowie, gdzie jakość wody spełnia wymagania sanitarne.

W gminie Cedry Wielkie stwierdzono m.in. przekroczenie zawartości fluorków w wodzie z wodociągów Trutnowy II i Koszwały Zakład Rolny. Liczba odbiorców to 261 osób. Około 4 tys. mieszkańców spożywa wodę o podwyższonych parametrach fizyko-chemicznych.

- Podobnie jak w przeszłości [zlikwidowano 5 wodociągów gdzie stwierdzono ponadnormatywną zawartość fluorków], gm. Cedry Wielkie planuje podłączyć sieci wodociągowe do istniejących ujęć wody, w których poziom fluorków nie przekracza dopuszczalnych norm sanitarnych. Dodatkowo w innych wodociągach na terenie tej gminy trwają prace naprawcze - tłumaczy Mucha.

Przekroczenie zawartości w wodzie manganu, żelaza, jonu amonowego oraz mętności wykryto w wodzie z wodociągu w Różynach Kolonia i Żelisław-kach [należy do Instytutu Upra-wy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach]. Z wody nie spełniającej norm korzysta tu 718 osób. Według WHO mętność i jon amonowy w wodzie do spożycia nie mają bezpośredniego znaczenia dla zdrowia, ale mogą zmniejszać skuteczność dezynfekcji wody. Większa zawartość żelaza wpływa zwykle na smak i wygląd wody, lecz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Na terenie powiatu znajdują się 53 wodociągi, 2 stacje uzdatniania wody zaopatrujące głównie Gdańsk (Straszyn i Pręgowo), 1 sieć wodociągowa (Wiślinka) i 14 ujęć wody, na które składają się m.in. wodociągi lokalne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ocenili jakość wody. Norm nie spełnia ta, którą pije 11,14 tys. osób - Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto