Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal FOTEL kolejny raz podbił serca widzów. Było ich aż 48 tysięcy!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Dyrektor festiwalu Grzegorz Cwaliński i współprowadząca Magdalena Świerczyńska-Dolot z dziećmi z klasy IIc SP w Rotmance i ich wychowawczynią Marzeną Leszczyńską.
Dyrektor festiwalu Grzegorz Cwaliński i współprowadząca Magdalena Świerczyńska-Dolot z dziećmi z klasy IIc SP w Rotmance i ich wychowawczynią Marzeną Leszczyńską. Fot. OKSiBP w Cieplewie
48 tysięcy widzów obejrzało osiem spektakli wyemitowanych podczas tegorocznego Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL, po raz drugi z powodu pandemii COVID-19 zrealizowanego w wersji online.

Festiwal FOTEL

- Ponieważ rozpoczynając w ubiegłym roku przygotowania do piątej edycji festiwalu nie wiedzieliśmy, jakie tego lata będą warunki realizacji imprez plenerowych, zdecydowaliśmy się ponownie zaprosić widzów na spektakle i warsztaty wyświetlane w Internecie - wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor artystyczny wydarzenia i jednocześnie dyrektor Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański, który organizuje FOTEL.

Wprawdzie nic nie zastąpi żywego kontaktu publiczności z bohaterami przedstawień, czyli lalkami teatralnymi, a także aktorami i twórcami widowisk, jednak podczas dwudniowej imprezy w warunkach plenerowych nie udałoby się zgromadzić tak licznej publiczności. Tylko jedna sztuka, wyemitowany 24 września „Mój przyjaciel pies” rodzinnej trupy TeatRyle z Poznania obejrzało ok. 16 tysięcy widzów z całego kraju i z różnych stron świata.

- Już w ubiegłym roku dostawaliśmy sygnały, że oglądają nas również dzieci spoza Polski. Tym razem było podobnie: festiwalowa oferta dotarła m.in. do szkół polonijnych na terenie Europy i indywidualnych widzów w różnych częściach świata. Jednak najbardziej cieszy nas duża oglądalność w małych wsiach i miasteczkach nawet w najdalszych zakątkach kraju. To potwierdza jak ogromne jest zapotrzebowanie na kontakt z takim rodzajem sztuki na prowincji - dodaje Grzegorz Cwaliński.

W ramach festiwalu zaprezentowano też dwa warsztaty teatralne, rozmowy z artystami i spotkania na żywo z gośćmi w festiwalowym studio. Organizatorzy przygotowali też 8 kart zadań inspirowanych pokazywanymi spektaklami, które nauczyciele mogli wykorzystać do pracy z dziećmi w szkołach czy przedszkolach. Z okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Międzynarodowego Dnia Osób Głuchych, część oferty została zaprezentowana z tłumaczeniem na język migowy.

Wydarzenie, nad którym „Dziennik Bałtycki” objął patronat medialny, uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - interwencje 2021”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto