Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ełganowo: Cichy zaułek dla milusińskich. W Ełganowie powstało nietypowe przedszkole "Wzgórze Montessori"

Anna Kordunowska
Materiały prasowe
Na początku października w Ełganowie powstało nietypowe przedszkole “Wzgórze Montessori”. Domowa atmosfera, ingerencja z naturą i kreatywna zabawa towarzyszą codziennym zajęciom.

Już na progu dzieci wita zapach ciepłych bułeczek, a drewniana kuchnia przypomina iście babciny zakątek. Nie jest to ustronne schronisko pomiędzy górskimi szczytami, a nietypowe przedszkole na skraju lasu, które od niedawna działa w Ełganowie. W jego szeregi wstąpiło jak dotąd kilkoro dzieci. Przedszkole przygotowane jest na prowadzenie zajęć w kameralnej grupie i rodzinnej atmosferze.

- Przedszkole otworzyłam w październiku - opowiada założycielka Anna Niski, mama czworga dzieci. - W wychowaniu stosuję metodologię Montessori. Dzieci uczą się samodzielności takiej, jaka potrzebna jest każdemu w życiu codziennym, od zapinania zamków i guzików, przygotowywania jedzenia, pieczenia po majsterkowanie czy szycie. Ważna jest również integracja z naturą, domowa atmosfera i ciepły kontakt z dzieckiem. Codziennie spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od aury. Bardzo ważny jest wzajemny szacunek, nie ma u nas systemu kar i nagród. Dzieci w jednej grupie są w różnym wieku, dzięki temu jest jak w rodzinie - starsze wspierają młodsze.

- Miałam praktyki w przedszkolu Montessori w Gdańsku - kontynuuje pani Ania. - Grupa była kilkunastoosobowa, ale na zajęciach zawsze była cisza i fantastyczne skupienie. To jest niesamowite. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dzieci są głośne, przekrzykują siebie nawzajem czy biją się o zabawki. Tego naprawdę można uniknąć.

Ciekawostką jest również to, że w przedszkolach tego typu nie ma tradycyjnych zabawek, zamiast tego dzieci bawią się kreatywnymi pomocami - klockami, puzzlami i innymi zabawkami edukacyjnymi.

- Wydaje mi się, że my, rodzice, myślimy stereotypowo - tłumaczy. - Uważamy, że dzieci nie poradzą sobie same w wielu sytuacjach, dlatego też niejednokrotnie, często nawet nieświadomie, wyręczamy je. Nie wiemy, że w dzieciach drzemie ogromny potencjał, który można rozwijać od najmłodszych lat.

Ważne jest również indywidualne podejście do dzieci.

- Każde dziecko jest inne i potrzebuje innej dawki wiedzy, innego podejścia - mówi.

Cofnijmy się nieco w czasie. Maria Montessori była włoską lekarką i pedagogiem, która na początku dwudziestego wieku zapoczątkowała ten kierunek wychowania, powszechny i doceniany na całym świecie, wprowadzany od kilkunastu lat także w Polsce. Metoda kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci i przeciwstawia się systemowi szkolnemu, tłumiącemu aktywność dzieci, czego symbolem jest szkolna ławka. Montessori uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Właśnie takie podejście do wychowania własnych dzieci ma od wielu lat pani Ania, a teraz stosuje je wobec przedszkolaków na “Wzgórzu Montessori” w Ełganowie.

Dowiedz się więcej o nauczaniu metodą Montessori. Zobacz film:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto